Η Ριμπάκινα θριαμβεύτρια στο Indian Wells, πήρε ρεβάνς από τη Σαμπαλένκα

Η Έλενα Ριμπάκινα κατέκτησε τον τίτλο στο Indianb Wells
Η Έλενα Ριμπάκινα νικώντας την Αρίνα Σαμπαλένκα με 7-6(11), 6-4 κατέκτησε τον τίτλο στο Indian Wells, πήρε ρεβάνς για τον χαμένο τελικό στο Australian Open και ανέβηκε στο Νο.7 της παγκόσμιας κατάταξης, στο Νο.10 έπεσε η Μαρία Σάκκαρη.

Η Έλενα Ριμπάκινα ολοκλήρωσε τη δουλειά στο Indian Wells, φθάνοντας στην κατάκτηση του τίτλου, του πρώτου της καριέρας της σε 1000άρι τουρνουά.

Η 23χρονη που αγωνίζεται για το Καζακστάν, νίκησε την Αρίνα Σαμπαλένκα με 7-6(11), 6-4 κατακτώντας τον 4ο τίτλο της καριέρας της και πρώτο μετά το περσινό Wimbledon.

Με την πρώτη νίκη της επί της Σαμπαλένκα, πήρε και ρεβάνς για τον χαμένο τελικό στο Austalian Open πριν από δύο μήνες.

Παράλληλα, η Ριμπάκινα με τον τίτλο της πρωταθλήτριας στο Indian Wells, ανέβηκε τρεις θέσεις στην παγκόσμια κατάταξη, φθάνοντας στο Νο.7, με τη Μαρία Σάκκαρη να χάνει ισάριθμες θέσεις και να πέφτει στο Νο.10.

Η Σαμπαλένκα γνώρισε τη 2η ήττα της στο 2023 σε 20 συνολικά παιχνίδια, χάνοντας την ευκαιρία να φθάσει στους 13 τίτλους και 5ο σε WTA 1000.

Ανατροπές στο 1ο σετ

Στο 1ο σετ η Σαμπαλένκα με break προηγήθηκε 3-2 και έφθασε στο 4-2, αλλά η Ριμπάκινα με το πρώτο δικό της break ισοφάρισε 4-4. Η Ριμπάκινα βρήκε break point και set point στο 30-40 του 12ου γκέιμ, όμως δεν το εκμεταλλεύτηκε με το σετ να οδηγείται στο τάι μπρέικ.

Εκεί η Σαμπαλένκα προηγήθηκε 2-0, η Ριμπάκινα προσπέρασε 3-2, η διαδικασία πήγε στο 5-5 για να αρχίσει ο χορός των χαμένων set points, δύο από την πλευρλα της Σαμπαλένκα (6-7, 10-11) και τρεις από τη Ριμπάκινα (8-7, 9-8, 10-9). Η Ριμπάκινα μπόρεσε να τελειώσει το σετ στην 4η ευκαιρία (12-11), με 13-11 και να το κατακτήσει με 7-6(11), τη στιγμή που η Σαμπαλένκα το ολοκλήρωσε με 10 διπλά λάθη.

Κυρίαρχη Ριμπάκινα στο 2ο σετ

Η Ριμπάκινα άρχισε με break το 2ο σετ, που τη βοήθησε να προηγηθεί στη συνέχεια με 2-0, 3-1 4-2 και πετυχαίνοντας νέο break έφθασε στο 5-2, σερβίροντας για τον τίτλο.
Όμως η Σαμπαλένκα με love game, πέτυχε το break, μένοντας στον τελικό (5-3) και διατηρώντας το δικό της σερβίς μείωσε σε 5-4.
Η Ριμπάκινα είχε τη δεύτερη ευκαιρία της να τελειώσει τον τελικό, προηγήθηκε 30-0 και 40-15 έχοντας δύο σερί championships points, εκμεταλλεύτηκε τον πρώτο, τελειώνοντας το σετ 6-4 και μαζί τον τελικό έπειτα από δύο ώρες και τρία λεπτά.