Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 2-3 και 15-13 χρυσό σετ: Σύλλογος Μεγάλος... ξανά και στο βόλεϊ!

Φώτης Καρακούσης

Μετά από 10... έρημα και δύσκολα χρόνια, ο Παναθηναϊκός γύρισε στην κατάκτηση των τίτλων στο βόλεϊ ανδρών! Στον 2ο συγκλονιστικό τελικό πήρε το χρυσό σετ (15-13) από τον Ολυμπιακό και κατέκτησε το Λιγκ Καπ!

Απίστευτο, μαγικό, ανεπανάληπτο βόλεϊ στον Άγιο Θωμά, με τον Παναθηναϊκό να κερδίζει τα πρώτα δύο σετ, να χάνει τα άλλα τρία, αλλά σε μια κατάθεση ψυχής να επικρατεί στο χρυσό σετ του Ολυμπιακού ( 25-17, 28-26, 16-25, 19-25, 10-15, 15-13) και να κατακτά το League Cup. Ένα ματς που ήταν μια πραγματική διαφήμιση του αθλήματος στο κατάμεστο κλειστόν του Αμαρουσίου.

Εξαιρετικό ξεκίνημα για Παναθηναϊκός

Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή και το πρώτο σετ. Ένα σετ στο οποίο ο Παναθηναϊκός έκανε περίπατο. Με εντυπωσιακό τον Γιάκομπσεν και χωρίς τον Ράπτη που λόγω ίωσης έμεινε εκτός για μεγάλο διάστημα, οι «πράσινοι» σε ένα κατάμεστο Άγιο Θωμά έκαναν με χαρακτηριστική άνεση το 1-0.

Ντερμπάρα και 2-0 για το «τριφύλλι»

Στο δεύτερο σετ είχαμε μεγάλο ντέρμπι, παρότι δεν φαινόταν σε κανένα σημείο αυτό. Οι γηπεδούχοι μπήκαν εξαιρετικά δυνατά και πήραν το προβάδισμα, φτάνοντας μάλιστα στο 23-19. Εκεί όμως που όλα έδειχναν πως θα έφταναν άνετα στο 2-0 υπήρξε η αντίδραση του Ολυμπιακού. Οι Πειραιώτες ισοφάρισαν σε 23-23 και από εκείνο το σημείο οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο μέχρι το 26-26. Μια επίθεση του Στάροβιτς και μία του Ρανγκέλ διαμόρφωσαν το 28-26 με τον Παναθηναϊκό να κάνει το 2-0.

Αντίδραση μεγάλης ομάδας από Ολυμπιακό που πήρε άνετα τα επόμενα τρία σετ

Και εκεί που όλα έδειχναν πως ο Παναθηναϊκός θα έφτανε σχετικά άνετα στο 3-0, υπήρξε η τεράστια αντίδραση του Ολυμπιακού. Οι Πειραιώτες έδειξαν το γιατί κατακτούσαν τα πάντα τα τελευταία χρόνια στην χώρα μας. Με τον Φίνγκερ να είναι ασταμάτητος και τον Κουμεντάκη μεγάλο πρωταγωνιστή, οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν περίπατο στα επόμενα τρία σετ. Η ομάδα του Μουνιόθ ήταν ασταμάτητη και μπόρεσε να κάνει το 2-3 ισοφαρίζοντας το σκορ του πρώτου αγώνα και έστειλε τον τελικό στο χρυσό σετ.

Απίστευτες συγκινήσεις στο χρυσό σετ

Στο χρυσό σετ είχαμε απίστευτες συγκινήσεις με τις δύο αυτή την στιγμή καλύτερες ομάδες στην χώρα μας να παίζουν φοβερό βόλεϊ. Οι φιλοξενούμενοι με κεκτημένη ταχύτητα κατάφεραν να προηγηθούν με 4-1 και όλα έδειχναν πως θα έφταναν σε ακόμα μία κατάκτηση League Cup. Στο 3-6 υπήρξε η αντίδραση του Παναθηναϊκού με τους… πράσινους να κάνουν ένα εντυπωσιακό σερί 5-0 και να προηγούνται 8-6 βάζοντας «φωτιά» στον Άγιο Θωμά, μια… φωτιά που έγινε ακόμα μεγαλύτερη στο 12-9. Εκεί όμως είχαμε την φάση που θα μπορούσε να σημαδεύσει τον τελικό. Ο Κουμεντάκης βγάζει μαγική άμυνα, στην συνέχεια κάνει επίθεση και ο Ολυμπιακός κατάφερε να ισοφαρίσει σε 13-13. Στο σημείο εκείνο μίλησε ο Τσάτσιτς. Ο Μαυροβούνιος που αποκτήθηκε ακριβώς γιαυτό τον λόγο έκανε δύο επιθέσεις και έδωσε το κύπελλο στον Παναθηναϊκό μέσα σε αποθέωση.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Ρανγκέλ με 23 πόντους και τον ακολούθησε ο Τσάτσιτς με 22 και ο Ρανγκέλ με 16. Για τους ηττημένους ο Φίνγκερ είχε 31, ο Κουμεντάκης 21 και ο Χουσάι 15.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Βασιλειάδης. Παρατηρητής: Πέρρος. Κομισάριος: Ιωαννίδης. Επόπτες: Νικάκης, Τόλιος, Παπαθανασίου, Μαριδάκης. Γραμματεία: Εμμανοηλίδη, Παπασηφάκη.

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 61 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 4 άσσους, 72 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (25-17, 28-26, 16-25, 19-25, 10-15), Χρυσό σετ: 15-13 σε 169'

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Τσάτσιτς 22 (18/30 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 39% υπ. - 29% άριστες), Γιάκομπσεν 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ), Στάροβιτς 23 (17/45 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Ρανγκέλ 16 (12/21 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 4 (3/14 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. - 33% άριστες), Πελεκούδας 8 (7/12 επ., 1 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 51% υπ. - 34% άριστες), Μούχλιας, Ρουσόπουλος, Πανταλέων, Ράπτης 3 (3/9 επ., 43% υπ. - 14% άριστες).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Φερνάντο Μουνιόθ): Φινγκερ 31 (29/45 επ., 2 μπλοκ), Πετρέας 7 (5/9 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χουσάι 15 (13/31 επ., 2 μπλοκ, 60% υπ. - 46% άριστες), Βουλκίδης 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Τερβαπόρτι 1 (1 μπλοκ), Γκέργκι 1 (1/7 επ., 80% υπ. - 60% άριστες) / Κοκκινάκης (λ, 72% υπ. - 52% άριστες), Στιβαχτής, Ανδρεάδης 7 (4/5 επ., 3 μπλοκ), Ασπιώτης 1 (1/1 επ.), Κουμεντάκη 21 (18/34 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 55% υπ. - 27% άριστες), Ριζόπουλος 2 (2 άσσοι).