Mundobasket 2014 - Αργεντινή - Κροατία 85-90 (pics)

Φάνης Παναγιώτου

Η Κροατία έβαλε 13 τρίποντα και επικράτησε της Αργεντινής με 85-90 σε αναμέτρηση για τον όμιλο της Εθνικής. Πολύ καλό ματς ο Λαφαγέτ, που όμως αποχώρησε τραυματίας.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις άμυνες σε ρόλο... κομπάρσου και τις επιθέσεις να πρωταγωνιστούν. Αμφότερες οι ομάδες βρήκαν πολλά εύστοχα σουτ από τη γραμμή του τριπόντου, με τους Κροάτες όμως να είναι καλύτεροι να κλείνουν την πρώτη περίοδο μπροστά στο σκορ με 20-28. Στο ίδιο έργο θεατές και στο δεύτερο δεκάλεπτο, ωστόσο η Αργεντινή κατάφερε να μειώσει τη διαφορά και να περάσει μπροστά στο 12' με 29-28. Τελικά το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους Κροάτες στο +2 (44-46).

Ο επιθετικός... οίστρος της Κροατίας συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο. Η ομάδα του Γιάσμιν Ρέπεσα ήταν ασταμάτητη και στο 30' βρέθηκε στο +12 (63-75). Στο τελευταίο μέρος η Αργεντινή έκανε μεγάλη προσπάθεια για να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση, οι Κροάτες όμως έβρισκαν πάντα λύσεις στην επίθεση και τελικά έφτασαν στη νίκη με 85-90.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Σίμον με 18 πόντους, πολύ καλό παιχνίδι και για τον Όλιβερ Λαφαγέτ του Ολυμπιακού, που μέτρησε 11 πόντους και 9 τελικές πάσες, αποχώρησε όμως τραυματίας από το παρκέ δύο λεπτά πριν το φινάλε... Από την άλλη, υπερπροσπάθεια έκανε ο Λουίς Σκόλα (30π., 9ρ.), ωστόσο δεν κατάφερε να οδηγήσει την Αργεντινή στη νίκη.

Δείτε εδώ τη βαθμολογία

Τα δεκάλεπτα: 20-28, 44-46, 63-75, 85-90
Αργεντινή (Λάμας): Σκόλα 30 (1/1τρ., 9ρ. σε 37:05), Μάτα 2, Καμπάτζο 13 (2/6τρ., 6ασ. σε 32:29), Πριτζιόνι 8 (4ρ., 5ασ. σε 28:06), Γκουτιέρεζ 9 (3/5τρ.), Ντέλια, Χερμάν 9 (1/2τρ., 6ρ., σ3 27:26), Νοτσιόνι 11 (1/3τρ., 4ρ., 3ασ. σε 28:23), Σάφαρ 3 (1/3τρ.)
Κροατία (Ρέπεσα): Τόμιτς 5 (6ρ., 4ασ.), Λαφαγετ 11 (1/4τρ., 9ασ. σε 29:40), Μπογκντάνοβιτς 16 (3/6τρ., 7ρ., σε 37:30), Σάριτς 16 (2/6τρ., 9ρ. σε 25:13), Ρούντες 6 (2/6τρ.), Ούκιτς 8 (2/4τρ.), Σίμον 18 (3/7τρ., 4ρ., σε 30:30), Ζόριτς 10 (5ρ.)