Ηλυσιακός – Ολυμπιακός 0-3: Μία ώρα του έφτανε για να κερδίσει

Ο Ολυμπιακός συνέχισε τις καλές εμφανίσεις και στην έδρα του Ηλυσιακού, τον οποίο νίκησε με 3-0 σετ μετά από μία ώρα αγώνα.

Με εξαίρεση το πρώτο σετ που ο Ηλυσιακός πίεσε στο σερβίς του, οι «ερυθρόλευκες» είχαν τον έλεγχο του αγώνα, έκαναν μόλις 7 λάθη και με όπλο το μπλοκ (11-3) πήρε το τρίποντο.

Διαιτητές: Μεταξά, Λιάκου, Παρατηρητής: Γεωργόπουλος, Επόπτες: Ζαρμπίνης, Καπότης, Γραμματεία: Αντωνίου.

*Οι πόντοι του Ηλυσιακού προήλθαν από 4 άσσους, 29 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 7 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 7 άσσους, 39 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (19-25, 10-25, 14-25) σε 64'

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ ΑΟ (Νίκος Κωστακόπουλος): Σωτηρίου 3 (3/21 επ., 36% υπ. - 25% άριστες), Λεγκρός 12 (9/24 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Σέβκενεκ 4 (2/3 επ., 2 άσσοι), Ζίγκα 4 (3/9 επ., 1 μπλοκ), Τζαλαλή 2 (2/6 επ.), Ράντοβιτς 10 (9/31 επ., 1 μπλοκ, 57% υπ. - 30% άριστες) / Λεωνίδου (λ, 67% υπ. - 42% άριστες), Σύλλα, Κογεράκη, Παπαδέδε, Μπλιάτσου 1 (1/1 επ.), Μερκούρη.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (Κάρλο Παρίζι): Γιώτα 8 (4/6 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Άγκοστ 13 (11/21 επ., 2 μπλοκ, 33% υπ. - 22% άριστες), Μαριάνα Κόστα 12 (7/15 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 50% υπ. - 40% άριστες), Χριστοδούλου 3 (1 άσσος, 2 μπλοκ), Χίπε 11 (10/21 επ., 1 μπλοκ), Κελεσίδη 7 (4/6 επ., 3 άσσοι) / Κονόμι (λ, 46% υπ. - 31% άριστες), Μιλεντίγιεβιτς, Συριστατίδη, Γενιτσαρίδη 3 (3/12 επ.).

Η γνώμη του πάγκου

Νίκος Κωστακόπουλος (Προπονητής Ηλυσιακού): «Δείξαμε διάθεση και προσπάθεια και αυτό φάνηκε ιδιαίτερα στην άμυνα. Στο πρώτο σετ είχαμε καλή επίθεση. Φαίνεται ότι η ομάδα έχει ανέβει ψυχολογικά και όλοι πιστεύουμε ότι χρειάζεται μεγάλη προσπάθεια για να πετύχουμε το στόχο μας».

Κάρλο Παρίζι (Προπονητής Ολυμπιακού): «Παίξαμε υπό περίεργες συνθήκες, γιατί είχε πολύ κρύο στο κλειστό γυμναστήριο. Οι αθλήτριες μου ήταν καλές, έπαιξαν πολύ καλά. Ξέραμε, ότι αυτό το ματς έπρεπε να το κερδίσουμε, αλλά γενικά, είναι πάντα σημαντικό να παίζουμε καλά και να μη ρισκάρουμε τίποτα. Συγχαρητήρια στις παίκτριές μου, κοιτάμε πλέον το σημαντικό ματς με τον Παναθηναϊκό».

ΑΕΚ

Πανναξιακός – ΑΕΚ: Συνέχισε στις νίκες η Ένωση

Αήττητη για τέταρτο συνεχόμενο παιχνίδι παρέμεινε η ΑΕΚ, η οποία πέρασε από τις Κυκλάδες και την έδρα του Πανναξιακού με 3-0 σετ.

Οι Αμερικανίδες Λίντσεϊ Βάντερ, Μαλίνα Τερέλ και Καζμίρ Μπράουν οδήγησαν την ομάδας τους στο τρίποντο, το οποίο φέρνει την Ένωση στους 39 βαθμούς και στο -3 από τον δεύτερο Ολυμπιακό.

Ο Πανναξιακός ήταν ανταγωνιστικός στο παιχνίδι και παρά το γεγονός ότι έκανε ένα σετ λάθη (25), το πρώτο και το τρίτο σετ κρίθηκαν με το μίνιμουμ της διαφοράς.

