Περιστέρι - ΠΑΟΚ 73-51: Τον... σκούπισε και πήρε την τρίτη θέση (vid)

Νίκος Καρφής
Ο Φρανσίσκο σουτάρει

Το Περιστέρι Bwin έβγαλε τις... σκούπες στους μικρούς τελικούς της Basket League, αφού νίκησε με 73-51 τον ΠΑΟΚ στο Game 3 και κατέκτησε την τρίτη θέση.

Ο στόχος επετεύχθη για το Περιστέρι Bwin. Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη επιβεβαίωσε την ανωτερότοτητα της και στο Game 3 κόντρα στον ΠΑΟΚ, σκούπισε τους αντιπάλους της (73-51) και με το 3-0, κατέκτησε την τρίτη θέση της Basket League.

Για τους νικητές ο Φρανσίσκο σταμάτησε στους 16 πόντους. Σημαντική βοήθεια και από τον Μπίλαν που μέτρησε 13 πόντους και 8 ριμπάουντ. Από την άλλη πλευρά ο Φράνκε ήταν πρώτος σκόρερ με 16 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ 12 είχε ο Χάντς αλλά με 6/19 σουτ.

Η ομάδα του Τακιανού ήταν πολύ άστοχη στα τρίποντα, αφού τελείωσε την αναμέτρηση με 3/23, κάτι που στοίχισε πολύ. Ο Ράιλι είχε 0/5 τρίποντα. Το Περιστέρι Bwin επικράτησε του ΠΑΟΚ σε όλα τα ματς στη φετινή σεζόν και στην κανονική διάρκεια.

Το ματς

Oι δύο ομάδες δυσκολεύτηκαν αρκετά να ανοίξουν το σκορ στο ξεκίνημα. Τελικά ο Ράιλι έβαλε το πρώτο καλάθι του ματς στο 3', φεύγοντας μόνο του στο ανοιχτό γήπεδο. Ο Φρανσίσκο σκόραρε για τρεις και έκανε το 10-6 στα μέσα της τρίτης περιόδου. Ο Κακλαμανάκης μείωσε σε 18-16, με τον Μωραϊτη να απαντά για το 21-16 στο 9'.

Ο ΠΑΟΚ έφερε το ματς στην ισοπαλία στο 13' χάρη στο καλάθι του Χαντς. Με δύο εύστοχες βολές ο Ντένμον έβαλε μπροστά το Περιστέρι για το 28-26. Η ομάδα του Σπανούλη ξέφυγε με 33-27 με τον Φρανίσκο, τρία λεπτά πριν το ημίχρονο. Ο Μπίλαν με 4 σερί πόντους έδωσε αέρα 10 πόντων στο Περιστέρι για το 39-29.

Ο Μωραΐτης με τρίποντο έκανε το 46-31 στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου, αναγκάζοντας τον Τακιανό να καλέσει timeout. O Xάμερ σκόραρε από κοντά για το 48-33, δύο λεπτά πριν τη λήξη της περιόδου. Ο Χαντς έβαλε τέλος στην αστοχία του, αφού μείωσε σε 50-39 στο 29'.

Ο Πουλιανίτης τελείωσε τη φάση από κοντά για το 60-43 στο 33'. Οι γηπεδούχοι έλεγξαν εύκολα το παιχνίδι στη συνέχεια και δεν είχαν πρόβλημα να φτάσουν στην τρίτη τους νίκη στη σειρά των μικρών τελικών και να πάρουν την τρίτη θέση στο πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 40-27, 50-39, 73-51

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Το Περιστέρι Bwin έβαλε τις βάσεις της νίκης από το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (50-39) και έπαιξε πολύ καλή άμυνα, ενώ ο ΠΑΟΚ είχε μόλις 3/23 στα τρίποντα και δεν βρέθηκαν σε καθόλου καλή μέρα οι Χαντς και Ράιλι.

ΜVP: Ο Φρανσίσκο ήταν πρώτος σκόρερ των νικητών στο παιχνίδι με 16 πόντους και για άλλη μια φορά ήταν καθοριστικός

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Μπίλαν που είχε 11 πόντους με 8 ριμπάουντ και ο Μωραΐτης μέτρησε 9 πόντους, 6 ασίστ και 5 ριμπάουντ.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Ράιλι με 1/7 σουτ, 0/5 τρίποντα και 2 πόντους.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Τα 0/5 τρίποντα του Ράιλι, το 0/4 του Χαντς και το 3/23 του ΠΑΟΚ.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Το Περιστέρι έδειξε την ποιότητα του και στο Game 3 και απόλυτα δίκαια έφτασε στην τρίτη θέση στη Basket League.