Γαλλία – Τσεχία 0-3: Φοβεροί Τσέχοι πέταξαν εκτός οκτάδας τους χρυσούς Ολυμπιονίκες (vid)

Φώτης Καρακούσης

Μια από τις μεγαλύτερες εκπλήξεις των τελευταίων Eurovolley έλαβε χώρα στην Οστράβα, με την Τσεχία να επικρατεί της κατόχου του χρυσού στο Τόκιο Γαλλίας με 3-0, παίρνοντας την πρόκριση για τα προημιτελικά.

Χειρότερο τρόπο για να ξεκινήσει την προπονητική του καριέρα στον πάγκο της Γαλλίας δεν θα μπορούσε να βρει ο Μπερνάντο Ρεζέντε. Ο Βραζιλιάνος στο πρώτο τουρνουά με τους «τρικολόρ» είδε την κάτοχο του χρυσού στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο να αποτυγχάνει μένοντας εκτός από τα προημιτελικά. Εκεί που θα βρίσκεται η φοβερή και τρομερή Τσεχία, με τους Τσέχους μπροστά στους φιλάθλους τους να επικρατούν με 3-0 (22-25, 19-25, 32-34), παίρνοντας πραγματικά μια σπουδαία πρόκριση.

Στους «8» η Τσεχία θα αντιμετωπίσει την Σλοβενία και μετά το ματς με την Γαλλία όλα είναι ανοιχτά. Στα του αγώνα οι ουσιαστικά γηπεδούχοι (τυπικά ήταν οι Γάλλοι) μπήκαν πολύ πιο δυνατά στον αγώνα και κατάφεραν με όπλο το μπλοκ, αλλά και το δυνατό σερβίς να πάρουν δύσκολα το πρώτο σετ και σχετικά εύκολα το δεύτερο.

Στο τρίτο είχαμε ένα πραγματικό ντέρμπι, ένα ντέρμπι που καθήλωσε τους πάντες, στο ίσως καλύτερο σετ του φετινού Eurovolley. Τσεχία και Γαλλία έπαιρναν πότε η μία πότε η άλλη το σετ μπολ και έπρεπε να φτάσουμε στο 32-32 για να πάρουν δύο συνεχόμενους πόντους οι Τσέχοι και μαζί και την τεράστια νίκη και πρόκριση. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Χαντράβα με 18 πόντους και τον ακολούθησε ο Βάσινα με 15. Για τους ηττημένους ο Πατρί είχε 20 και ο Ν' Γκαπέ 12, αλλά δεν έφτασαν για να μπορέσει η Γαλλία να πάρει κάτι από το παιχνίδι αυτό.