Δυσκολεύτηκε στο πρώτο αλλά ξεκίνησε με νίκη η Κηφισιά

Φώτης Καρακούσης

Μπορεί να δυσκολεύτηκε στο 1ο σετ, ωστόσο η Κηφισιά στην συνέχεια ανέβηκε, επιβεβαίωσε τον ρόλο του φαβορί στο ματς, επικράτησε με 3-0 του Αριστοτέλη και ξεκίνησε με νίκη στο πρωτάθλημα.

Η φετινή πρεμιέρα της Volley League Ανδρών δεν είχε ντέρμπι και σίγουρα είχε φαβορί, Η Κηφισιά στην αναμέτρηση με τον νεοφώτιστο Αριστοτέλη Σκύδρας ήταν το φαβορί, δυσκο9λεύτηκε να το δείξει στο πρώτο σετ, το έδειξε και με το παραπάνω στα άλλα δύο και επικράτησε με 3-0 (26-24, 25-17, 25-11) ξεκινώντας με νίκη το πρωτάθλημα.

Ένα παιχνίδι που ουσιαστικά κρίθηκε στο πρώτο σετ. Ένα σετ στο οποίο οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο ως το τέλος. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 24-22, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν, αλλά με μια επίθεση και άσο του Ρικάρντο έγινε το 1-0 και όλα τελείωσαν.

Στα υπόλοιπα δύο οι «κυανόλευκοι» έκαναν ότι ήθελαν στο ματς παίρνοντας έτσι τη νίκη και μάλιστα με χαρακτηριστική άνεση, με τον Αριστοτέλη να παίρνει μόλις 17 και 11 πόντους αντίστοιχα και να μην απειλεί τον αντίπαλό του.

Διαιτητές: Κουτσούλας, Βελώνης, Παρατηρητής: Ράπτης, Επόπτες: Τσίτσικας, Βαρατάσης, Γραμματεία: Μπίτσικα.