Απόλλωνας Πάτρας - Λάρισα 74-82: Νίκη μετά από 2,5 μήνες (vid)

Σταυρούλα Μουστακάτου

Η Λάρισα κατάφερε να επιβάλλει τον ρυθμό της και να επικρατήσει του Απόλλωνα Πάτρας με 74-82 για την δεύτερη νίκη της σεζόν με διαφορά 2,5 μηνών.

Το σύνολο του Φώτη Τακιανού δοκιμάστηκε απέναντι στον Απόλλωνα Πάτρας για την 11η αγωνιστική της Basket League. Με καταλυτική την τελευταία περίοδο όπου το επιμέρους σκορ ήταν 24-29 υπέρ της, πήρε το ροζ φύλλο αγώνα (74-82) για να φτάσει το ρεκόρ της στο 2-7, την ίδια ώρα που ομάδα του Βετούλα φτάνει το ρεκόρ της στο 4-6.

Ο αγώνας

Με χαμηλό σκορ ξεκίνησε το παιχνίδι στην Περιβόλα με τον Διαμαντάκο να κάνει το 5-1 από την περιφέρεια στο 6:44. Ο παίκτης του Απόλλωνα συνέχισε στον ίδιο ρυθμό έχοντας τους 10 από τους 12 πόντους του Απόλλωνα στο 7ο λεπτό της αναμέτρησης (12-7)., ενώ 6 συνεχόμενοι πόντοι του Μάριτς έκαναν το 12-13. Το τρίποντο του Ζάρα στο τελευταίο λεπτό διαμόρφωσε το 16-18, ενώ ο Τόμας έκλεισε την περίοδο στο... μηδέν με το ισόπαλο 18-18.

Στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου, το 23-19 από τον Ντέιβις μετατράπηκε γρήγορα σε 27-31 από τον Κρούμπαλι στο 17', με τον Μάριτς να φέρνει την ομάδα του για πρώτη φορά στο +7 (28-35) δύο λεπτά πριν το ημίχρονο έχοντας «σφίξει» την άμυνά του. Το δεύτερο buzzer beater ήρθε από τα 6.75μ. και τα χέρια του Γιώργου Τσαλμπούρη, ο οποίος έγραψε το 33-35.

Με την επιστροφή από την ανάπαυλα, ο Γκριν έγραψε το 37-47 από την περιφέρεια, την ώρα που ο Κόουλμαν προσπαθούσε να κρατήσει επιθετικά τους γηπεδούχους (43-48). Στο 2:45 ο Μούντι ανέβασε και πάλι την διαφορά στους 8 (43-51), με τον Απόλλωνα να μειώνει ξανά στον πόντο μετά τις προσπάθειες των Ντέιβις και Δίπλαρου (50-51).

Η καθοριστική περίοδος άρχισε με... βροχή τριπόντων, η οποία ευνόησε την Λάρισα για το 54-61. Ο Τσαλμπούρης με 2 βολές έκανε το 60-66, με τον Ζάρα να απαντά από το τρίποντο για το +9 (60-69) στο 36ο λεπτό. Οι παίκτες του Τακιανού διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι το τέλος και αναδείχθηκαν νικητές με σκορ 74-82.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 33-35, 50-53, 74-82

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Πρώτον στην άστοχη προσπάθεια του Απόλλωνα να προσπεράσει από το 50-51 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (κάτι που θα μπορούσε να φέρει άλλη δυναμική στο ματς) και δεύτερον στο σοβαρό πρόσωπο των φιλοξενούμενων στο τελευταίο δεκάλεπτο με το επιμέρους 24-29 που τους έδωσε και την νίκη.

ΜVP: Ο Μάριτς με 22 πόντους (10/14 δίποντα), 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 μπλοκ σε 31:27 παρουσίας στο παρκέ.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Ζάρας με 15 πόντους, 4ριμπάουντ, 3 ασίστ στο διάστημα που αγωνίστηκε.

Ο «ΑΔΥΝΑΜΟΣ» ΚΡΙΚΟΣ: Ο Ζούμπος που δεν μπόρεσε να βοηθήσει την ομάδα του με 3 πόντους σε 14 λεπτά αγώνα.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Η πρώτη εκτός έδρας νίκη της Λάρισας και η δεύτερη της σεζόν μετά από 2,5 μήνες.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Η μεγάλη διαφορά τόσο στα ριμπάουντ (45 έναντι 29), όσο στα λάθη (15 οι φιλοξενούμενοι και 6 οι γηπεδούχοι) αλλά και στα τρίποντα (37% έναντι 21%)

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Μία σημαντική νίκη ψυχολογίας που ήρθε εκτός έδρας (πρώτη φορά φέτος) με διαφορά από το πρώτο θετικό αποτέλεσμα και μπορεί να ορίσει το restart για την ομάδα της Λάρισας, την στιγμή που ο Απόλλωνας χάνει την ευκαιρία να... αγγίξει οκτάδα.