Απόλλων Πατρών-Προμηθέας 56-84: Τον ισοπέδωσε

Γιάννης Σταυρουλάκης

Ο Προμηθέας (10-8) σκόρπισε τον Απόλλωνα (3-15) με 56-84 για τη 18η αγωνιστική της Stoiximan Basket League πριν από τον προημιτελικό του Κυπέλλου με τον Πανιώνιο.

Ο Προμηθέας Πατρών επιβεβαίωσε την ανωτερότητά του απέναντι στον Απόλλωνα, επικρατώντας με 56-84 και βελτιώνοντας το ρεκόρ του σε 10-8, αφήνοντας τους «μελανόλευκους» στην τελευταία θέση της κατάταης με μόλις τρεις νίκες σε 18 αγώνες.

Η ομάδα του Ηλία Παπαπαθεοδώρου ξέφυγε στο δεύτερο δεκάλεπτο και δεν απειλήθηκε ξανά από τους γηπεδούχους, φτάνοντας στην εύκολη νίκη.

Το ματς

Ο Απόλλων Πατρών κράτησε επαφή με το σκορ στην πρώτη περίοδο (11-16, 10') παίρνοντας δεύτερες ευκαιρίες με τα επιθετικά ριμπάουντ ωστόσο ο Προμηθέας ανέβασε την απόδοσή του στη συνέχεια, βρήκε ρυθμό μέσα από την άμυνά του και πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 19-36.

Οι φιλοξενούμενοι δέχτηκαν μόλις οκτώ πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο από τον Απόλλωνα που έκλεισε το ημίχρονο έχοντας μόλις 6/31 σουτ εντός πεδιάς (6/23 δίποντα, 0/8 τρίποντα)!

Ο Κρις Κόφι ηγήθηκε επιθετικά του Προμηθέα σε αυτό το διάστημα με 10 πόντους ενώ ο Τσαντ Μπράουν (7π., 3ριμπ.) πάλευε για τον Απόλλωνα.

Ο Προμηθέας είχε επιβάλλει τον ρυθμό του, διατηρώντας σταθερά διαφορά ασφαλείας, δίχως να αφήσει περιθώριο αμφισβήτησης στον Απόλλωνα. Τελικά, η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου επικράτησε με 56-84 πριν από τον προημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας με τον Πανιώνιο.

Τα δεκάλεπτα: 11-16, 19-36, 37-58, 56-84.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Προμηθέας Πατρών έκανε επιμέρους σκορ 8-20 στη δεύτερη περίοδο και έχτισε διαφορά ασφαλείας που διατήρησε ως το τέλος του αγώνα στην Περιβόλα.

O ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Άντονι Κάουαν σημείωσε 17 πόντους με 3/3 βολές, 1/2 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 10 ασίστ, 1 ριμπάουντ και μόλις 1 λάθος σε 28:58.

ΠΗΓΕ... ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Ο Τσαντ Μπράουν πάλεψε για τον Απόλλωνα με 15 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 μπλοκ και 1 κλέψιμο.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Ο Ορλάντο Κόλεμαν είχε 0/2 σουτ εντός πεδιάς και 3 λάθη σε 16:07.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Κρις Κόφι πρόσθεσε 10 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Χάιμε Ετσενίκε είχε 8 πόντους και 10 ριπάουντ ενώ ο Νάσος Μπαζίνας πέτυχε 14 πόντους με 4/5 τρίποντα.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: O Απόλλων είχε 19 πόντους και 6/31 σουτ στο πρώτο ημίχρονο.

ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΓΥΡΟ: O Προμηθέας είχε επικρατήσει με 106-68.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: Ο Προμηθέας αντιμετωπίζει τον Πανιώνιο στον προημιτελικό του Final 8 του Κυπέλλου Ελλάδας και ο Απόλλων δοκιμάζεται στην έδρα του Αμαρουσίου (2/3) για την 19η αγωνιστική.