Λαύριο-Παναθηναϊκός 66-82: Ισόβιος πρωταθλητής! (vids)

Αυτή τη φορά ο Παναθηναϊκός κατάφερε να νικήσει το Λαύριο εκτός έδρας με 82-66, να κάνει το 3-1 στη σειρά των τελικών και να κατακτήσει το 40ο πρωτάθλημα της ιστορίας, φτάνοντας παράλληλα και στο 12ο double!

Αυτό το πρωτάθλημα ήταν για τον Παύλο Γιαννακόπουλο!

Το ημερολόγιο έδειχνε 10 Ιουνίου 2021, ακριβώς τρία χρόνια μετά τον θάνατο του μεγαλύτερου παράγοντα στην ιστορία του Παναθηναϊκού. Όλοι ήθελαν να παίξουν και για τον άνθρωπο που είχε γιγαντώσει τον σύλλογο. Και το έκαναν...

Μπορεί στις δύο προηγούμενες επισκέψεις στο Λαύριο ο Παναθηναϊκός να έφυγε με την ήττα, αλλά αυτήν την φορά τα πράγματα ήταν διαφορετικά. Η τρίτη ήταν και η... φαρμακερή για τους «πράσινους» οι οποίοι έφτασαν στην τελική επικράτηση με 82-66 κατακτώντας το 40ο πρωτάθλημα στην ιστορία τους. Και αυτό δια χειρός εκείνων που αποτελούν τους «πυλώνες» αυτής της ομάδας και οι οποίοι θα μπουν στο επίκεντρο του ενδιαφέροντος τις προσεχείς ημέρες από τη στιγμή που ολοκληρώνονται τα συμβόλαιά τους. Τον Ιωάννη Παπαπέτρου (24π.) και τον Ντίνο Μήτογλου (23π.)

Τα «καυτά» θέματα θα μπουν οσονούπω στο τραπέζι των συζητήσεων. Έως τότε οι παίκτες των «πρασίνων», Έλληνες και ξένοι, μπορούν να απολαύσουν την κατάκτηση του πρωταθλήματος βάζοντας λίγο... γλύκα στην «πικρή γεύση» που άφησε η ευρωπαϊκή παρουσία της ομάδας.

Το ματς

Στο πρώτο τρίλεπτο το ματς είχε την ίδια εικόνα με το Game 2. Και πάλι το Λαύριο προσπάθησε να σκοράρει στο ανοικτό γήπεδο και με μακρινά σουτ ωστόσο μετά το 10-6 δεν μπόρεσε να ξαναπάρει τα ηνία στο σκορ.

Με τον Παπαπέτρου να... παίρνει την κατάσταση στα χέρια του, οι «πράσινοι» πραγματοποίησαν επιμέρους 15-2 (!) και προηγήθηκαν με 12-21! Μάλιστα η διαφορά έφτασε και στο +11 (15-26) λίγο πριν από το τέλος της πρώτης περιόδου (22-28) όπου και πάλι ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να μεταφέρει το παιχνίδι μέσα στη ρακέτα, όπως ακριβώς και στον τρίτο τελικό της σειράς στο κλειστό του ΟΑΚΑ.

Ο Μήτογλου ήταν εκείνος που συμπλήρωνε τον αρχηγό του Παναθηναϊκού, με αποτέλεσμα στο πρώτο δεκάλεπτο το «τριφύλλι» να έχει 10/15 δίποντα και παράλληλα την κυριαρχία στα ριμπάουντ με εννέα περισσότερα (14-5). Η άμυνα των «πρασίνων» έγινε ακόμα πιο «σφικτή» στην δεύτερη περίοδο κρατώντας το Λαύριο στο «μηδέν» για πεντέμιση λεπτά! Ο δείκτης του σκορ έφτασε και στο +15 (22-37) με σερί 9-0 του Παναθηναϊκού και αυτό χάρη στην κυριαρχία στις ρακέτες.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να φανούν ανταγωνιστικοί στη συνέχεια αλλά έκλεισαν το δεύτερο δεκάλεπτο με μόλις εννέα πόντους έχοντας σε αυτό το διάστημα 3/13 σουτ εντός παιδιάς. Ο Μήτογλου είχε στο ημίχρονο 14 πόντους με 6/7 δίποντα, 2/3 βολές, 7 ριμπάουντ και 2 τάπες, ενώ ο Παπαπέτρου συμπλήρωνε άλλους 12 πόντους με 3/5 δίποντα και 2/4 τρίποντα. Συνολικά το «τριφύλλι» είχε 17/36 σουτ αλλά μόλις 2/12 τρίποντα ενώ το Λαύριο 11/30 εντός παιδιάς αλλά και... 16 ριμπάουντ λιγότερα (13-29) με τον Παναθηναϊκό να μετρούσε 12 επιθετικά!