Διαιτητές: Κουτσούλας, Μαύρος, Παρατηρητής: Τσάκωνας, Επόπτες: Θεοδοσίου, Βέντρας, Γραμματεία: Τζακωνιάτου.

*Οι πόντοι του Πανναξιακού προήλθαν από 7 άσσους, 37 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 13 λάθη αντιπάλων και της ΑΕΚ προήλθαν από 9 άσσους, 37 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (24-26, 19-25, 23-25) σε 83'

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ Α.Ο.Ν. (Πάτρικ Φόγκελ): Νικολογιάννη 13 (9/20 επ., 3 άσσοι, 29% υπ. - 15% άριστες), Βλάσιτς 1 (1 άσσος), Μητακίδου 5 (1 άσσος, 4 μπλοκ), Μανάι, Καραφουλίδου 10 (6/16 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Λιάγκη 21 (20/36 επ., 1 μπλοκ) / Αντωνακάκη (λ, 29% υπ. - 14% άριστες), Πεϊσότο 1 (1/10 επ., 61% υπ. - 44% άριστες), Βαλληνδρά 1 (1/1 επ.), Φλιάκου 1 (1 άσσος).

ΑΕΚ (Κώστας Αρσενιάδης): Κοσμά 3 (2/8 επ., 1 μπλοκ, 70% υπ. - 40% άριστες), Βάντερ 13 (9/30 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 65% υπ. - 35% άριστες), Τερέλ 15 (15/31 επ.), Βεργίδου 5 (3 άσσοι, 2 μπλοκ), Γκουντιμένκο 3 (2/6 επ., 1 μπλοκ), Μπράουν 12 (9/10 επ., 3 άσσοι) / Γεωργιάδου (λ, 28% υπ. - 17% άριστες), Μπελιά (λ, 40% υπ. - 40% άριστες), Τσοχατζή

Πάτρικ Φόγκελ (Προπονητής Πανναξιακού): «Είμαι περήφανος από τον τρόπο που παίξαμε. Οι αθλήτριες πάλεψαν σαν λιοντάρια απέναντι σε μία δυνατή ομάδα. Ήμασταν κοντά για δύο σετ και ήμασταν δυνατοί στην άμυνα και στο μπλοκ. Κάθε εβδομάδα παίζουμε και καλύτερα και σύντομα θα έρθει η πρώτη μας νίκη το 2022».

Θέτιδα

Θέτιδα Βούλας – ΑΟ Θήρας 3-1: Ασταμάτητη η Θέτιδα

Σπουδαία νίκη που τη φέρνει αγκαλιά με την 6η θέση και φυσικά της επιτρέπει να βλέπει ακόμη πιο ψηλά πέτυχε η Θέτιδα, η οποία επικράτησε με 3-1 σετ του ΑΟ Θήρας.

Η ομάδα της Βούλας είναι πλέον στο +7 από τον ΑΟΘ και διατηρήθηκε σε απόσταση βολής από τις ομάδες που προπορεύονται.

Η Θέτις στο πρώτο σετ εκμεταλλεύτηκε τα 8 λάθη της Θήρας και το καλό της μπλοκ, ωστόσο η συνέχεια ήταν διαφορετική με τον ΑΟΘ να πιέζει από τη γραμμή του σερβίς.

Το 7-8 του 2ου σετ έγινε 9-16 και το 1-1 ήρθε πολύ εύκολα με τις φιλοξενούμενες να συνεχίζουν στον ίδιο ρυθμό και στο τρίτο σετ όπου προηγήθηκαν με 11-16 και 13-19. Σε εκείνο το σημείο όμως οι αλλαγές του Ρούση και τα λάθη της Θήρας έφερα το ροκάνισμα της διαφοράς (18-21) με τη Θέτιδα να κάνει την ανατροπή κατακτώντας το σετ με 26-24.

Μετά από αυτήν την εξέλιξη η ομάδα της Βούλας κυριάρχησε πλήρως και έφτασε άνετα στην κατάκτηση του δ' σετ.

Διαιτητές: Νικάκης, Ονόπας, Παρατηρητής: Γεωργουλέας, Επόπτες: Μαλλιάρα, Σπίγγου, Γραμματεία: Μπίτσικα.

Τα σετ: 25-20, 15-25, 26-24, 25-13 σε 99'.

