Λαύριο - Μεσολόγγι 87-70: Έχει πάρει φόρα (vid)

Κωνσταντίνος Μελάγιες

Το Λαύριο (3-3) επικράτησε του Μεσολογγίου (3-4) με 87-70 και πανηγύρισε την τρίτη συνεχόμενη νίκη.

Το Λαύριο πέτυχε τρίτη διαδοχική νίκη αφού επικράτησε με ωραίο μπάσκετ του Μεσολογγίου (87-70) το οποίο αγωνίστηκε χωρίς τον Αγραβάνη λόγω πειθαρχικού παραπτώματος.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να έχουν καλό ρυθμό, οι περισσότερες επιλογές των παικτών ήταν σωστές και με υψηλά ποσοστά ευστοχίας οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν μπροστά με 20-22 στο τέλος της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το Λαύριο έβγαλε στο παρκέ ενέργεια και με όπλο την αθλητικότητα των παικτών του, έπαιξε καταπληκτικό μπάσκετ και προηγήθηκε με 47-38.

Οι παίκτες του Σερέλη συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο ημίχρονο κι έτσι η διαφορά πήγε στο +15 (56-41, 26'). Σε εκείνο το σημείο το Μεσολόγγι με πρωταγωνιστή τον Γκριν μείωσε σε 56-50 (29'), αλλά ο Αμερικανός αποβλήθηκε με δεύτερο αντιαθλητικό φάουλ.

Το Λαύριο παρέμεινε σοβαρό στα αμυντικά του καθήκοντα, οι φιλοξενούμενοι είχαν ξεμείνει από επιθετικές λύσεις και έτσι το σκορ έγινε 65-50 (32'). Οι γηπεδούχοι χωρίς το παραμικρό πρόβλημα διατήρησαν την διαφορά σε αυτό το επίπεδο και πανηγύρισαν μία ακόμη νίκη.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Το Λαύριο ήταν ανώτερο, σούταρε με 37% στα τρίποντα κι έδωσε 20 ασίστ κάνοντας μόλις 9 λάθη (20 είχε το Μεσολόγγι)

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ντέιβις τελείωσε με 23 πόντους και 5 ριμπάουντ ενώ πολύ καλός ήταν και ο Εβανς με 15 πόντους και 7 ριμπάουντ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Φέργκιουσον έμεινε στους 3 πόντους με 1/6 σουτ, ενώ κι ο Αμάρντι είχε παρόμοια ποσοστά (1/5 σουτ).

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Μουράτος πρόσφερε 9 πόντους, 4 ασίστ και καλή άμυνα.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Όταν το Μεσολόγγι πλησίασε σε 56-50, ακολούθησε 9-0 σερί για τους γηπεδούχους ενώ αποβλήθηκε με δεύτερο αντιαθλητικό φάουλ κι ο Γκριν.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Το Λαύριο τις 8 χαμένε βολές. Το Μεσολόγγι τα προβλήματα που δημιουργήθηκαν με τον Αγραβάνη πριν το ματς.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το περίεργο καλάθι του Σον Έβανς με την μπάλα να περνάει πάνω από το ταμπλό!

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 47-38, 60-50, 87-70