Wimbledon: Γλίτωσε το κάζο ο Αλκαράθ και συνεχίζει

Πέντε σετ και ένα break στο τέλος χρειάστηκε ο Κάρλος Αλκαράθ για να προσπεράσει το εμπόδιο του Γερμανού Στρουφ.

Ο Γιάν Λέναρντ Στρουφ λίγο έλειψε να πυροδοτήσει την δεύτερη «βόμβα» στο ταμπλό των ανδρών στο Wimbledon.

Μετά τον αποκλεισμό του Χουρκάτζ, μία ανάσα από το να μείνει εκτός βρέθηκε και ο Κάρλος Αλκαράθ, που χρειάστηκε πέντε σετ για να επικρατήσει του Γερμανού αντιπάλου του (4-6, 7-5, 4-6, 7-6, 6-4).

Σε ένα ματς που κράτησε 4 ώρες και 10 λεπτά, ο Καρλίτος είδε τον αντίπαλό του να προηγείται δύο φορές στα σετ και να χρειάζεται το tie break στο τέταρτο για να μείνει στο ματς.

Στο καθοριστικό σετ και με το σκορ 4-4, κατάφερε να βρει break και στη συνέχεια σέρβιρε για να πάρει την πρόκριση στην επόμενη φάση. Εκεί θα τον περιμένει έναν εκ των Γκρίκσπουρ και Φονίνι.