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν με την έναρξη της 3ης περιόδου χάρη στα τρίποντα των Ντιαλό και Γερομιχαλού, με αποτέλεσμα να «κατεβάσουν» την διαφορά στους 8 πόντους (37-45 στο 23'). Όμως και πάλι. Η ελληνική τριάδα (Παπαπέτρου-Μήτογλου-Παπαγιάννης) ήταν εκείνη που είχε αναλάβει δράση στην επίθεση στέλνοντας εκ νέου την διαφορά στους 15 πόντους (45-60) στο 28' για να κλείσει η 3η περίοδο στο +13 (53-65) για λογαριασμό της ομάδας του Όντεντ Κάτας.

Ο δείκτης του σκορ έφτασε για πρώτη φορά στο ματς και στους 17 πόντους (54-71) στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου, σ' ένα σημείο όπου άρχισαν να πέφτουν... οριστικά και αμετάκλητα οι τίτλοι τέλους. Το Λαύριο είχε «αδειάσει» από ενέργεια και έμοιαζε να το... είχε πάρει απόφαση. Τρία λεπτά πριν από το τέλος ο Παναθηναϊκός έφτασε στο +20 (62-82) τελειώνοντας την... υπόθεση του τίτλου.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Παναθηναϊκός εκμεταλλεύτηκε για δεύτερο σερί παιχνίδι την υπεροχή του μέσα στο καλάθι και είναι χαρακτηριστικό ότι πήρε το 61% των πόντων του από το «ζωγραφιστό», όπερ και σημαίνει τους 50 από τους 82!

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Η τριάδα των Παπαπέτρου (24π., 7ριμπ., 5ασ.), Μήτογλου (23π., 12ριμπ.) και Παπαγιαννη (14π., 6ριμπ., 4ασ.) ήταν «όλα τα λεφτά» για τον Παναθηναϊκό στον 4ο τελικό της σειράς.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Σαντ-Ρος μπορεί να είχε 0/7 τρίποντα (!) ωστόσο είχε ένα «γεμάτο» ματς με 5 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα, 2 τάπες και 3 ασίστ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ούτε και σε αυτό το ματς έκανε αισθητή την εμφάνισή του ο Σάβατζ.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Το επιμέρους 20-5 του Παναθηναϊκού στην πρώτη περίοδο μετατρέποντας το 10-6 του Λαυρίου σε... 15-26!

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η εντυπωσιακή συνεργασία των παικτών του Παναθηναϊκού στο πρώτο ημίχρονο. Ο Παπαγιάννης με εντυπωσιακή πάσα πίσω από την πλάτη «βρήκε» τον Παπαπέτρου που ερχόταν από την baseline, αλλά δεν «τελειώσε» τη φάση. Ασίστ αμέσως στον Μήτογλου, ο οποίος κάρφωσε με tomahawk.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Το Λαύριο το 36% στα σουτ εντός παιδιάς στο σύνολο, ενώ ο Παναθηναϊκός το μόλις 15% στα τρίποντα (3/20).

Τα δεκάλεπτα: 22-28, 31-41, 52-65, 66-82

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΛΑΥΡΙΟ 3-1

Παναθηναϊκός – Λαύριο 100-72
Λαύριο - Παναθηναϊκός 94-89
Παναθηναϊκός – Λαύριο 103-74
Λαύριο - Παναθηναϊκός 66-82