Λάρισα - Παναθηναϊκός 74-62: Πράσινο βαρέλι δίχως... πάτο (vids)

Η φοβερή Λάρισα κέρδισε για δεύτερη φορά τον θλιβερό Παναθηναϊκό σε διάστημα μίας εβδομάδας (74-62) και μπήκε πλέον δυνατά στη διεκδίκηση της πρόκρισης στους τελικούς της Basket League! Τα πάντα θα κριθούν στο ΟΑΚΑ σε Game 5!

Σύμπτωση επαναλαμβανόμενη, παύει να είναι σύμπτωση!

Η Λάρισα έδωσε και πάλι ένα γερό μάθημα στον τραγικό Παναθηναϊκό, τον οποίο και απειλεί άμεσα με αποκλεισμό από τους τελικούς της Basket League! Η ομάδα του Φώτη Τακιανού έφερε παλικαρίσια τη σειρά στα ίσια (2-2) και πλέον η πρόκριση θα κριθεί σε 5ο παιχνίδι την ερχόμενη Τετάρτη (8/6, 19:30) στο κλειστό του ΟΑΚΑ.

Οι Θεσσαλοί όχι μόνο δεν τα παράτησαν, αλλά πλέον άρχισαν να «φλερτάρουν» και με μια ιστορική πρόκριση στους τελικούς της Basket League και μάλιστα απέναντι στον νταμπλούχο Ελλάδας! Ο Θοδωρής Ζάρας με 17 πόντους και 4/6 τρίποντα ήταν εκείνος που έδωσε το έναυσμα για την τελική επικράτηση, ο Μούντι είχε 13 πόντους και 7 ασίστ, ενώ άλλους 13 πόντους πέτυχε και ο Τσαϊρέλης.

Το ματς

Λίγο πολύ το ξεκίνημα του αγώνα θύμιζε σε μεγάλο βαθμό το δεύτερο κατά σειρά παιχνίδι των ημιτελικών στο κλειστό της Νεάπολης. Η Λάρισα «έβγαλε» περισσότερη ενέργεια, οι παίκτες του Τακιανού ήταν πιο μαχητικοί, η «ζώνη» 2-1-2 φαινόταν απροσπέλαστο βουνό για τους «πράσινους» και κάπως έτσι άρχισε να παίρνει διαφορά στο σκορ δυσκολεύοντας κάθε κατοχή των φιλοξενούμενων. Συγκεκριμένα βρέθηκαν οι Θεσσαλοί από νωρίς στο +11 (17-6 στο 8') και έλεγχαν απόλυτα το ματς έως και το τέλος της πρώτης περιόδου (19-11). Οι αριθμοί «έλεγαν» την αλήθεια καθώς ο Παναθηναϊκός είχε μόλις 5/16 εντός παιδιάς και 3 λάθη, ενώ οι γηπεδούχοι 8/15 και τρία ριμπάουντ περισσότερα (11 έναντι 8).

Στη συνέχεια το σκηνικό άρχισε να αλλάζει. Πρώτα δια χειρός Ντάριλ Μέικον, ο οποίος ήταν εκείνος που προσπάθησε να... ξαναβάλει τον Παναθηναϊκό στο παιχνίδι μειώνοντας στους τέσσερις πόντους (22-18 στο 13'). Βέβαια το θέαμα στο παρκέ ήταν κάτι παραπάνω από... αποκρουστικό, με φάσεις που κάλλιστα θα μπορούσαν να ήταν υποψήφιες για «Shaqtin' A Fool». Πιο πολύ... αντιμπάσκετ παιζόταν στη Νεάπολη Λάρισας, παρά... μπάσκετ. Οι γηπεδούχοι κρατούσαν την διαφορά στο +6 (29-23 στο 17') αλλά μ' ένα 7-0 στο τελευταίο τρίλεπτο του ημιχρόνου, ο Παναθηναϊκός έκλεισε το πρώτο μισό του ματς έχοντας το προβάδισμα με 30-29.

Ένα ημίχρονο το οποίο δεν υπάρχει κανένας λόγος να θυμάται κάποιος. Οι γηπεδούχοι (Μούντι 8π., Κρουμπάλι 5π., 9ριμπ.) είχαν 11/21 δίποντα, 1/8 τρίποντα, 4/12 βολές, 14-8 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 4 κλεψίματα και 10 λάθη, ενώ το «τριφύλλι» (Κασελάκης 6π., Παπαπέτρου 6π., Μέικον 5π.) μέτρησε έως εκείνο το σημείο 10/22 δίποντα, 2/11 τρίποντα, 4/10 βολές, 9-9 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 5 κλεψίματα και 6 λάθη.

