Ελευθερία Μοσχάτου - Παναθηναϊκός 67-72: Θύμισε πρωταθλήτρια στα τελευταία λεπτά

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε της Ελευθερίας Μοσχάτου με 72-67 για την πρεμιέρα του Πρωταθλήματος της Α1 μπάσκετ γυναικών, ωστόσο χρειάστηκε να βγάλει τον... αέρα του τροπαιούχου στα τελευταία λεπτά.

Οι «πράσινες» έπεσαν... θύματα του ρυθμού της Ελευθερίας Μοσχάτου για κάτι παραπάνω από τρία δεκάλεπτα. Ωστόσο, η αντεπίθεση από τα μέσα της τελευταίας περιόδου και μετά έδωσε στον Παναθηναϊκό την ώθηση της νίκης που επισφραγίστηκε με το τελικό 72-67.

Η Τσάστιτι Ριντ είχε να παρουσιάσει μία γεμάτη στατιστική με 27 πόντους, 6 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 3 κλεψίματα και ένα μπλοκ σε 39(!)λεπτά αγώνα, ενώ για την πλευρά της ομάδας του Τσαραπατσάνη σε αντίστοιχο χρόνο η Έιβερι μέτρησε 23 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Οι γηπεδούχες πάτησαν καλύτερα στο παρκέ στα πρώτα λεπτά του αγώνα με αποτέλεσμα να βρεθούν νωρίς στο +5 (10-5). Ο Παναθηναϊκός κρατήθηκε κοντά στο σκορ, αλλά δε κατάφερε να βρεθεί μπροστά μετά το αρχικό 2-3, με αποτέλεσμα το δεκάλεπτο να κλείσει στο 17-15.

Το υπόλοιπο του ημιχρόνου κύλησε λίγο- πολύ με τον ίδιο τρόπο, με την Ελευθερία Μοσχάτου να πηγαίνει στα αποδυτήρια προηγούμενη με 38-35.

Η διαφορά... τριπόντου άλλαξε χέρια, με τις παίκτριες της Καπογιάννη να κάνουν το 41-44 στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου. Κάτι που, ωστόσο δεν βρήκε αντίκρυσμα, αφού 6:16 του τέταρτου δεκαλέπτου η Ντάλζα Τζέιμς έφερνε την ομάδα του Μοσχάτου στο +8 (63-55).

Οι «πράσινες» έβγαλαν αντίδραση θέλοντας να υπερασπιστούν τον τίτλο της περασμένης σεζόν. Μέσα σε διάστημα πέντε περίπου λεπτών, πήραν το προβάδισμα με βασικό μοχλό τη Τσάστιτι Ριντ και «έκλεψαν» βαθμούς ψυχολογίας για τη συνέχεια με το τελικό 72-67.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 38-35, 54-51, 67-72

Ελευθερία Μοσχάτου (Τσαραπατσάνης): Δαμουλάκη, Λόρενς 6, Νάτσκου, Ρόσετ 7(1), Εϊβερι 23(5), Κοντογεώργου, Θεοδωρομανωλάκη 10(2), Τζέιμς 11(2), Χάιντερ 10.
Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 27, Σταμάτη, Λύμουρα 11(2), Κωτούλα, Βιντσιλαίου 2, Μπουντούρη 2, Γρηγοροπούλου 4, Σκακ 3(1), Μυλωνάκη, Χολμς 19(4), Χατζηνικολάου 4.

Λίγο νωρίτερα, η Δάφνη πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Νίκης Λευκάδας με σκορ 68-85 και χωρίς μάλιστα να χάσει το προβάδισμα σε κανένα σημείο του αγώνα. Κορυφαία για τις νικήτριες ήταν η Πάτερσον με 27 πόντους, 5 ριμπάουντ 7 ασίστ στα λεπτά που αγωνίστηκε.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 31-45, 47-68, 68-85

Νίκη Λευκάδας (Ζαβιτσάνος): Ντάλα 7(2), Δανδουλάκη Μ.,Δανδουλάκη Α., Τζανετάτου 3(1), ΜακΜπράιαντ 19(2), Γιανγκ 12(1), Οντουάιερ 7, Θόρντον 20.
Δάφνη Αγ.Δημητρίου (Μπουμπούς): Γκίβενς 36(4), Γεροστεργίου 8(2), Παγώνη 2, Πάτερσον 27(4), Γκριτζά 4, Κούκη 6, Ντάνιελ 2.