Τιμ από τα… παλιά, στα προημιτελικά του Μπάσταντ

Τρία σετ χρειάστηκε ο Αντρέι Ρούμπλεφ για να κερδίσει τον Κορία, ενώ ο Ντομινίκ Τιμ… πήρε φόρα και πέρασε και το εμπόδιο του Αγκουτ.

Δύο ενδιαφέροντα ματς είχε το πρόγραμμα στο Μπάσταντ, με τους Αντρέι Ρούμπλεφ και Ντομινίκ Τιμ να προκρίνονται στα προημιτελικά.

Ο Ρούμπλεφ χρειάστηκε τρία σετ απέναντι στον Αργεντινό Κορία και το tie break στο τρίτο (7-5, 4-6, 7-6) για να προκριθεί μετά από 2 ώρες και 35 λεπτά και περιμένει τον Τζέρε.

Η είδηση όμως της ημέρας είναι η δεύτερη σερί νίκη του Ντομινίκ Τιμ.

Μπορεί να έκανε πάνω από 400 μέρες για να κερδίσει ματς, όμως στη Σουηδία έφτασε στα προημιτελικά, κερδίζοντας μάλιστα τον Μπαουτίστα-Αγκούτ με 2-1 σετ (7-6, 3-6, 6-4). Επόμενος αντίπαλος ένας εκ των Φόκινα και Μπάεζ.