Βαλκανικό πρωτάθλημα στίβου: Αυλαία με έξι μετάλλια για την Κύπρο

2 χρυσά, 2 ασημένια και 2 χάλκινα πανηγύρισε ο κυπριακός στίβος στο Βαλκανικό πρωτάθλημα που διεξήχθη στη Σμύρνη.

Πέρα από το χρυσό μετάλλιο της Ολίβιας Φωτοπούλου στα 200μ. με 23.60 και το ασημένιο της ίδιας στο αγώνισμα των 100μ, ο κυπριακός στίβος σημείωσε και άλλες επιτυχίες στο βαλκανικό πρωτάθλημα στη Σμύρνη.

Η Ναταλία Χριστοφή τερμάτισε στην 1η θέση με εμπόδια κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο.

H Φίλιππα Φωτοπούλου έχοντας καλύτερο το 5ο άλμα της στα 6,44μ. ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο.

Ο Απόστολος Παρέλλης έχοντας ως καλύτερη βολή του στη δισκοβολία την έκτη του, ρίχνοντας στα 60,56μ., κατέλαβε τη 2η θέση, πίσω από τον Ρουμάνο Φιρφιρίκα (61,90μ.) και πήρε το ασημένιο μετάλλιο.

Τέλος, η Βαλεντίνα Σάββα, κατέκτησε την 3η θέση και το χάλκινο στη σφυροβολία στη Σμύρνη, με 66,64μ.