NFL: Απίστευτα φινάλε σε Μινεσότα, Λος Αντζελες, νίκες για Βίκινγκς και Τσάρτζερς (vids)

Κώστας Ευθυμιάδης

Ματσάρες είχε η 11η αγωνιστική στο NFL.

Δραματικό φινάλε είχαν δύο παιχνίδια της 11ης αγωνιστικής στο NFL με την Μινεσότα και τους Λος Αντζελες Τσάρτζερς να πετυχαίνουν τις νίκες της αγωνιστικής.

Η Μινεσότα φιλοξενούσε τους Γκριν Μπέι Πάκερς που έχουν την πρωτοπορία στην περιφέρεια και το ματς ήταν ιδιαίτερα κρίσιμο για τα play off. Τα τελευταία 2,5 λεπτά του αγώνα ήταν… όλα τα λεφτά. Οι Πάκερς είχαν προβάδισμα με 24-23, με τον Τζέφερσον να κάνει το touchdown και να δίνει προβάδισμα στη Μινεσότα στα 2:17 πριν το τέλος.

Ο… μάγος Ααρον Ρότζερς με μια 75αρα πάσα όμως στην επόμενη κατοχή, ισοφάρισε για το Γκριν Μπέι. Ομως η Μινεσότα βρέθηκε σε θέση για field goal και ο Τζόσεφ σε νεκρό χρόνο έδωσε τη νίκη στους Βίκινγκς με 34-31.

Φινάλε από τα… λίγα στο Λος Αντζελες

Το βραδινό ματς της αγωνιστικής ήταν και το καλύτερο. Οι Τσάρτζερς φιλοξενούσαν το Πίτσμπουργκ στο Λος Αντζελες, σε ένα παιχνίδι που μετά το τέλος της τρίτης περιόδου ήταν στο 27-10 υπέρ των γηπεδούχων.

Η τέταρτη περίοδος ήταν η καλύτερη που έχουμε δει τουλάχιστον την φετινή σεζόν. Το Πίτσμπουργκ… μεταλάχθηκε και το εις βάρος του σκορ μετατράπηκε σε υπέρ του 37-34 μόλις 3:24 πριν το φινάλε. Σε λιγότερο από 12 λεπτά κατάφεραν να σκοράρουν πέντε φορές, τις 3 με touchdown. Ομως, ο δευτεροετής Τ. Χέρμπερτ (τρομερό ματς με 382 γιάρδες) έβγαλε μια ασύλληπτη πάσα 53 γιαρδών στον Γουίλιαμς και το Λος Αντζελες έφτασε στη νίκη, σκοράροντας 2:09 πριν το τέλος της αναμέτρησης.

NFL: Τα αποτελέσματα της 11ης αγωνιστικής

Ατλάντα - Νιου Ινγκλαντ 0-25

Μπάφαλο - Ιντιάνα 15-41

Σικάγο - Βαλτιμόρη 13-16

Κλίβελαντ - Ντιτρόιτ 13-10

Τένεσι - Χιούστον 13-22

Μινεσότα - Γκριν Μπέι 34-31

Ν. Γιορκ Τζετς - Μαϊάμι 17-24