Μακάμπι – ΠΑΟΚ 3-1: Έχασαν και από τους διαιτητές, αλλά ελπίζουν οι Θεσσαλονικείς (vids)

Φώτης Καρακούσης

Την ήττα με 3-1 γνώρισε στο Τελ Αβίβ από την Μακάμπι ο ΠΑΟΚ, με τους Θεσσαλονικείς να έχουν ελπίδες πρόκρισης στη ρεβάνς της Πυλαίας. Τραγική διαιτησία, ειδικά στην τελευταία φάση του ματς όπου αντί για μπλοκ άουτ έδωσε άουτ.

Ανοικτούς λογαριασμούς όσον αφορά την πρόκριση στους «8» του Challenge Cup άφησε ο ΠΑΟΚ στην κόντρα του με την Μακάμπι. Οι Θεσσαλονικείς ηττήθηκαν με 3-1 (25-27, 25-22, 25-17, 32-30) και θα πάνε στην Πυλαία με στόχο να πετύχουν την μεγάλη ανατροπή. Η ομάδα του Γιόσκο Μιλενκόσκι θέλει νίκη με 3-0 ή 3-1 στο Παλατάκι για να διεκδικήσει την πρόκριση στο χρυσό σετ.

Ο αγώνας σημαδεύτηκε από το τραγικό λάθος των διαιτητών στην τελευταία φάση του αγώνα, καθώς στο 31-30 και σε επίθεση του Βαν ντεν Ντρις η μπάλα βρίσκει στο μπλοκ, αλλά οι διαιτητές (1ος και 2ος) αντί να δώσουν τον πόντο στους «ασπρόμαυρους» και να γίνει το 31-31, το έδωσαν στους Ισραηλινούς και έτσι έγινε το 32-30 και το 3-1 στα σετ.

Στα του αγώνα το πρώτο σετ ήταν ένα μεγάλο ντέρμπι με τους γηπεδούχους να παίρνουν γρήγορα μια διαφορά δύο πόντων και συνεχίζοντας να πιέζουν στο σερβίς κατάφεραν να κάνουν το 22-19. Στο σημείο εκείνο οι Θεσσαλονικείς έβγαλαν αντίδραση και με άσο του Γιόρνα ισοφάρισαν σε 23-23, δείχνοντας έτοιμοι για την μεγάλη ανατροπή. Μια ανατροπή που έκαναν όταν στο 25-26 ο Γκρόσο έκανε επίθεση άουτ με τον ΠΑΟΚ να παίρνει το προβάδισμα με 0-1.

Στο δεύτερο οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο μέχρι το 14-13, όταν ένα 5-0 των ισραηλινών έκανε το 19-14 και ουσιαστικά όλα τελείωσαν εκεί παρότι ο ΠΑΟΚ με επίθεση του Βαν ντεν Ντρις μείωσε στον πόντο (20-19). Και τελείωσαν γιατί μετά οι φιλοξενούμενοι έμειναν από δυνάμεις, ειδικά μετά τον άσο που κέρδισε ο Βαν ντεν Ντρις για να κάνει το 20-20, αλλά η φάση δόθηκε άουτ.

Στο τρίτο μέσα στο γήπεδο υπήρξε μόνο μία ομάδα και αυτή ήταν η Μακάμπι. Οι ισραηλινοί έκαναν ότι ήθελαν στο ματς, οι Θεσσαλονικείς φάνηκαν επηρεασμένοι από τον τρόπο που έχασαν το δεύτερο και έτσι έγινε με χαρακτηριστική άνεση το 2-1 μέσα σε πανηγυρισμούς από τον κόσμο που δημιούργησε μια ποδοσφαιρική ατμόσφαιρα.

Και έτσι φτάσαμε στο 4ο και τελευταίο όπως εξελίχθηκε σετ, όπου το 9-9 έγινε 13-9 με τον Σαφόνοφ να πυροβολεί από το σερβίς, με τον ΠΑΟΚ να μειώνει στον πόντο (13-12), αλλά το μπλοκ του Μπατσκάλα έφερε και πάλι τη διαφορά στους τρεις (17-14) κι ένα νέο μπλολ του ίδιου στον Γιόρνα διαμόρφωσε το 19-15. Με άουτ του Γκράσο και κόντρα του Γιόρνα ο ΠΑΟΚ πλησίασε πάλι στον πόντο (σε σερβίς Βαν Ντεν Ντρις). Το 20-19, έγινε 22-19 με νέο λάθος, ωστόσο η ελληνική ομάδα ισοφάρισε με σερβίς του Γιόρνα και έχασε διπλή ευκαιρία για να περάσει μπροστά, για να ακολουθήσει νέα χαμένη κόντρα του Ράπτη στο 23-23 για το ματς μπολ των Ισραηλινών. Ο Έλληνας ακραίος το έσβησε και μπλοκ των Βουλκίδη, Ράπτη στον Σαφόνοφ έφεραν το 24-25 για να απαντήσει ο Μπατσκάλα κι αμέσως μετά ο Σαφόνοφ να πιάσει ατομικό μπλοκ στον Βαν Ντεν Ντρις. Ο Βέλγος ισοφάρισε 26-26, αλλά έστειλε άουτ την επόμενη κόντρα (!) για να γίνει το 27-27 με τον Βουλκίδη και το 28-28 με τον Βαν Ντεν Ντρις, όμως ο Βέλγος έχασε το σερβίς, για να τον μιμηθεί ο Σαφόνοφ. Στο 29-29 ο Γιόρνα έβγαλε φοβερή άμυνα κι ο Ράπτης έφερε ξανά σετ μπολ για τον ΠΑΟΚ, για να χάσει το σερβίς ο Ολλανδός (30-30) κι αμέσως μετά ο Ράπτης να δώσει άσο στο σερβίς του Γκράσο και αμέσως μετά το καθαρό μπλοκ άουτ στην επίθεση του Βαν Ντεν Ντρις δόθηκε άουτ για να τελειώσει άδοξα το ματς...