ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός 2-3: Πέρασε από Πυλαία και περιμένει Παναθηναϊκό στον «τελικό» της Μ. Πέμπτης (vid)

Μεγάλη νίκη που μετά το 0-2 θα μπορούσε να ήταν μεγαλύτερη πέτυχε ο Ολυμπιακός στη Πυλαία. Οι Πειραιώτες επικράτησαν του ΠΑΟΚ με 3-2 και με 3 βαθμούς διαφορά από τον Παναθηναϊκό θα υποδεχθούν τους «πράσινους» την Μεγάλη Πέμπτη σε έναν μεγάλο τελικό.

Από τον «παράδεισο» το 0-2 και μάλιστα με άνεση, ο Ολυμπιακός βρέθηκε στην Πυλαία στην «κόλαση» του 2-2, ωστόσο κατάφερε να επικρατήσει με 3-2 (19-25, 20-25, 25-23, 25-20, 13-15) του ΠΑΟΚ και να διατηρήσει τις ελπίδες τίτλου. Οι Πειραιώτες μείωσαν στους 3 την διαφορά τους από τον Παναθηναϊκό (για την ακρίβεια αυξήθηκε κατά 1) και την Μεγάλη Πέμπτη υποδέχεται τους «πράσινους» στον «μεγάλο τελικό» του πρωταθλήματος. Θυμίζουμε πως σε περίπτωση ισοβαθμίας μετράνε τα μεταξύ τους παιχνίδια στην Β' φάση, οπότε οι «ερυθρόλευκοι» θα πρέπει να κερδίσουν με 3-0, αλλά και με μεγαλύτερη διαφορά από όσο είχαν χάσει μέσα στον Άγιο Θωμά για να έχουν ελπίδες.

Βέβαια και με απλή νίκη, συνεχίζουν να έχουν ελπίδες, καθώς αν την τελευταία αγωνιστική δεν κερδίσει ο Παναθηναϊκός τον Φοίνικα στον Άγιο Θωμά, πάλι ο τίτλος θα είναι στον Ολυμπιακό. Το «τριφύλλι» από την πλευρά του θέλει τη νίκη μέσα στο Ρέντη για να εξασφαλιστεί και μαθηματικά, ενώ αν πάρει ένα σετ και νικήσει μετά με 3-0 ή και 3-1 τους Συριανούς στο Μαρούσι, πάλι κατακτά τον τίτλο.

Ντέρμπι μέχρι τα μέσα και άνετο 0-1

Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή, αφού αναφέρουμε πως για τον ΠΑΟΚ δεν γράψαμε τίποτα όσον αφορά τον τίτλο, γιατί οι Θεσσαλονικείς δεν έχουν ούτε μαθηματικές ελπίδες να τον κατακτήσουν. Στα του πρώτου σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί μέχρι και το 10-10.

Στο σημείο εκείνο οι φιλοξενούμενοι πιέζοντας εξαιρετικά στο σερβίς και με ασταμάτητους τους Τέπαν και Πέριτς, κατάφεραν να περάσουν αρχικά μπροστά και στην συνέχεια να πάρουν μια διαφορά που έφτασε τους 3 πόντους (11-14 και 12-15). Ο ΠΑΟΚ μείωσε στους 2, αλλά και πάλι οι Πειραιώτες ανέβασαν ρυθμό και έφτασαν στο άνετο 19-25, δείχνοντας έτοιμοι για τη νίκη.

Με την ίδια συνταγή πήραν και το δεύτερο

Στο δεύτερο σετ ο ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα και με τον Μπράουν βασικό επιθετικό όπλο, καθώς στο διάστημα αυτό ο Ούντρις ήταν κακός, κατάφερε να προηγηθεί με 6-4, ωστόσο οι παίκτες του Τζουλιάνι ανεβάζοντας κατακόρυφα την απόδοσή τους έκαναν ένα 4-0 σερί και πήραν το προβάδισμα. Από εκείνο το σημείο και ως το τέλος και του δεύτερου σετ είδαμε ακριβώς το ίδιο πράγμα.

Τους γηπεδούχους να παίρνουν με δυσκολία τον πόντο και να μην μπορούν να εκμεταλλευτούν το σερβίς τους κάνοντας ένα έστω και μικρό σερί και τους φιλοξενούμενους να κάνουν ακριβώς το αντίθετο. Να πιέζουν κάνοντας τα δικά τους σερί, παίρνοντας έτσι επίσης εύκολα και το δεύτερο σετ.

