Ερυθρός Αστέρας - Παρτίζαν 90-76: Προβάδισμα τίτλου για τους «ερυθρόλευκους» στην Αδριατική

Ο Ερυθρός Αστέρας ήταν ανώτερος της Παρτίζαν στον πρώτο τελικό της ABA Liga και την κέρδισε με 90-76, κάνοντας το 1-0 στη σειρά.

Το σύνολο του Ντέγιαν Ράντοβιτς, πραγματοποιώντας εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο (48-37), έκανε το πρώτο βήμα τίτλου στην Αδριατική απέναντι στο αντίστοιχο του Ζέλικο Ομπράντοβιτς.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά αμφίρροπο, αλλά στην επανάληψη οι «ερυθρόλευκοι» ήταν ανώτεροι σε άμυνα κι επίθεση, φτάνοντας τελικά στο 1-0 (ο τίτλος κρίνεται στις 3 νίκες).

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν με 18 πόντους ο Νίκολα Ιβάνοβιτς, ενώ από 14 είχαν οι Ντόμπριτς και Μίτροβιτς. Στους 11 σταμάτησε ο Ουόλτερς που είχε και 3 ασίστ.

Από πλευράς Παρτίζαν, ο Κέβιν Πάντερ είχε 15 πόντους και 3 ασίστ, με τον Ντάλας Μουρ να ακολουθεί με 12 πόντους. Διψήφιος κι ο Ζακ Λεντέι με 11 πόντους.

Το Game 2 των τελικών είναι προγραμματισμένο για τις 29/5, και πάλι με γηπεδούχο τον Ερυθρό Αστέρα. Θυμίζουμε πως ο Πρωταθλητής της Αδριατικής θα παίξει του χρόνου στη Euroleague.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-23, 42-39, 66-58, 90-76.