Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός: Με το πόδι στο γκάζι στην τρίτη περίοδο και σερί 20-0 σε 4' οι Πειραιώτες

Ο Ολυμπιακός γύρισε από το -14 του ημιχρόνου, έκανε σερί 20-0 στο τρίτο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 56-61 στο 30', κάνοντας επιμέρους σκορ 10-29 σε αυτό το διάστημα!

Ο Παναθηναϊκός πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ του +14 όταν ο Ιωάννης Παπαπέτρου σκόραρε για το 46-32 και πανηγύρισε δείχνοντας τα μπράτσα του όμως η συνέχεια ανήκε στον Ολυμπιακό.

Ο Γιώργος Παπαγιάννης διαμόρφωσε το 48-35 στο 20:51 όμως ακολούθησε σερί 20-0 για τον Ολυμπιακό, όταν ο Σάσα Βεζένκοβ έκανε στο 48-55 στο 25:04!

Τελικά οι Πειραιώτες προηγήθηκαν με 56-61 στο 30' με 1/2 βολές του Ντόρσεϊ. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα είχε στην τρίτη περίοδο 1/3 βολές, 5/6 δίποντα και 6/9 τρίποντα.