Απόλλων Πάτρας - Καρδίτσα 78-72: Με σούπερ Τέιλορ και τρίποντα για την πρώτη νίκη (vids)

Ο Απόλλωνας Πάτρας (1-2) πήρε την πρώτη νίκη του στην Basket League, επικρατώντας στην παράταση της μαχητικής Καρδίτσας (1-2) με σκορ 78-72. Οι Πατρινοί είχαν τον Ράιαν Τέιλορ με 24 πόντους και 5/7 τρίποντα.

Ο Απόλλωνας Πάτρας κατάφερε να... σπάσει το μηδενικό που υπήρχε δίπλα στις νίκες του στην Basket League. Επικράτησε με 78-72 της Καρδίτσας, η οποία ανέτρεψε δύο φορές διαφορά 13 πόντων, οδήγησε το ματς στην παράταση με ένα απίθανο τρίποντο του Γιάννη Αγραβάνη, αλλά στο έξτρα πεντάλεπτο έμεινε δίχως πόντο για παραπάνω από 4 λεπτά.

Ο Ράιαν Τέιλορ έκανε ένα άψογο ματς με 24 πόντους, 9 ριμπάουντ και 5/7 τρίποντα, ενώ ο Αντόνιο Λι Ντέιβις είχε 13 πόντους. Ο Τζέιμς Μπέιτμον, μολονότι άποντος στο πρώτο ημίχρονο, σημείωσε 14 στο δεύτερο και ήταν ο κύριος λόγος για την ανατροπή του σκορ.

Το ματς

Ο Απόλλωνας είχε τον έλεγχο του αγώνα. Και πως να μη γίνει αυτό, όταν η Καρδίτσα είδε τον ηγέτη και σκόρερ της, τον Τζέιμς Μπέιτμον να περνάει το πρώτο ημίχρονο δίχως πόντο.

Οι Πατρινοί είχε 6/14 τρίποντα και μαζί με τους 16 (έναντι μηδέν της Καρδίτσας, η οποία μέτρησε 2/13 τρίποντα) πόντους που πήραν από τα 11 λάθη της Καρδίτσας, διαμόρφωσαν τη διαφορά των 11 πόντων στο ημίχρονο (40-29).

Ένα επιθετικό ξέσπασμα του Χάντερ, στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου, με 8 πόντους σε λιγότερο από δύο λεπτά, έριξε τη διαφορά στους 4 (45-41).

Οι δύο ομάδες έβρισκαν σκορ, με το σκορ να διαμορφώνεται σε 50-45. Εκεί ο Απόλλωνας βρήκε απανωτά καλάθια, εκμεταλλεύτηκε την καλή του άμυνα και ξέφυγε εκ νέου με 13 πόντους (58-45).

Σε αυτό το διάστημα ο Τέιλορ μέτρησε 5 πόντους και ο Ντέιβις 3. Το τελευταίο κομμάτι του αγώνα βρήκε τον Απόλλωνα να οδηγεί το σκορ, όπως έκανε στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης.

Η Καρδίτσα επιχείρησε να ανατρέψει το σκορ, με τον Μπέιτμον να παίρνει μπροστά! Ο Αμερικανός γκαρντ της Καρδίτσας σημείωσε 8 συνεχόμενους και αναπάντητους πόντους, σε 1 λεπτό και 20 δεύτερα, με αποτέλεσμα η φιλοξενούμενη να μειώνει στο καλάθι (61-59). Η Καρδίτσα έτρεξε ένα επί μέρους σκορ 12-1 για να έχουμε ξανά παιχνίδι.

Τέσσερα λεπτά πριν το τέλος ο Χάντερ, με σουτ από το ύψος των βολών έκανε το σκορ 64-63 και στην επόμενη φάση ο Πριτζέτ έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου (65-64)!

Με ένα απίθανο τρίποντο του Αγραβάνη

Το ματς κρίθηκε σε μία... κλωστή. Ο Μπόγρης αποβλήθηκε με το 5ο του φάουλ, ένα επιθετικό, με το σκορ στο 67-67. Ο Πρίτζετ χρεώθηκε με την ίδια παράβαση. Στο όριο του τελευταίου λεπτού ο Τζόουνς έκανε το 69-67 και η Καρδίτσα αστόχησε. Ο Καράμπελας έκανε λάθος πάσα, ο Μπέιτμον βγήκε στον αιφνιδιασμό, αλλά δέχτηκε ένα μεγαλοπρεπέστατο ο Σιλά!

Στην επαναφορά ο Καράμπελας έκανε το κλέψιμο και κέρδισε το δικαίωμα για δύο ελεύθερες βολές: έβαλε 1/2 για το 70-67. Και ο Γιάννης Αγραβάνης με ένα απίθανο τρίποντο ισοφάρισε το ματς και ενώ στο ρολόι έμεναν 1.7 δεύτερα.

Ο Ντέιβις επιχείρησε να κλείσει το ματς στην κανονική περίοδο, αλλά αστόχησε.

Η παράταση

Ο Τζόουνς σημείωσε το πρώτο καλάθι στο έξτρα πεντάλεπτο, ένα τρίποντο για το 73-70. Και ο Καράμπελας το δεύτερο, ξανά ένα τρίποντο (76-70). Η Καρδίτσα μολονότι κυριάρχησε κοντά στο καλάθι, προτίμησε να σουτάρει για τρεις, μένοντας χωρίς καλάθι για 4 λεπτά στην παράταση.

Και ο Τέιλορ είχε στα χέρια του την τύχη του αγώνα. Κέρδισε τρεις βολές, μετά από φάουλ του Μποχάιμ. Έβαλε δύο βολές, πήρε και το επιθετικό ριμπάουντ, με την ομάδα της Πάτρας να φτάσει στην πρώτη νίκη της στην Basket League.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στην παράταση ο Απόλλωνας ξεκίνησε με δύο απανωτά τρίποντα, ενώ την ίδια στιγμή η Καρδίτσα έμενε άπόντη.

Ο ΜVP: Ο Ράιαν Τέιλορ με 24 πόντους, 9 ριμπάουντ και 5/7 τρίποντα.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Μποχάιμ είχε 5 πόντους και 5 ριμπάουντ, αλλά έκανε και το κρίσιμο φάουλ στο τρίποντο του Τέιλορ που ουσιαστικά έκρινε το ματς.

ΟI ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Ο Ντέιβις με 13 πόντους, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ και ο Καράμπελας με 7 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ και ένα κρίσιμο κλέψιμο.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Τα τρίποντα των δύο ομάδων: 13/33 για την Πάτρα και 5/26 για την Καρδίτσα.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Η Καρδίτσα αξίζει credit για τη διπλή επιστροφή της στην κανονική διάρκεια του αγωνα. Ο Απόλλωνας, ωστόσο, έχοντας και τον έλεγχο στο μεγαλύτερο μέρος του ματς, έκανε μία άψογη παράταση, με παθητικό ενός καλαθιού.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 40-29, 60-47, 70-70 (καν. αγώνας), 78-72 (παρ.)