Βέλγιο - Μεγάλη Βρετανία 103-90 (pics & vid)

Γιώργος Κούβαρης

Η εθνική ομάδα του Βελγίου πάτησε... γκάζι στην τελευταία περίοδο και επικράτησε της Μεγάλης Βρετανίας με 103-90 για την πρεμιέρα του Δ' ομίλου.

Πριν από το τζάμπολ του συγκεκριμένου αγώνα, δεν ήταν λίγοι εκείνοι που υποστήριζαν ότι το αποτέλεσμα θα καθόριζε σε μεγάλο βαθμό τη μία θέση που οδηγεί στην Κωνσταντινούπολη.

Μένει να δούμε, πλέον, εάν και εφόσον επιβεβαιωθούν τα προγνωστικά και ο το Βέλγιο καταφέρει να δώσει αξία στη νίκη του απέναντι στην Μεγάλη Βρετανία με 00-00.

Ένα ματς το οποίο κρίθηκε στα τελευταία 12 λεπτά, με την ομάδα του Εντι Καστέλς να βρίσκει ρυθμό, να δυναμώνει στην άμυνα και να «ανοίγει» την ψαλίδα της διαφοράς.

Είναι χαρακτηριστικό ότι μέχρι το 28' το ματς ήταν ντέρμπι, με τους Βρετανούς να έχουν το προβάδισμα στο σκορ με 67-64. Μέχρι εκείνο το διάστημα οι δύο ομάδες δεν είχαν δώσει ιδιαίτερη βάση στην άμυνα, κάτι που φαίνεται και από το (πολύ) υψηλό σκορ του ημιχρόνου (54-53 για το Βέλγιο).

Όμως η συνέχεια έμελλε να ήταν πολύ διαφορετική, ειδικά για το Βέλγιο! Τα «λιοντάρια» περιόρισαν τη δράση των Κλαρκ, Ολασένι και Ατσάρα και με ένα επιμέρους 26-10 πήραν διαφορά 13 πόντων (90-77) στο 37' με αποτέλεσμα να «καθαρίσουν» με την υπόθεση της νίκης.

Ο Ντε Ζέουβ ήταν ο καλύτερος παίκτης του Βελγίου με 20 πόντους και 7 ριμπάουντ, ωστόσο στο διάστημα που άνοιξε η ψαλίδα της διαφοράς είχε αναλάβει δράση ο Ταμπού (18π.) με διαδοχικά καλάθια. Πολύ καλή ήταν και η παρουσία των Βαν Ρόσομ (19π.) και Ζιλέ (17π), οι οποίοι συμπλήρωσαν ιδανικά τους δύο συμπαίκτες τους.

Όσον αφορά το... ελληνικό ενδιαφέρον ο Οκερεαφόρ της Μεγάλης Βρετανίας και της... Κύμης, είχε 6 πόντους με 2/7 δίποντα, 2/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος σε 24 λεπτά συμμετοχής.

Τα δεκάλεπτα: 24-26, 54-53, 73-71, 103-90