Λαύριο - Απόλλων Πάτρας 82-66: «Ξέσπασαν» και καθάρισαν τη δουλειά οι γηπεδούχοι (vid)

Νίκος Καρφής

Με μια φοβερή εκκίνηση στο τέταρτο δεκάλεπτο, το Λαύριο απλοποίησε τη δουλειά του και επικράτησε με 82-66 του Απόλλωνα Πάτρας για την 4η αγωνιστική της Basket League.

Την ποιότητα του έδειξε το Λαύριο κόντρα στον Απόλλωνα και... καθάρισε το ματς. Οι γηπεδούχοι μετέτρεψαν το 56-62 του 30' σε 72-58 στο 35" και πήγαν στο 3-1 στη Basket League. Από την άλλη οι Πατρινοί έπεσαν στο 2-2.

Για τους νικητές πρώτος σκόρερ ήταν ο Κακλαμανάκης με 16 πόντους, ενώ στον αντίποδα ο Κόουλμαν είχε 20 πόντους, αλλά δεν ήταν αρκετοί για το διπλό των φιλοξενούμενων.

To ματς

Mε το καλάθι του Κακλαμανάκη, το Λαύριο προηγήθηκε με 13-9 στο 4', αλλά ο Απόλλων Πάτρας βρήκε το τρόπο να μείνει κοντά στο σκορ και μάλιστα κατάφερε να προηγηθεί με τον ΜακΛάφλιν (18-19) στο 9'. Ο Λιούς διαμόρφωσε το αποτέλεσμα του δεκαλέπτου (20-19) για την ομάδα του.

Το Λαύριο πάτησε γκάζι στη δεύτερη περίοδο και έκανε το 34-27 με τον Κάρτερ στα μέσα του δεκαλέπτου. Με τις βολές του Τσαλμπούρη έριξαν τη διαφορά οι Πατρινοί στους 6 (32-26) στο ημίχρονο.

Ένα blackout του Απόλλωνα επέτρεψε στο Λαύριο να εκτοξεύσει τη διαφορά στους 18 (56-38) στο 25' με τον Λιούις. Από το 26' μέχρι το 30' ήταν η σειρά της ομάδας του Σερέλη να χάσει τον προσανατολισμό της στο ματς και έτσι οι Πατρινοί έκαναν το 56-52 με τον Τσαλμπούρη.

Με τον Γερομιχαλό να σκοράρει και μετά από ένα εντυπωσιακό ξέσπασμα των γηπεδούχων, το Λαύριο πήγε στο 72-58, πέντε λεπτά για το τέλος. Το ματς δεν μπορούσε να γυρίσει με τους γηπεδούχους να φτάνουν στην τρίτη νίκη τους.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Το ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, όπου το Λαύριο μετέτρεψε το 56-52 σε 72-58 στο 36' και καθάρισε το ματς.

Ο ΜVP: Ο Κακλαμανάκης ήταν εξαιρετικός με 16 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ ο Μουράτος είχε 14 με 8 ασίστ σε άλλο ένα μεστό ματς.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο εξαιρετικός σε προηγούμενα ματς, Δίπλαρος, έμεινε άποντος και δεν βοήθησε την ομάδα του.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Κάρτερ είχε 13 πόντους, δημιουργώντας προβλήματα στους Πατρινούς.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Οι γηπεδούχοι είχαν μόλις 28 ριμπάουντ αντί 40 των φιλοξενούμενων, όμως νίκησαν άνετα στο τέλος.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Η κακή βραδιά του Απόλλωνα Πάτρας στα τρίποντα με 5/22.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Σε ένα ματς με... black out και για τις δύο ομάδες, το Λαύριο ήταν αυτό που μπήκε με το μαχαίρι στα δόντια στο τέταρτο δεκάλεπτο και έφτασε στην τρίτη νίκη,

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 32-26, 56-52, 82-66