*Οι πόντοι της Θέτιδας προήλθαν από 3 άσσους, 45 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και της Θήρας προήλθαν από 3 άσσους, 43 επιθέσεις, 16 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

Α.Σ.Π. ΘΕΤΙΣ (Γιώργος Ρούσης): Σιρίνινα 7 (4/15 επ., 3 μπλοκ), Ανθούλη 17 (16/34 επ., 1 μπλοκ), Ρουσνατσένκο 2 (2/6 επ.), Δραγουμάνου 9 (6/22 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 59% υπ. - 45% άριστες), Άκτας 18 (11/29 επ., 1 άσσος, 6 μπλοκ, 56% υπ. - 39% άριστες), Παπαγεωργίου 8 (4/8 επ., 4 μπλοκ) / Μανιατογιάννη (λ, 25% υπ. - 16% άριστες), Αποστολάκη, Παναγοπούλου, Χατζηγρηγορίου 1 (1 άσσος).

Α.Ο. ΘΗΡΑΣ (Κώστας Παπαδόπουλος): Άμποτ 16 (14/43 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 46% υπ. - 29% άριστες), Χόλστον 9 (9/25 επ.), Διάλλα 11 (6/110 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 5 (0/5 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Μίτροβιτς 11 (10/34 επ., 1 άσσος, 38% υπ. - 22% άριστες), Αργυρίου (5 (5/14 επ.) / Αρτακιανού (λ, 17% υπ. - 17% άριστες), Αδαμοπούλου 1 (1/1 επ.), Γκόλτσιου.

Γιώργος Ρούσης (Προπονητής Θέτιδα): «Κάναμε μία σημαντική νίκη κόντρα σε έναν αντίπαλο με υψηλότερες βλέψεις από εμάς, αλλά πιστεύω πλέον πως έχουμε πάρει μία διαφορά ασφαλείας, από τους αντιπάλους μας όσον αφορά την κατάληψη της 6ης θέσης. Στο αποψινό ματς κάναμε μία «κοιλιά» στο 2ο σετ και μέχρι ενός σημείου στο 3ο, αλλά τελικά φτάσαμε στην ανατροπή. Πιστεύω όμως πως δεν έπρεπε να φτάσουμε ως εκεί, αφού σήμερα ήμασταν καλύτερη ομάδα από την Σαντορίνη και δικαιούμασταν τη νίκη. Απλά πρέπει να καταλάβουμε πως οι πόντοι και οι νίκες δεν έρχονται χωρίς να μοχθήσουμε…»

Κώστας Παπαδόπουλος (Προπονητής ΑΟ Θήρας): «Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι, όπως περιμέναμε και μετά το 1ο σετ, που κυνηγούσαμε στο σκορ τον αντίπαλό μας, παίξαμε ένα 2ο σετ πάρα πολύ καλό και το ίδιο συνέβαινε και ως ένα σημείο του 3ου. Από κει και πέρα βιαστήκαμε να «κλείσουμε» το σετ, κάτι που μας στοίχισε, αφού η εικόνα που παρουσιάσαμε στο 4ο δεν ήταν αυτή που περίμενα. Συνολικά είναι μια δίκαιη νίκη της Θέτιδας, γιατί αντέδρασε σωστά όταν βρέθηκε στα «δύσκολα». Εμείς πλέον, πρέπει να ξεχάσουμε αυτό το παιχνίδι, να ανασυντάξουμε τις δυνάμεις μας, γιατί σε λίγα 24ωρα έχουμε ένα δύσκολο ταξίδι για το Κύπελλο στη Θεσσαλονίκη, όπου πάμε να παίξουμε ένα από τα σημαντικότερα παιχνίδια της χρονιάς».

Άρης

Πορφύρας – Άρης 1-3: Επέστρεψε τρίτος με ανατροπή

Στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα ανέβηκε και πάλι ο Άρης, ο οποίος με ανατροπή επικράτησε με 3-1 σετ του Πορφύρα στον Πειραιά.

Τα πάνω-κάτω πήγαν να έρθουν στο πρώτο σετ, καθώς ενώ ο Πορφύρας προηγήθηκε με 21-10, ο Άρης με τα σερβίς της Μερκάδο «έτρεξε» σερί 14-0 και πέρασε μπροστά με 24-21, αλλά οι γηπεδούχες με τρεις συνεχόμενους πόντους της Ροντρίγκες κατάφεραν να κάνουν το 1-0 σετ με 26-24.

Στο δεύτερο σετ ο Άρης ξεκίνησε με προβάδισμα 5-0 και σταδιακά η διαφορά μεγάλωνε για την ισοφάριση των κιτρινόμαυρων με 25-9.

