ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός 3-1: «Ασπρόμαυρο» το ντέρμπι και η κορυφή (vids)

Φώτης Καρακούσης

Μεγάλη νίκη για τον ΠΑΟΚ, με τους Θεσσαλονικείς να επικρατούν του Ολυμπιακού με 3-1 και να ανεβαίνουν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, έχοντας έναν αγώνα περισσότερο από τον Παναθηναϊκό.

Σπουδαία νίκη για τον ΠΑΟΚ στο μεγάλο ντέρμπι της 11ης αγωνιστικής. Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη επικράτησε με 3-1 (33-31, 18-25, 25-14, 25-20) του Ολυμπιακού και ανέβηκε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με 28 βαθμούς, αφήνοντας τους Πειραιώτες στους 24, ενώ δεύτερος είναι ο Παναθηναϊκός με 27, αλλά έναν αγώνα λιγότερο αυτό με τον Φοίνικα που αναβλήθηκε λόγω κρουσμάτων.

Ο αγώνας για τα δύο πρώτα σετ ήταν ένα ντέρμπι με τους Πειραιώτες να δείχνουν πως να φύγουν με κάτι από το παιχνίδι, αλλά η απουσία του Μιγιαΐλοβιτς όσο περνούσε η ώρα έγινε και πιο έντονη. Αυτό οι γηπεδούχοι το εκμεταλλεύτηκαν, πίεσαν στο σερβίς και έφτασαν σχετικά άνετα στο 3-1 και στο σημαντικό αυτό τρίποντο.

Το καλύτερο σετ της χρονιάς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες

Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή και το πρώτο σετ. Ένα σετ που χωρίς καμία υπερβολή ήταν το καλύτερο που έχουμε δει ως τώρα στο πρωτάθλημα. Ο Ολυμπιακός με τον Τεπάν στην διαγώνιο και τον Δαλακούρα στα άκρα αντί του τραυματία Μιγιαΐλοβιτς, μπήκε εντυπωσιακά στο ματς και προηγήθηκε με 11-7 πιέζοντας στα όρια του λάθους στο σερβίς. Ο ΠΑΟΚ που άρχισε να ανεβάζει και αυτός το σερβίς του όχι απλά κατάφερε να ισοφαρίσει, αλλά έφτασε στο σημείο να προηγηθεί με 20-17. Εκεί πήγε στο σερβίς ο Ζουπάνι και οι Πειραιώτες με ένα σερί 4-0 πήραν εκ νέου το προβάδισμα, κάνοντας μάλιστα και το 21-23, με τους Θεσσαλονικείς με δικός τους 3-0 έκαναν 24-23. Από εκείνο το σημείο είχαμε το απόλυτο ντέρμπι με τις δύο ομάδες να παίρνουν συνεχόμενα σετ μπολ χωρίς να μπορούν να τα εκμεταλλευτούν. Έτσι φτάσαμε στο 31-31, με μία λάθος επίθεση του Πέριτς και μία επίθεση του Κουκλίνσκι να κάνουν το 33-31 και το 1-0 για τον ΠΑΟΚ. Στο σετ αυτό είδαμε εξαιρετικό θέαμα και τρομερά σερβίς και για τις δύο ομάδες.

«Ερυθρόλευκη» αντίδραση και άνετο 1-1

Στο δεύτερο σετ και παρότι το μομέντουμ ήταν με τους γηπεδούχους, αυτοί που ουσιαστικά έκαναν ό,τι ήθελαν στο τάραφλεξ του κλειστού της Πυλαίας ήταν οι φιλοξενούμενοι. Ο Δαλακούρας κράτησε σε μεγάλο βαθμό την υποδοχή, ο Πέριτς ήταν ασταμάτητος, ο Τεπάν πέρασε τις περισσότερες επιθέσεις, ενώ και ο Στιβαχτής μοίραζε πολύ ωραία το παιχνίδι βάζοντας και πολύ πρώτο χρόνο. Στον αντίποδα ο ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο να αντιδράσει, πραγματοποιώντας ίσως την χειρότερη εμφάνιση σε κάποιο σετ φέτος και το 1-1 ήρθε με χαρακτηριστική ευκολία.

