Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 76-81: «Πράσινο» break στο ΣΕΦ και... ξανά στο κόλπο του τίτλου (vids)

Ο Παναθηναϊκός ήταν κυρίαρχος στο πρώτο παιχνίδι των τελικών της Α1 γυναικών και επικράτησε του Ολυμπιακού στο ΣΕΦ με 76-81μειώνοντας τη σειρά σε 2-1. Αυτό το αποτέλεσμα του δίνει ξανά...ελπίδα τίτλου, αφού ακολουθεί η αναμέτρηση στο «Παύλος Γιαννακόπουλος» όπου θα έχει ευκαιρία να ισοφαρίσει.

Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός ρίχτηκαν στη «μάχη» των τελικών της Α1 μπάσκετ γυναικών με τις πράσινες να παίρνουν το ροζ φύλλο αγώνα με 76-81. Κάνοντας το break στο ΣΕΦ (με το ίδιο σκορ που είχαν επικρατήσει οι «ερυθρόλευκες» στον δεύτερο αγώνα της κανονικής περιόδου) μείωσαν σε 2-1, με την σειρά να μεταφέρεται στη Λεωφόρο το μεσημέρι της Κυριακής (08/05, 15:00).

Οι φιλοξενούμενες κατάφεραν να «κλειδώσουν» τις παίκτριες του Μάρτιν Ζίμπαρτς με την άμυνά τους στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, την ίδια στιγμή που έβρισκε πιο εύκολα τις λύσεις στο άλλο μισό του παρκέ. Κορυφαία για τις «πράσινες» ήταν το πιο πρόσφατο απόκτημα, η Φιτζέραλντ, η οποία ολοκλήρωσε το ματς με 27 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 κλεψίματα. Από πολύ... κοντά ακολούθησε η Ριντ που σκόραρε 24 πόντους, έχοντας 5 ριμπαόυντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα. Σπουδαία η συμβολή των Χολμς και Χατζηνικολάου που είχαν από 12 και 11 πόντους αντίστοιχα.

Από την πλευρά του Ολυμπιακού, η Πλουφ ήταν η βασική του δύναμη που έδωσε τις μάχες της και κοντά στη ρακέτα σταματώντας στους 24 πόντους με 11 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Η Σταμολάμπρου είχε 19 πόντους (με αρνητικό σημείο τα 2/9 τρίποντα) ως η δεύτερη διψήφια, η Βιτολα είχε 9 (συν 7 ριμπ.) και η Σπυριδοπούλου 8 (8 ριμπ., 3 ασ.)

Ο αγώνας

Με το τζάμπολ της αναμέτρησης οι δύο «αιώνιοι» έδειξαν διάθεση να τρέξουν. Με συνέπεια στην άμυνα και λύσεις στις επίθεση μοιράστηκαν από μικρά σερί. Αρχικά ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυναμικά και από 0-2 έφτασε γρήγορα στο 7-2, για να απαντήσει ο Παναθηναϊκός με 10-0 για το 7-12 με Ριντ και Φιτζέραλντ. Οι γηπεδούχες επέστρεψαν στον πόντο (11-12) με προσπάθειες της Πλουφ και της Σπυριδοπούλου που ξεκόλλησαν την ομάδα, ενώ το επόμενο διάστημα ανήκε στο σύνολο της Καπογιάννη κυρίως με τα ίδια πρόσωπα διατηρώντας το κεφάλι στο σκορ (14-18). Η αστοχία στο αρχικό δεκάλεπτο από την περιφέρεια ήταν χαρακτηριστική (2/9 από τις γηπεδούχες και 1/5 από τις πράσινες), με την περίοδο να κλείνει με buzzer beater τρίποντο της Χατζηνικολάου για το 14-21.

Έπειτα από κάτι παραπάνω από τρία λεπτά στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός βρήκε σκορ μόνο από την Σταμολάμπρου (16-22) με αποτέλεσμα οι πράσινες να ξεφεύγουν με 9 πόντους διαφορά (16-25). Οι παίκτριες του Ζίμπαρτς κατάφεραν να μειώσουν σε -6 (20-26), λίγο πριν η Χολμς πετύχει 2 σερί τρίποντα για γράψει το +10 (22-32) 4’12’’ προτού ολοκληρωθεί το ημίχρονο. Οι φιλοξενούμενες εκμεταλλεύτηκαν τα κενά που εμφάνισαν στην άμυνα οι ερυθρόλευκες και διεύρυναν την διαφορά και πάλι στους 10 πόντους (30-40) με τις δύο ομάδες να οδηγούνται με αυτόν τον τρόπο στα αποδυτήρια. Ίδιο σκηνικό και στο ημίχρονο με τα τρίποντα να είναι στο 3/16 και 3/8, 8/18 και 12/21 τα δίποντα.

Με την επιστροφή ο Παναθηναϊκός έφτασε τη διαφορά στη μεγαλύτερη τιμή της +13 (34-47), ωστόσο η Σταμολάμπρου σκόραρε 6 πόντους σερί μετά από τρίποντο και γκολ-φάουλ για να φέρει το παιχνίδι στο 40-47. Το δίδυμο Ριντ και Χολμς έκαναν το 42-54 για τις πράσινες στο 27ο λεπτό, με την ψαλίδα να ανοίγει ακόμη περισσότερο. Το… χαλασμένο μυαλό του Ολυμπιακού μετουσιώθηκε σε τετραπλή χαμένη ευκαιρία κάτω από το καλάθι, την ώρα που στα τελευταία 4 λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε σκορ μόνο από βολές της Χάμπλιν (3/4, 45-58).

Οι φιλοξενούμενες μπήκαν στην τελευταία και καθοριστική περίοδο με το +15 (45-60) το οποίο μειώθηκε με τους 5 συνεχόμενους πόντους της Σπυριδοπούλου για το 50-60 στο 31’. Οι ερυθρόλευκες έτρεξαν 8-4 με Νικολοπούλου, Σταμολάμπρου και Πλουφ (58-64) τέσσερα λεπτά αργότερα, ενώ έφτασαν και στους 5 (60-65) στο ίδιο διάστημα. Οι εμπνεύσεις της Φιτζέραλντ που ολοκληρώθηκαν με το τρίποντο για το 61-70 στο 37' έδωσαν αέρα στην ομάδα, πριν η Πλουφ «χτυπήσει» ξανά στη ρακέτα (65-70). Ο Παναθηναϊκός έπρεπε απλά να διατηρήσει την ψυχραιμία του, κάτι που έκανε ακόμη και όταν ο Ολυμπιακός έφτασε στο -3(76-79) και με το 76-81 πήρε τη νίκη μειώνοντας τη σειρά σε 2-1 και αναπτερώνοντας τις δικές του ελπίδες.

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 30-40, 45-60, 76-81