Τρίτωνας - Ψυχικό 65-57: Παλεύει για το πλεονέκτημα έδρας

Ο Τρίτωνας επικράτησε με 65-57 του Ψυχικού και έκανε καθοριστικό βήμα για το πλεονέκτημα έδρας για τα playoffs ανόδου της Α2.

Σε ματς εξ αναβολής της 20ης αγωνιστικής της Α2 ο Τρίτωνας εκμεταλλεύτηκε για άλλη μια φορά την έδρα του. Οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 65-57 του Ψυχικού και ανέβηκε στο 19-8, ρίχνοντας στο 18-7 τους ηττημένους. Με αυτό το αποτέλεσμα οι νικητές έκαναν ακόμα ένα βήμα για να εξασφαλίσουν το πλεονέκτημα έδρας στα playoffs ανόδου. Oι γηπεδούχοι βρίσκονται στη δεύτερη θέση πίσω από την Καρδίτσα που έχει ήδη εξασφαλίσει την άνοδο, ενώ οι φιλοξενούμενοι είναι στην τέταρτη θέση.

Για τον Τρίτωνα, ο Γιάννης Δημάκος σκόραρε 23 πόντους, ενώ ο Μανοίλοβιτς μέτρησε 15 πόντους. Στον αντίποδα ο Αθανασούλας σκόραρε 14 πόντους, με τον Ματαλιωτάκη να προσθέτει 13. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 49-49, ωστόσο στην τέταρτη περίοδο οι γηπεδούχοι πήραν καλύτερες αποφάσεις που τους επέτρεψε να φτάσουν στο ροζ φύλλο αγώνα.

Τρίτωνας-Ψυχικό 65-57
Διαιτητές: Τσώνος-Ζακεστίδης-Σκαλτσής
Δεκάλεπτα: 17-13, 33-36, 49-49, 65-57
Τρίτωνας (Μιχελάκος): Καραμαλέγκος 2, Μανοΐλοβιτς 15 (1), Θεοδώρου 3 (1), Αντωνάκης 12 (2), Μάντζαρης 4, Παπαδημητρίου, Μελισσαράτος 6, Δημάκος 23 (3).
Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Κουκάς 10 (2), Κουφόπουλος, Παπανικολάου 2, Πολυτάρχου, Μαλέλης 9 (2), Μαρίνος, Ρίκετς 2, Αθανασούλας 14 (3), Αναγνωστόπουλος, Ματαλιωτάκης 13 (1), Ιορδάνου