Νέο προβάδισμα με χαρακτηριστική ευκολία για ΠΑΟΚ

Ενώ στο δεύτερο σετ είδαμε όπως αναφέραμε ίσως τον χειρότερο φετινό ΠΑΟΚ, στο τρίτο είδαμε έναν από τους καλύτερους φέτος. Οι Θεσσαλονικείς εκτός του Ούντρις είδαν τους Κουμεντάκη και Κουκλίνσκι να ανεβαίνουν κατακόρυφα, τον Κοκκινάκη να «σκουπίζει» τα πάντα στην πίσω ζώνη και τον Μπράουν να είναι ανίκητος. Με αυτά τα συστατικά οι γηπεδούχοι όχι απλά έκαναν το 2-1, αλλά το έκαναν και με μεγάλη άνεση, παίρνοντας σημαντικό προβάδισμα νίκης.

Ουσιαστικά τα πάντα τελείωσαν από την αρχή

Και έτσι φτάσαμε στο τέταρτο και τελευταίο όπως αποδείχθηκε σετ. Ένα σετ που ουσιαστικά τελείωσε με το ξεκίνημα του. Όταν δηλαδή ο ΠΑΟΚ, μετά το 0-1 που δεν έγινε 0-2 γιατί κερδήθηκε ένας πόντος σε βίντεο τσεκ, έκανε ένα σερί 6-0, φτάνοντας στο 6-1. Αυτή την διαφορά την κράτησε σχετικά εύκολα ως το τέλος, με τον Ολυμπιακό να μειώνει στους 3 αλλά να μην μπορεί να κάνει το κάτι παραπάνω, δίνοντας εύκολους πόντους με χαμένα σερβίς. Έτσι ο ΠΑΟΚ έφτασε σχετικά άνετα στο 3-1, παίρνοντας το σημαντικό τρίποντο που όπως αναφέραμε τον ανέβασε στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Ούντρις με 26 πόντους και 24/44 επιθέσεις, με τον Κουμεντάκη να ακολουθεί με 16 και τον Κουκλίνσκι να έχει 12. Για τους ηττημένους ο Πέριτς είχε 21 και ο Τεπάν 18, αλλά δεν έφτασαν για να μπορέσει ο Ολυμπιακός να πάρει κάτι από το παιχνίδι.

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Παπακοσμάς. Παρατηρητής: Αντωνούλης. Διαιτητής challenge: Γεωργιάδης Εμμ. Επόπτες: Βασδέκης, Κουκουμάκας. Δεληκωστίδου.

*Οι πόντοι του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν από 3 άσσους, 59 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 7 άσσυς, 53 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (33-31, 18-25, 25-14, 25-20) σε 120'

Π.Α.Ο.Κ. (Γιάννης Καλμαζίδης): Μπράουν 9 (7/12 επ., 2 μπλοκ), Πετρέας 6 (5/7 επ., 1 μπλοκ), Γουόλς 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 16 (13/21 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 61% υπ. - 50% άριστες), Κουκλίνσκι 12 (10/25 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 63% υπ. - 33% άριστες), Ούντρις 26 (24/44 επ., 2 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ, 72% υπ. - 56% άριστες), Σωτηρίου, Γάτσης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγένκ 6 (5/10 επ., 1 μπλοκ), Στιβαχτής, Τέπαν 18 (13/37 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Ζουπάνι 8 (6/11 επ., 2 άσσοι), Δαλακούρας 8 (8/17 επ., 44% υπ. - 22% άριστες), Πέριτς 21 (19/34 επ., 2 άσσοι, 32% υπ. - 13% άριστες) / Ζήσης (λ, 78% υπ. - 43% άριστες), Τζιάβρας (λ), Προύσαλης, Ανδρεάδης 2 (2/4 επ.), Παπαδόπουλος, Εφραιμίδης.

Πριν τον αγώνα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στην μνήμη του Νικόλαου Παναγιωτόπουλου, πρώην μέλος της διοίκησης του ΠΑΟΚ.