Άλλος ΠΑΟΚ στο τρίτο, πήγε να το πάρει μόνος του ο Παγένκ

Έτσι φτάσαμε στο τρίτο όπου είδαμε δύο πρόσωπα. Αρχικά ένα φοβερό του ΠΑΟΚ, με τους γηπεδούχους έχοντας και πάλι τον «χαμένο» στα δύο πρώτα σετ Ούντρις στην γνωστή του «άγρια» κατάσταση, να καταφέρνουν να παίρνουν μια τεράστια διαφορά 9 πόντων (20-11). Ωστόσο εκεί που όλα έδειχναν πως θα έκαναν με άνεση μάλιστα το 1-2, πήγε στο σερβίς ο Παγένκ.

Ο Σλοβένος κεντρικός έκανε αρχικά με επίθεση το 21-14 και μετά με 4 άσους και φοβερό σερβίς οδήγησε τους Πειραιώτες στο 22-21. Παραλίγο να κάνει μόνος του μια απίστευτη ανατροπή, αλλά ο Ούντρις αρχικά έκανε το 23-21 και στην συνέχεια το 25-23 βάζοντας και πάλι την ομάδα του στο ματς.

Με άνεση το 2-2 για τον ΠΑΟΚ

Και στο τέταρτο σετ οι παίκτες του Γιάννη Καλμαζίδη μπήκαν καλύτερα και πήραν νωρίς μια διαφορά που έφτασε ακόμα και τους 5 πόντους (13-8). Στο σημείο εκείνο οι Πειραιώτες γνωρίζοντας πως αν δεν πάρουν το τρίποντο θα έχουν δύσκολο έργο στη μάχη για τον τίτλο, αντέδρασαν και μείωσαν στους 2 (13-11).

Και πάλι ο ΠΑΟΚ ανέβασε την διαφορά στους 5 (18-13) και ουσιαστικά έστειλε το ματς στο τάι μπρέικ, με τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να αντιδράσουν, καθώς το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στους 3.

Μίνι ανατροπή από Ολυμπιακό και νίκη στο Παλατάκι

Και έτσι πήγαμε στο πέμπτο και τελευταίο σετ. Ένα σετ στο οποίο οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο μέχρι και το 7-7, δείχνοντας και δύο το πόσο ήθελαν τη νίκη. Στο σημείο εκείνο ένα λάθος σερβίς του Παγένκ και ένα μπλοκ του Ούντρις στον Δαλακούρα έδωσαν προβάδισμα δύο πόντων στους γηπεδούχους, οι φιλοξενούμενοι έκαναν την αντεπίθεσή τους και προηγήθηκαν με την σειρά τους με 2 (11-13).

Αλλά στο 13-13 που έγινε με άσο του Τακουρίδη, ένα λάθος σερβίς του Τακουρίδη και μια επίθεση του Μιγιαΐλοβιτς διαμόρφωσαν το 13-15 δίνοντας τη νίκη στον Ολυμπιακό που με το δίποντο αυτό συνεχίζει να ελπίζει.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Παπακοσμάς. Κομισάριος: Αντωνούλης, Παρατηρητής: Μιχελινάκης. Διαιτητής Challenge: Γεωργιάδης. Επόπτες: Βασδέκης, Σταυρίδης, Γραμματεία: Κουμπλή.

*Οι πόντοι του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν: 5 άσσοι, 11 μπλοκ, 59 επιθέσεις, 27 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού Σ.Φ.Π. οι πόντοι προήλθαν: 8 άσσοι, 66 επιθέσεις, 3 μπλοκ, 31 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (19-25, 20-25, 25-23, 25-20, 13-15) σε 126΄.

Π.Α.Ο.Κ. (Γιάννης Καλμαζίδης): Μπράουν 14π. (10/19επ., 4 μπλοκ), Πετρέας 2 (2/4επ.), Γουόλς 5 (2/3επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Κουμεντάκης 11 (11/29επ., 66%υπ., 47%αρ.), Μπαρνς 17 (12/23επ., 2 μπλοκ, 72%υπ., 52%αρ.), Ούντρις 21 (19/36επ., 2 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ. - 68%υπ., 32%αρ.), Τζιουμάκας, Σωτηρίου 1 (1 μπλοκ), Γάτσης 3 (3/4επ.), Μπουράκης (λ). Τζιουμάκας.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Αλμπέρττο Τζιουλιάνι): Παγιένκ 15π. (11/13επ., 4 άσσοι), Στιβαχτής, Μιχαήλοβιτς 12 (12/27επ., 69%υπ., 34%αρ.), Τεπάν 24 (23/43επ., 1 άσσος), Ζουπάνης 7 (4/5επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Πέριτς 16 (14/29επ., 2 άσσοι, 50%υπ., 15%αρ.) / Ζήσης (λ. - 65%υπ., 46%αρ.), Προύσαλης, Ανδρεάδης, Παπαδόπουλος Ηρακλής 3 (2/2επ., 1 μπλοκ), Δαλακούρας.