Στην 3η περίοδο οι «πράσινοι» έφτασαν τον δείκτη του σκορ και στο +6 (29-35) και έδειχναν να έχουν αλλάξει τα δεδομένα του ματς. Όχι, όμως, για πολύ. Η Λάρισα αποδείχθηκε... πολύ σκληρή για να «πεθάνει». Τα τρίποντα του Ζάρα, σε συνδυασμό με την μαχητικότητα του Κρουμπάλι κράτησαν την ομάδα τους μέσα στο σκορ (40-40 στο 25') ενώ την έφεραν και στο +6 (51-45) στο 27'. Ουσιαστικά οι γηπεδούχοι είχαν πραγματοποιήσει επιμέρους σκορ 22-6, με το 3ο δεκάλεπτου να ολοκληρώνεται στο 52-50. Έως την 3η περίοδο οι πράσινοι μετρούσαν μόλις 39% στα σουτ εντός παιδιάς (19/48) εκ των οποίων 3/19 τρίποντα. Αν μη τι άλλο ήταν απόρροια της καλής και δυνατής άμυνας των γηπεδούχων, οι οποίοι είχαν και εκείνοι από τη πλευρά τους χαμηλό ποσοστό με 19/47 σουτ.

Στο ξεκίνημα της 4ης και τελευταίας περιόδου ο Νεμάνια Νέντοβιτς θυμήθηκε τα όσα είχε κάνει στην κανονική περίοδο και με συνεχόμενους πόντους βοήθησε τον Παναθηναϊκό να επιστρέψει στο παιχνίδι και να πάρει και προβάδισμα με 56-61 στο 32'. Με το σκορ στο 57-61 αποβλήθηκε με πέντε φάουλ ο Παπαπέτρου με αποτέλεσμα να ανάψουν τα αίματα και να ανέβει η ένταση στο ματς. Η Λάρισα ισοφάρισε σε 61-61 στο 35' επαναφέροντας την αγωνία στο παιχνίδι. Έκτοτε το ματς έγειρε ολοκληρωτικά στην πλάστιγγα των φιλοξενούμενων. Η άμυνα των γηπεδούχων τσάκιζε κόκκαλα μετατρέποντας το ματς σε πραγματικό πάρτι για τους Θεσσαλούς, οι οποίοι με επιμέρους 13-1 έφτασαν στο τελικό 74-62.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Στην τελευταία περίοδο και στο επιμέρους 13-1 της Λάρισας με το οποίο μετέτρεψε το 61-61 σε 74-62 έως το τέλος του ματς.

MVP: Ο Θοδωρής Ζάρας (17π., 4/6τρ.) και ο Ουσμπάν Κρουμπάλι (12π., 16ριμπ.) μοιράζονται τον τίτλο του πολυτιμότερου παίκτη.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Τσαϊρέλης και Μούντι έκαναν όλα όσα χρειάστηκαν ώστε να φτάσει η Λάρισα σε μια ακόμα σπουδαία νίκη.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Όλος ο Παναθηναϊκός. Κακό ματς, κακό μπάσκετ.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Ο... σπάνιος τραυματισμός του Ιωάννη Παπαπέτρου, ο οποίος ύστερα από ένα τρίποντο είδε την διαφημιστική πινακίδα να «προσγειώνεται» στο πόδι του ύστερα από τους πανηγυρισμούς στον πάγκο της ομάδας του.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Οι βολές του α' ημιχρόνου καθώς οι δύο ομάδες είχαν συνολικά 8/22 από τη γραμμή της φιλανθρωπίας!

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Η Λάρισα έδειξε και πάλι ότι είναι ομάδα με όλη τη σημασία της λέξεως σε αντίθεση με τον Παναθηναϊκό που βρίσκεται πλέον με την πλάτη στον τοίχο έχοντας μπροστά του το φάσμα του αποκλεισμού από τους τελικούς. Περίσσια ψυχή οι Θεσσαλοί, εκτός κλίματος οι «πράσινοι».

Τα δεκάλεπτα: 19-11, 29-30, 52-50, 74-62