Απόλλωνας - ΠΑΟΚ 65-88: Παράσταση τετράδας στην Πάτρα με σούπερ Ρένφρο (vid)

Ο ΠΑΟΚ δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα στην Πάτρα και πήρε το «διπλό» με τον Απόλλωνα (65-88) για την 22η αγωνιστική της Basket League ως βήμα για την 4η θέση.

Ο ΠΑΟΚ έφτασε στην Πάτρα με την... αποστολή της 4ης θέσης και επικράτησε με 65-88 του Απόλλωνα για την 22η αγωνιστική με την οποία ολοκληρώνεται και η φετινή σεζόν της Basket League.

Το σύνολο Τακιανού με ηγέτη τον... πολύπλευρο Ρένφρο (18π., 14ριμπ., 3ασ., 5κλ., 3 μπλοκ) είχε τον έλεγχο από νωρίς στο ματς, ενώ είχε τις λύσεις που ήθελε για να αντιμετωπίσει τους γηπεδούχους κάθε φορά που εκείνοι ανέβαζαν τον ρυθμό τους.

Ο αγώνας

Μετά τον Μακ που άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, ο ΠΑΟΚ με βασικό πρόσωπο τον Σάιμπερτ και κρατώντας ρυθμό από το τρίποντο πήρε το προβάδισμα με 2-10 στα τρία αγωνιστικά λεπτά. Ο Γκρίφιν μείωσε από μακριά, όμως ο Απόλλωνας είδε τον Φράνκε να σκοράρει για να φτάσει την απόσταση των δύο ομάδων στους 10 (5-15). Καράμπελας και Καλχούν επιχείρησαν να κρατήσουν κοντά την ομάδα τους, ωστόσο το τρίποντο του Χαντς στα τελευταία δευτερόλεπτα έκλεισε την περίοδο στο 13-25.

Με συνεχόμενους πόντους από τους Θεσσαλονικείς στο ξεκίνημα της επόμενης, η διαφορά έγραψε +16 (13-29), με τον Σίλα να απαντά με δικές του προσπάθειες αμέσως μετά. Σε εκείνο το σημείο φάνηκε να γυρίζει ο... τροχός. Εννέα αναπάντητοι πόντοι από τον Μακ αρχικά έκαναν το 29-34 και ο δραστήριος Σίλα έδωσε λύσεις ενδιάμεσα από τα σουτ των Ρένφρο και Ράιλι (33-42). Ο ΠΑΟΚ έπιασε ξανά διψήφια επίπεδα και στο ημίχρονο είχε το υπέρ του 34-45.

Στο πρώτο μέρος ο Απόλλωνας είχε 10/22 από το δίποντο και 4/11 από την περιφέρεια με τον ΠΑΟΚ να είναι στο 12/19 και 6/16 αντίστοιχα, ενώ μοναδικός παράγοντας που ήταν πίσω οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνος των λαθών (6 έναντι 8).

Με την επιστροφή από το ημίχρονο, μία «μονομαχία» μεταξύ των Βερτζ και Ρένφρο σταμάτησε από τον Φράνκε που διατήρησε την διαφορά στους 10 πόντους με τον ίδιο να ανεβάζει και πάλι στους 14 στο 27ο λεπτό (49-63). Ο Τσιακμάς έδωσε συνέχεια στο περιφερειακό σουτ του ΠΑΟΚ για το μεγαλύτερο προβάδισμα του αγώνα που έφτασε και στους 21 από τα χέρια του Έλληνα γκαρντ (49-70).

Το 56-72 με το οποίο άρχισε η καθοριστική περίοδος μετατράπηκε σε 61-74 μετά το 5-0 από τους Μακ και Ντέιβις, όμως τα τρίποντα των Ράιλι και Σάιμπερτ δεν επέτρεψαν στους παίκτες του Βετούλα να πλησιάσουν περισσότερο. Ο Φράνκε ευστόχησε για το 63-83 περίπου 4 λεπτά πριν το τέλος και έβαλε πλώρη για το θετικό αποτέλεσμα.

Τα δεκάλεπτα: 13-25, 34-45, 56-72, 65-88

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στις απαντήσεις που είχε ο ΠΑΟΚ σε ό,τι ξέσπασμα βρήκε ο Απόλλωνας, ενώ κλειδί ήταν το 2-12 που έφερε το ματς στους 23 λίγο πριν το τέλος.

Ο MVP: O Ρένφρο που αγωνίστηκε 36 περίπου λεπτά για 18 πόντους, 14 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 κλεψίματα και 3μπλοκ.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Φράνκε με 17 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3/6 τρίποντα σε 26 λεπτά.

O ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ντέιβις, Μπόγρης και Φιλιππάκος δεν έδωσαν βοήθειες.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Οι 25 ασίστ του ΠΑΟΚ και τα 16 κλεψίματα.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Οι Θεσσαλονικείς έκαναν το βήμα της τετράδας ενόψει play-offs, ενώ ο Απόλλωνας είχε πετύχει ήδη τον στόχο παραμονής στην κατηγορία.

ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΓΥΡΟ: Ο ΠΑΟΚ είχε επικρατήσει με μονόλογο και 97-60 στη Θεσσαλονίκη.