Στο τρίτο σετ οι φιλοξενούμενες ήταν σταθερά μπροστά στο σκορ με +4 (8-4, 16-12) για να κάνουν το 2-1 σετ με 25-18.

Ντέρμπι ήταν το τέταρτο σετ με τον Πορφύρα να προηγείται με 18-16 και σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για υπέρβαση της Έβανς, με την πρώτη διαιτητή του αγώνα Παναγιώτα Ράντσιου να επιδεικνύει κόκκινη κάρτα στον Βασίλη Πανδή. Με μπλοκ της Λάππα ο Άρης ισοφάρισε σε 19-19, προηγήθηκε με 23-19 για να πάρει στο φινάλε το σετ με 25-20 και τη νίκη με 3-1 σετ.

Διαιτητές: Ράντσιου, Κυριοπούλου, Παρατηρητής: Ανδρονικίδης, Επόπτες: Γεωργοπούλου, Ξυπνητός, Γραμματεία: Ιωάννου.

*Οι πόντοι του Πορφύρα προήλθαν από 9 άσσους, 35 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων και του Άρη προήλθαν από 7 άσσους, 47 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (26-24, 09-25, 18-25, 20-25) σε 92'

ΑΟΦ ΠΟΡΦΥΡΑΣ (Βασίλης Πανδής): Χούντα 13 (11/42 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 37% υπ. - 18% άριστες), Σάντε 7 (3/5 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Θαλασσινού (60% υπ. - 40% άριστες), Ποντικάκη 3 (2/8 επ., 1 άσσος), Ροντρίγκες 14 (13/49 επ., 1 μπλοκ), Αλισάνοβα 4 (1/5 επ., 3 άσσοι) / Μπουτσελάκου (λ, 43% υπ. - 36% άριστες), Σακιζλή 1 (1 άσσος), Αφεντάκη, Ευαγγέλου, Παβλένκο 5 (5/17 επ., 43% υπ. - 21% άριστες), Αλμπάνη.

ΑΡΗΣ (Γιάννης Τσαϊρέλης): Κιουτσιούκη 8 (5/5 επ., 3 μπλοκ), Μυλωνά 2 (1/6 επ., 1 μπλοκ), Μερκάδο 20 (12/35 επ., 6 άσσοι, 2 μπλοκ), Δρακουλίδου 5 (1/3 επ., 4 μπλοκ), Σουάν 16 (15/32 επ., 1 μπλοκ, 25% υπ. - 12% άριστες), Έβανς 14 (13/30 επ., 1 άσσος, 43% υπ. - 24% άριστες) / Κουρτίδου (λ, 52% υπ. - 15% άριστες), Γαϊτανίδου, Λάππα 1 (1 μπλοκ).

Βασίλης Πανδής (Προπονητής Πορφύρα): «Σήμερα παρά το γεγονός πως δεν ήμασταν καλοί σε κανένα στοιχείο του παιχνιδιού είχαμε ευκαιρία να πάρουμε κάτι. Ωστόσο για ακόμη μία φορά ο διαιτητής στο κρίσιμο σημείο έπαιξε το ρόλο του για να μην διεκδικήσουμε το τέταρτο σετ και να πάμε στο τάι μπρεικ. Δεν είμαι σίγουρος αν είχα δίκιο αλλά σε καμία περίπτωση δεν ήταν δικαιολογημένη η κόκκινη κάρτα που μου έβγαλε καθώς δεν της είχα πει απολύτως τίποτα καθ'όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού. Δημιουργήθηκε εκνευρισμός και το χάσαμε. Νομίζω πως αυτό πλέον έχει γίνει ένα θέμα που πρέπει οι αρμόδιοι να το δουν».

Γιάννης Τσαϊρέλης (Προπονητής Άρη): «Δεν ξεκίνησε καλά το παιχνίδι για εμάς. Μπήκαμε μουδιασμένα στο πρώτο σετ, αλλά ενώ η διαφορά ήταν μεγάλη είχαμε τρία σετ μπολ. Μετά όμως αφυπνιστήκαμε, τα κορίτσια σοβαρεύτηκαν και έκαναν αυτά που έπρεπε για να πάρουμε το τρίποντο, το οποίο ήταν και αυτό που θέλαμε. Ο Πορφύρας είναι καλή ομάδα ειδικά στην έδρα του. Κρατάμε τους τρεις πόντους και τώρα κοιτάμε το ματς κυπέλλου με τον ΑΟ Θήρας».