ΠΑΟΚ – Νάφελς: 3-1: Μπήκε μουδιασμένα, σοβαρεύτηκε και έκανε περίπατο (vid)

Φώτης Καρακούσης

Προβάδισμα πρόκρισης για την επόμενη φάση του Challengwe Cup πήρε ο ΠΑΟΚ. Οι Θεσσαλονικείς μπήκαν μουδιασμένα στο ματς με τη Νάφελς, αλλά μετά σοβαρεύτηκαν και κέρδισαν με 3-1.

Ο ΠΑΟΚ ήταν η ομάδα που πήρε προβάδισμα πρόκρισης στην επόμενη φάση του Challenge Cup στο ματς με τη Νάφελς. Οι Θεσσαλονικείς μπήκαν πολύ μουδιασμένα και αγχωμένα στο ματς, έχασαν το πρώτο σετ, αλλά στη συνέχεια σοβαρεύτηκαν, επικράτησαν άνετα με 3-1 (20-25, 25-20, 25-15, 25-13) και έγιναν βάση εικόνας το μεγάλο φαβορί για πρόκριση στον επόμενο γύρο, όπου αν περάσουν θα βρουν απέναντί τους την Μοντάνα από τη Βουλγαρία.

Κακή υποδοχή και πολλά λάθη στο πρώτο

Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή και το πρώτο σετ, ένα σετ στο οποίο δεν πήγε τίποτα καλά στους γηπεδούχους. Η ομάδα του Μιλενκόσκι είχε κάκιστη υποδοχή, στα εξαιρετικά η αλήθεια είναι σερβίς των φιλοξενούμενων, ο Ουόλς παίρνοντας άσχημα την μπάλα δεν έκανε τις πάσες που μας είχε συνηθίσει και όλα πήγαν στραβά για τον ΠΑΟΚ. Οι Ελβετοί στο διάστημα αυτό, έκλεισαν καλά στο μπλοκ τον Βαν ντεν Ντρις, ήταν σωστοί στην επίθεση και έφτασαν με άνεση στο 1-0.

Έφτιαξε την υποδοχή και ισοφάρισε

Στο δεύτερο ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος για έναν και σοβαρό λόγο. Οι «ασπρόμαυροι» έβγαλαν την υποδοχή που στο πρώτο δεν έβγαλαν, ο Καναδός πασαδόρος έβαλε με την σειρά του στο παιχνίδι και το κέντρο που στο πρώτο τόσο ο Βουλκίδης, όσο και ο Κόστα δεν είχαν μπει στην εξίσωση και όλα πήραν τον δρόμο τους, καθώς η διαφορά θα μπορούσε άνετα να ήταν μεγαλύτερη και από το 25-20.

Περίπατος στα άλλα δύο

Με το που έγινε το 1-1, όλα τελείωσαν για τον ΠΑΟΚ. Οι Θεσσαλονικείς όχι απλά συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, αλλά τον ανέβασαν ακόμα περισσότερο. Η πίεση στο σερβίς έγινε πολλή μεγαλύτερη, ο Ράπτης μπήκε και αυτός στο ματς με επιθέσεις από πάιπ, ο Βαν ντεν Ντρις που στο πρώτο σετ δεν είχε περάσει μπάλα, δεν έχανε επίθεση, ενώ έκλεινε εξαιρετικά και στο μπλοκ και οι γηπεδούχοι έφτασαν με χαρακτηριστική άνεση στη νίκη. Μια νίκη που κυρίως δείχνει πως αν ο ΠΑΟΚ παίξει έτσι και στην Ελβετία δεν θα έχει κάποιο πρόβλημα να πάρει την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Τα σετ: 20-25, 25-20, 25-15, 25-13

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 12 άσσους, 40 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων και της Νάφελς προήλθαν από 3 άσσους, 33 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΟΚ (Γιόσκο Μιλένκοσκι): Γιόρνα 7 (5/13 επ., 2 μπλοκ, 50% υπ.-33% άριστες), Κόστα 9 (6/10 επ., 3 μπλοκ), Γουόλς 2 (2 άσσοι), Βουλκίδης 8 (5/8 επ., 3 μπλοκ), Ράπτης 16 (8/19 επ., 5 άσσοι, 3 μπλοκ), Βαν Ντεν Ντρις 20 (15/35 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ,71% υπ.-38% άριστες), Σωτηρίου, Γάτσης 1 (1 άσσος), Μπούτος 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ).

ΝΑΦΕΛΣ (Ματίας Χάφνερ): Μπίλερ 5 (5/15 επ., 47% υπ.-37% άριστες), Γκλόντριν 7 (5/20 επ., 2 μπλοκ, 62% υπ.-25% άριστες), Ποντλέσνι 3 (1/4 επ., 2 άσσοι), Νικόλοφ 6 (3/10 επ., 3 μπλοκ), Μεχία 6 (5/11 επ., 1 μπλοκ), Ροπόνεν 11 (10/25 επ., 1 μπλοκ) / Κουνγκ (λ, 41% υπ.-29% άριστες), Γκίγκλι, Σουές 1 (1/7 επ., 60% υπ.-60% άριστες), Τούνερ 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ), Λίενχαρντ 3 (2/4 επ., 1 άσσος), Άεμπλι.