Ολυμπιακός - Άρης 69-55 (pics)

Κωνσταντίνος Μελάγιες
Ο Ολυμπιακός νίκησε τον Άρη με 69-55 παίζοντας καλά στο πρώτο ημίχρονο ενώ οι Θεσσαλονικεις είχαν το μυαλό τους στο τελικό του Σαββάτου (18/02).

Ο Ολυμπιακός πήρε μία ακόμη νίκη που τον έφερε ένα βήμα πιο κοντά στην κατάκτηση της πρώτης θέσης στην κανονική περίοδο. Οι Πειραιώτες επικράτησαν του Άρη με 69-55 με τους Θεσσαλονικείς να αγωνίζονται έχοντας το μυαλό τους στον τελικό Κυπέλλου (18/02). Οι Πρωταθλητές Ελλάδας έπαιξαν αρκετά καλή άμυνα ενώ στην επίθεση βρήκαν πολλές λύσεις πίσω από τη γραμμή των τριών πόντων (9/22).

Ο Άρης ξεκίνησε το ματς δίνοντας τη μπάλα στον Βασίλη Καββαδά με τον Έλληνα σέντερ να αξιοποιεί την ευκαιρία και τους φιλοξενούμενους να είναι ισόπαλοι 9-9 (6’). Πάντως μέχρι τη λήξη της περιόδου ο Ολυμπιακός έτρεξε σερί 11-0 και ξέφυγε με 20-9.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη με πρωταγωνιστή τον Ζάρα μείωσαν ξανά (22-19, 15’), αλλά στο επόμενο πεντάλεπτο οι γηπεδούχοι… σεληνιάστηκαν. Με πέντε συνεχόμενα τρίποντα (Γκριν, Μάντζαρης, Πρίντεζης) και τα επιθετικά ριμπάουντ του Μιλουτίνοφ το επιμέρους σκορ σταμάτησε στο 18-2 λόγω της ανάπαυλας του ημιχρόνου (40-21).

Ο Άρης μπήκε πεισμωμένος στην τρίτη περίοδο, σε αντίθεση με τους Πειραιώτες οι οποίοι έκαναν εύκολα λάθη έχοντας παράλληλα βιαστικές επιλογές στην επίθεσή τους. Κάμινγκς και Τζένκινς σκόραραν με συνέπεια βρίσκοντας αρκετά εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό κι έτσι η διαφορά έπεσε (48-39, 28’).

Ο Ολυμπιακός δεν είχε διάθεση να δυσκολέψει την ίδια του τη ζωή κι έτσι η καλή άμυνα επέστρεψε. Ο Άρης δυσκολευόταν πολύ να σκοράρει και στο 33’ η διαφορά ήταν στο +20 (61-41, 33’). Ο Τζένκινς προσπάθησε με συνεχόμενα καλάθια να αλλάξει εκ νέου τα δεδομένα ως προς την έκταση της διαφορά, αλλά το μόνο που πέτυχε ήταν πέσει αυτή στο +11 (61-50, 35’).

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Ολυμπιακός ήταν περισσότερο συγκεντρωμένος, είχε μεγαλύτερο βάθος στο ρόστερ του κι έπαιξε καλύτερη άμυνα. ΟΙ 55 πόντοι που δέχτηκε είναι εντυπωσιακό νούμερο ενώ είχε 9/22 τρίποντα (8/15 στο πρώτο ημίχρονο), έδωσε 6 περισσότερες ασίστ (17-11) κι έκανε 13 λάθη αντί 17 των αντιπάλων.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Έρικ Γκριν σε 27:10 είχε 14 πόντους (2/4δ., 2/5τρ., 4/5β.), 2 ασίστ, ένα ριμπάουντ κι ένα κλέψιμο.

Πάρα πολύ καλός σε ένα ακόμη παιχνίδι ήταν ο Νίκολα Μιλουτίνοφ με 9 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 λάθη, 2 κλεψίματα και ένα κόψιμο.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Τζαμόν Γκόρντον τελείωσε με 2 πόντους και 3 λάθη ενώ ο Τάντιγια Ντραγκίσεβιτς τελείωσε τον αγώνα με 0/4 σουτ, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 λάθη.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Στο 15’ το σκορ ήταν 22-19 ύστερα από καλάθι του Θοδωρή Ζάρα, αλλά ακολούθησε καταιγίδα πίσω από τα 6.75 . Με 5 σερί τρίποντα ο Ολυμπιακός έτρεξε επιμέρους σκορ 18-2 και… χάθηκε.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Οι Κώστας Παπανικολάου (9π., 4ρ.), Γιώργος Πρίντεζης (9π., 4ρ., 2ασ.) και Βαγγέλης Μάντζαρης (11π., 3ρ., 4ασ., 3λ.).

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Στο 28’ ο Βλαδίμηρος Γιάνκοβιτς πήρε το ριμπάουντ διέσχισε το γήπεδο και πρόλαβε την άμυνα του Ολυμπιακού καρφώνοντας με δύναμη με το ένα χέρι.

TI ΠΕΤΑΝΕ: Ο Ολυμπιακός τον τραυματισμό του Ιωάννη Παπαπέτρου στο 34’.

Ο Άρης την κακή άμυνα που έπαιξε στο διάστημα 15’ με 20΄του αγώνα κατά το οποίο παρακολουθούσε τους παίκτες του Ολυμπιακού να σουτάρουν ανενόχλητοι τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 20-9, 40-21, 54-41, 69-55