«Χρυσή» πρόκριση του Παναθηναϊκού στα ημιτελικά του Challenge Cup με κάκιστη εμφάνιση (vid)

Φώτης Καρακούσης

Ένας αγνώριστος προς το κακό Παναθηναϊκός, ηττήθηκε με 3-0 από την Όριον στον Άγιο Θωμά, πήρε όμως το χρυσό σετ και μαζί την πρόκριση για τα ημιτελικά του Challenge Cup όπου περιμένει να δει αν θα παίξει με Ολυμπιακό ή Στεάουα.

Από τον παράδεισο της νίκης με 3-1 στην Ολλανδία, στην κόλαση της ήττας μέσα στον Άγιο Θωμά με 3-0 και πάλι στον παράδεισο με την κατάκτηση του χρυσού σετ. Αυτή ήταν η διαδρομή του Παναθηναϊκού στα παιχνίδια με την Όριον. Οι «πράσινοι» επικράτησαν μέσα στην Ολλανδία δείχνοντας πως είναι ένα επίπεδο πάνω από τους αντιπάλους τους, έχασαν στο Μαρούσι με 3-0 (22-25, 23-25, 20-25), αλλά πήραν το χρυσό σετ με 15-12 και μαζί το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Challenge Cup για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά, όπου και θα αντιμετωπίσουν τον νικητή του Ολυμπιακός – Στεάουα, με τους Πειραιώτες να έχουν επικρατήσει στο πρώτο παιχνίδι με 3-1 στο Ρέντη.

Μπλακ άουτ στο 17-17 και 0-1

Ας πάρουμε όμως την αρχή και το πρώτο σετ, στο οποίο ξεκίνησε και ο Σάντερ. Ένα σετ στο οποίο οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί μέχρι και το 17-17, με τους Ολλανδούς να πιέζουν στο σερβίς και τους «πράσινους» να μην μπορούν να κρατήσουν στην υποδοχή. Στο 17-17 οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να κάνουν ένα 0-3 και να κρατήσουν την διαφορά ως το τέλος, παίρνοντας έτσι το πρώτο σετ, απέναντι σε έναν Παναθηναϊκό που σε καμία περίπτωση δεν μπήκε με το «μαχαίρι στα δόντια».

Πιο δυνατά οι «πράσινοι» που στο τέλος κόλλησαν

Έχοντας χάσει το πρώτο σετ ο Παναθηναϊκός του Δημήτρη Ανδρεόπουλου μπήκε σαφώς πιο δυνατά στο δεύτερο, καταφέρνοντας να πάρει το προβάδισμα με 5-1 και 6-2. Στο σημείο εκείνο όμως το «τριφύλλι» έπαθε μπλακ άουτ με την Όριον να ισοφαρίζει σε 6-6. Και πάλι οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν ένα προβάδισμα που έφτασε τους 5 πόντους (13-8), με τους Ολλανδούς να κάνουν το 13-11 και στην συνέχεια να παίρνουν με τον Λέμος προβάδισμα με 15-16. Από εκείνο το σημείο οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο έως και το 23-23, με ένα λάθος σερβίς του Κόβαρ και ένα λάθος του Φράγκου να κάνουν το 23-25 και το 0-2.

Δεν μπήκε στο τρίτο ο Παναθηναϊκός

Στο τρίτο σετ οι «πράσινοι» του Δημήτρη Ανδρεόπουλου πραγματοποίησαν την χειρότερη φετινή τους εμφάνιση (συνολικά σε όλο το ματς θα λέγαμε), με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν από νωρίς προβάδισμα που έφτασε και τους 7 πόντους (7-14). Οι γηπεδούχοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν σε 20-24, με το 20-25 να είναι και τιμητικό σε σχέση με την εμφάνιση που είχε το «τριφύλλι» στο συγκεκριμένο σετ.

Ντέρμπι από το πουθενά και πρόκριση για τους «πράσινους»

Στο χρυσό σετ, μετά την καθυστέρηση που υπήρξε για τεχνικούς λόγους και που σαφώς ευνόησε τον Παναθηναϊκό, καθώς η Όριον είχε ρυθμό που το έχασε, οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά και κατάφεραν να πάρουν νωρίς μια διαφορά που έφτασε τους 3 (6-3) και μετά τους 5 πόντους (9-4), δείχνοντας πως ουσιαστικά όλα είχαν τελειώσει. Στο 12-6 όμως οι Ολλανδοί μείωσαν σε 12-8 και μετά 14-12 βάζοντας δύσκολα στους γηπεδούχους, όμως ένα λάθος σερβίς των φιλοξενούμενων έκρινε το ματς και την πρόκριση η οποία πήγε στον Παναθηναϊκό.

