Παναθηναϊκός - Χανιά 73-39: Περίπατος με επιβλητικό δεύτερο ημίχρονο

Μιχάλης Γκιουλένογλου

Ο Παναθηναϊκός (6-1) διέλυσε τα Χανιά (4-3), επικρατώντας με 73-39 και ενώ το σκορ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου ήταν 28-26 υπέρ της ομάδας από την Κρήτη!

Το πρώτο ημίχρονο στο κλειστό γήπεδο «Παύλος Γιαννακόπουλος» δεν προμήνυε αυτό που θα ακολουθούσε. Τα Χανιά είχαν προβάδισμα δύο πόντων (28-26) απέναντι στον Παναθηναϊκό - για την αναμέτρηση της Α1 Γυναικών της 9ης αγωνιστικής - και όλα... μύριζαν ντέρμπι.

Μόνο που η ομάδα της Ελένης Καπογιάννης παρέδωσε σεμινάριο σε άμυνα και επίθεση. Σημείωσε 47 πόντους και δέχτηκε μόλις 11. Καθοριστική ήταν η 3η περίοδος, όπου οι «πράσινες» έκαναν επί μέρους 22-4!

Πρώτη σκόρερ ήταν η Κωτούλα με 17 πόντους (4/6 τρίποντα), ενώ ακολούθησαν οι Ριντ (15π.) και Χολμς (11π.).

Παναθηναϊκός-ΟΑ Χανίων 73-39

Διαιτητές: Κωνσταντινίδου-Καρακάσης-Μαρίγλη
Δεκάλεπτα: 15-16, 26-28, 48-32, 73-39
Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 15, Φίτζεραλντ 9, Ζιάκα 2, Σταμάτη 5, Λύμουρα 6, Κωτούλα 17(4), Μπουντούρη 4, Γρηγοροπούλου, Μυλωνάκη 2, Χολμς 11(12), Κάιζερ 2.
ΟΑ Χανίων (Σόφτσης): Τζουγκράκη 1, Αργυροπούλου, Σαλιάι 3, Πούλινς 3, Παπαδάκη, Τσιχλάκη 2, Οικονομάκη 1, Ροντρίγκεζ 14(3), Ντέλιτς 3, Χάρις 12.