Τεράστιο «διπλό» η Αστάνα

Κωνσταντίνος Μελάγιες

Με καλάθι στην εκπνοή του Λεωνίδα Κασελάκη, η Αστάνα νίκησε την Άβτοντορ με 78-79 και πλησίασε ακόμη περισσότερο στα playoffs της VTB. Σούπερ ο Κατσίβελης με 8 πόντους και 11 ασίστ!

Η Αστάνα πλησίασε ακόμη περισσότερο στο να αγωνιστεί στα playoffs της VTB ύστερα από το «διπλό» επί της Άβτοντορ με 78-79. Η ομάδα των Παπαθεοδώρου, Κασελάκη και Κατσίβελη είχε το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, ωστόσο στο τέλος ο Λεωνίδας Κασελάκης με buzzer beater χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

Μετά από ένα δεκάλεπτο που καμία από τις δύο ομάδες δε μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ, ήρθε η βελτιωμένη εικόνα της Αστάνα στην άμυνα να εγκλωβίσει την Άβτοντορ. Στην επίθεση οι Λόουρι (18π.), Μίλερ (24π.) και Κασελάκης (12π.) φρόντισαν να προηγηθούν με διψήφια διαφορά πόνων (30-43, 18').

Στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και μείωσαν σε 57-58, αλλά η Αστάνα βρήκε και πάλι λύσεις κι έτσι με τρίποντο του Μίλερ βρέθηκε πάλι στο +11 (59-70, 33΄). Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν εκ νέου να διεκδικήσουν τη νίκη και το κατάφεραν (77-77, 36'' πριν τη λήξη'). Στη συνέχεια ο Μίνεραθ έβαλε μπροστά την ομάδα του με 78-77 και 0.7'' πριν το τέλος ο Κασελάκης πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, ευστόχησε και χάρισε τη νίκη στην Αστάνα με 78-79.

Ο Λεωνίδας Κασελάκης σε 26:52 είχε 12 πόντους (3/7δ., 2/4τρ.), 7 ριμπάουντ, μία ασίστ, ένα λάθος και 3 κλεψίματα.

Ο Δημήτρης Κατσίβελης έπαιξε 29:56 και τελείωσε με 8 πόντους (3/3δ., 0/3τρ., 2/2β.), 11 ασίστ, 2 ριμπάουντ, 3 λάθη κι ένα κλέψιμο.

Τα δεκάλεπτα: 22-24, 31-43, 59-64, 78-79

Τα αποτελέσματα: (24/02) Λοκομοτίβ-Χίμκι 84-89, (25/02) Ζενίτ-Ένισεϊ 94-78, Άβτοντορ-Αστάνα 78-79, (26/02) ΤΣΣΚΑ-Ούνικς, (27/02) Τσμόκι-Ρίγα.

Η κατάταξη: Ζενίτ 15-3, ΤΣΣΚΑ Μόσχας 15-2, Χίμκι 14-3, Λοκομοτίβ Κουμπάν 13-4, Ούνικς Καζάν 11-6, Αστανά 8-10, Ενισέι 8-10, Ρίγα 7-8, Νίζνι 6-12, Άβτοντορ 5-12, Τσμόκι 4-12, Κάλεβ 4-13, Πάρμα 0-16.