Διακύμανση:

1ο σετ: 6-8, 14-16, 18-21, 22-25

2ο σετ: 8-6, 15-16, 20-21, 23-25

3ο σετ: 5-8, 10-16, 15-21, 20-25

Χρυσό σετ: 5-2, 10-4, 12-6, 15-12

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 3 άσσους, 49 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων και της Οριόν προήλθαν από 7 άσσους, 56 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (22-25, 23-25, 20-25), Χρυσό σετ: 15-12 σε 89'

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 15 (13/18 επ., 2 μπλοκ, 65% υπ. - 35% άριστες), Σάντερ 6 (6/9 επ., 40% υπ. - 0% άριστες), Πετρέας 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ), Γιάκομπσεν 3 (3/6 επ.), Ρανγκέλ 9 (6/8 επ., 3 μπλοκ), Ερνάντεζ 15 (12/21 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 68% υπ. - 14% άριστες), Μπάσης 2 (1/1 επ., 1 άσσος), Φράγκος 7 (6/9 επ., 1 μπλοκ, 54% υπ. - 8% άριστες).

ΟΡΙΟΝ (Γιοχάνα Βαν Χίντουμ): Βαν Ντερ Χαμ 6 (4/6 επ., 2 μπλοκ), Βόρτελμποερ 10 (6/10 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Μακ Κλάσκι 2 (2 άσσοι), Καϊσλασάλο 17 (16/29 επ., 1 άσσος), Βόικστρα 19 (17/24 επ., 2 άσσοι, 31% υπ. - 19% άριστες), Φελιτσίσιμο 13 (11/15 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 47% υπ. - 25% άριστες) / Μπλίκερ (λ, 42% υπ. - 5% άριστες), Χελντ, Ζούντγκεστ 2 (2/2 επ.).

Η γνώμη των πρωταγωνιστών

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος δήλωσε: «Διανύουμε μια πολύ δύσκολη περίοδο με συνεχόμενους αγώνες που κρίνουν τίτλους και στόχους. Είχαμε τον Ερνάντες με πρόβλημα τραυματισμού από το ματς με τον Μίλωνα ωστόσο όλοι οι αγώνες για εμάς αυτή την περίοδο είναι καθοριστικοί και σίγουρα χρειάζονται οι πάντες. Εμείς ξέραμε πολύ καλά ότι ο αντίπαλος δεν θα έρθει εδώ να παραδοθεί ωστόσο σίγουρα έπαιξε πολύ παραπάνω θεωρώ και ήταν πολύ δυνατός. Εμείς καταφέραμε και είχαμε καθαρό μυαλό και πλήρη συγκέντρωση στο καθοριστικό χρυσό σετ και πήραμε μια σπουδαία πρόκριση για ακόμα μια φορά και φτάνουμε τον Σύλλογο στα ημιτελικά Ευρωπαϊκής διοργάνωσης. Ο κόσμος μας για ακόμα μια φορά ήταν συγκλονιστικός και φυσικά του ανήκει ένα μέρος της πρόκρισης».

Ο ακραίος του Παναθηναϊκού Γίρι Κόβαρ τόνισε: «Σε Ευρωπαϊκό επίπεδο όλοι οι αγώνες είναι δύσκολοι και σήμερα ήταν ένα καλό μάθημα για εμάς το ματς καθώς πρέπει να έχουμε πάντα στο μυαλό μας ότι δεν υπάρχει εύκολο ματς. Ο αντίπαλος αφού έχει φτάσει σε αυτή τη φάση είναι σίγουρα δυνατός και μας το έδειξε, ωστόσο σίγουρα ήμασταν αυτοί που έπρεπε όταν έπρεπε. Δείξαμε την αξία μας στο χρυσό σετ που κρινόταν και η πρόκριση και με τη θερμή συμπαράσταση των οπαδών μας πήραμε αυτό το πολύ σημαντικό σετ που μας οδηγεί στα ημιτελικά».