Παναθηναϊκός - Δάφνη 79-59: Επιστροφή στις νίκες για τις «πράσινες»

Ο Παναθηναϊκός υποδέχτηκε την Δάφνη Αγίου Δημητρίου για την 6η αγωνιστική της Α1 γυναικών και επικράτησε με 79-59 επιστρέφοντας στις νίκες.

Οι «πράσινες» αντιμετώπισαν την Δάφνη για την «στροφή» του πρωταθλήματος και αναδείχθηκαν νικήτριες με 79-59, επιστρέφοντας στα θετικά αποτελέσματα μετά την ήττα στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό.

Το πρώτο δεκάλεπτο δεν έδωσε το προβάδισμα σε καμία από τις δύο ομάδες με αποτέλεσμα να κλείσει ισόπαλο σε 17-17 μετά από εύστοχο δίποντο της Ριντ.

Η επόμενη περίοδος κύλησε στο ίδιο μοτίβο, με τις παίκτριες της Δάφνης, μάλιστα, να παίρνουν και «κεφάλι» στο σκορ, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 38-37.

Στο δεύτερο ημίχρονο, όμως, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να προσπεράσει και να να φέρει την διαφορά στο +4 (55-51), λίγο πριν διεκδικήσουν τη νίκη στην τελευταία περίοδο.

Κάτι που έκαναν ανεβάζοντας συνεχώς το προβάδισμά τους, το οποίο έφτασε στο +20 με την λήξη του παιχνιδιού, για να φέρει το ρεκόρ του «τριφυλλιού» στο 5-1.

Η Τσάστιτι Ριντ έκανε για ακόμη μία φορά μία «γεμάτη» εμφάνιση με 24 πόντους, 7 ριμπαόυντ και 7 ασίστ σε περίπου 37 λεπτά, ενώ από 16 πόντους σκόραραν Σμιθ και Χολμς.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 37-38, 55-51, 79-59

δ

φ

Ελευθερία Μοσχάτου - ΠΑΣ Γιάννινα 69-64

Η Ελευθερία Μοσχάτου λίγο νωρίτερα πέρασε το εμπόδιο του ΠΑΣ με 69-64 υποχρεώνοντάς τον στην 5η του ήττα. Κορυφαία για τις γηπεδούχες η Τζέιμς με 22 πόντους, 16 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 40 λεπτά παιχνιδιού.

Τα δεκάλεπτα: 17-12, 33-29, 54-45, 69-64