Ιστορική στιγμή για Άθλο πέρασε από Κηφισιά (2-3) και πήρε την πρώτη του νίκη

Μεγάλη ημέρα για τον Άθλο, με την ομάδα της Ορεστιάδας να περνάει από το Ζηρίνειο επικρατώντας με 3-2 της Κηφισιάς και να πετυχαίνει την πρώτη νίκη στην ιστορία του στην μεγάλη κατηγορία.

Πραγματικός άθλος από τον Άθλο Ορεστιάδας στον πρώτο αγώνα της 6ης αγωνιστικής της Volley League. H ομάδα του Έβρου παρότι βρέθηκε να χάνει 1-0 σετ με όπλο το σερβίς και πρωταγωνιστές τους Κασαμπαλή, Κάι Ντε Πρα, Γκλάντστοουν και Αλγκούλ (χωρίς να υστερήσουν οι υπόλοιποι) νίκησε την Κηφισιά στο Ζηρίνειο με 3-2 σετ και σημείωσε την πρώτη της νίκη στην ιστορία της Volley League.

O αγώνας ήταν συγκλονιστικός, με εναλλαγές στο σκορ και τον Άθλο να δικαιώνεται για την επιμονή του στο σερβίς, στην καλή άμυνα και στις αποτελεσματικές κόντρα επιθέσεις. Ο Άθλος έδωσε το 4ο τάι μπρέικ σε 6 αγώνες στη Volley League και έπιασε τους 5 βαθμούς στο βαθμολογικό πίνακα.

Η Κηφισιά αγωνίστηκε με βασικό πασαδόρο τον Ρουσσόπουλο αντί του Κώστα Στιβαχτή αλλά το πρόβλημα ήταν η κακή υποδοχή. Επίσης στο 4ο σετ ο Οκοσάνοβιτς αποχώρησε με πόνους στη μέση και διαγώνιος επιστρατεύτηκε ο Παπαδόπουλος. Η Κηφισιά παρότι κυριάρχησε στο μπλοκ, πίεσε στο σερβίς, είχε "μαύρες τρύπες" στην υποδοχή και λίγες λύσεις στην επίθεση. Αυτή ήταν και η πρώτη εντός έδρας ήττα και συνολικά το τρίτο συνεχόμενο τάι μπρέικ στο πρωτάθλημα. Με τον βαθμό που πήρε ανέβηκε στους 11 στη βαθμολογία. Κορυφαίος της Κηφισιάς ήταν ο Τσέιβερς που σημείωσε 21 πόντους αλλά με ποσοστό αποτελεσματικότητας στην επίθεση 34% (15/44 επιθέσεις).

Διαιτητές: Πρέντζας, Βουδούρης, Παρατηρητής: Ράπτης, Επόπτες: Βαρατάσης, Αρβανίτης, Γραμματεία: Καρατζογλίδου.