Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ 83-65: Νικητής, υγιής και με το μυαλό στο Final Four (vid)

Ο Ολυμπιακός είχε δύο στόχους στο ματς με τον ΠΑΟΚ και τους πέτυχε αφού επικράτησε με 83-65 και όλοι οι παίκτες βγήκαν υγιείς από το παρκέ. Πλέον άπαντες στρέφουν την προσοχή τους στο Κάουνας.

Ο Ολυμπιακός έκανε το 1-0 στην ημιτελική σειρά αφού επικράτησε του ΠΑΟΚ με 83-65. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα δεν… φόρτσαραν ιδιαίτερα, ανέβασαν όσο χρειαζόταν την απόδοσή τους στο δεύτερο ημίχρονο και πλέον σκέφτονται μόνο το Final 4 και τον ημιτελικό με τη Μονακό στο Κάουνας (19/05 – 18:00).

Οι Θεσσαλονικείς ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση και με ευστοχία από τα 6.75 προηγήθηκαν με 9-14 (5’). Ο Ολυμπιακός βελτίωσε την άμυνα και με τον Βεζένκοβ να συνδέεται με το αντίπαλο καλάθι ισοφάρισε στους 14 πόντους (6’) προσπέρασε με 17-16, όμως ένα τρίποντο του Χαντς σε «νεκρό» χρόνο έβαλε τον ΠΑΟΚ μπροστά στο σκορ με 17-19.

Πίτερς και Λαρεντζάκης ήταν οι παίκτες που βοήθησαν τους «ερυθρόλευκους» να βρουν σκορ από την περιφέρεια και να τους βάλουν μπροστά στο σκορ με 25-24 (14’). Οι παίκτες του Τακιανού δεν πανικοβλήθηκαν, συνέχισαν να σουτάρουν καλά και πέρασαν ξανά μπροστά (30-35, 17’) με πόντους από τους Πόλεϊ και Χαντς. Ο Σάιμπερτ τους μιμήθηκε, ο ΠΑΟΚ ολοκλήρωσε το ημίχρονο με 11 εύστοχα τρίποντα και μπροστά στο σκορ με 42-45.

Οι γηπεδούχοι βγήκαν πιο επιθετικοί στα αμυντικά τους καθήκοντα και με την ποιότητα να ξεδιπλώνεται στην μπροστινή πλευρά προηγήθηκαν με 54-50 (25’) χάρη στη συνολική τους δουλειά στο παρκέ. Στο τρίλεπτο που ακολούθησε κυριάρχησαν οι άμυνες μέχρι που ανέλαβαν δράση Γουόκαπ και Βεζένκοβ κι έτσι το σκορ μετατράπηκε σε 63-52.

Ο ΠΑΟΚ εμπιστεύτηκε μία άμυνα ζώνης match up όμως οι Πειραιώτες δεν αντιμετώπισαν πρόβλημα και διεύρυναν τη διαφορά στους 21 πόντους (79-58, 35’). Πλέον το παιχνίδι είχε αποκτήσει διαδικαστικό χαρακτήρα, ο Μπαρτζώκας έριξε στο παρκέ όλους τους παίκτες του και απλά το ερώτημα είχε να κάνει για το τελικό σκορ. Η κόρνα της λήξης έδωσε την απάντηση, ο Ολυμπιακός με 83-65 έκανε το 1-0 στη σειρά των ημιτελικών.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στο τρίτο δεκάλεπτο κρίθηκε η αναμέτρηση. Στο συγκεκριμένο διάστημα οι «ερυθρόλευκοι» μετέτρεψαν το 54-52 του 25’ σε 63-52 στο 30’ και έβαλαν τις βάσεις για το 1-0.

MVP: Ο Σάσα Βεζένκοβ ολοκλήρωσε με 21 πόντους (5/5διπ., 1/4τριπ., 8/9βολ.), 8 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Άλεκ Πίτερς έκανε εξαιρετική δουλειά (13π., 6ρ.) όπως ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης (16π., 4ασ., 3κλεψ), και ο Τόμας Γουόκαπ (7π., 8ασ., 3ρ.).

Ο «ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ»: Ο Νέιτ Ρένφρο πραγματοποίησε ίσως τη χειρότερη του φετινή εμφάνιση μένοντας στον έναν μόλις πόντο.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Τα 11/21 τρίποντα του ΠΑΟΚ στο πρώτο ημίχρονο και το 1/11 στο δεύτερο. Ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε με 23/33 δίποντα (69%) και 25 ασίστ.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Αρκετός κόσμος βρέθηκε στην εξέδρα για το τελευταίο ματς των Πειραιωτών πριν το ταξίδι στο Κάουνας. Κατά κύριο λόγο οικογένειες και παιδιά.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Λογικό ήταν οι «ερυθρόλευκοι» να παρουσιαστούν κουρασμένοι από τα ματς με τη Φενέρμπαχτσε, αλλά και πιο… σβηστοί λόγω του Final Four που ακολουθεί. Στο δεύτερο ημίχρονο ανέβασαν την πίεση στην άμυνα, βρήκαν πόντους στον αιφνιδιασμό και «καθάρισαν».

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-19, 42-45, 63-52, 83-65

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΠΑΟΚ 1-0

Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 83-65