Ασημένιο ο Κωνσταντινίδης, καρέ μεταλλίων η Ελλάδα στους Παραολυμπιακούς (vid)

Το ασημένιο μετάλλιο στο αγώνα της κορίνας πανηγύρισε ο Θανάσης Κωνσταντινίδης, με την Ελλάδα να φτάνει τα τέσσερα συνολικά στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

Ο Έλληνας πρωταθλητής, στην πρώτη προσπάθεια βελτίωσε το δικό του πανελλήνιο ρεκόρ (35.70μ.).

Στην δεύτερη, σημείωσε νέο ρεκόρ Ευρώπης (38.68μ.). Στις υπόλοιπες «κυνήγησε» μια πολύ μεγαλύτερη βολή, στοχεύοντας στην κορυφή.

Ο Θανάσης Κωνσταντινίδης, ο ένας εκ των δύο σημαιοφόρων της Ελλάδας στην τελετή έναρξης των Παραολυμπιακών Αγώνων «Τόκιο 2020», κατέκτησε έτσι το ασημένιο μετάλλιο στην κορίνα F32, επαναλαμβάνοντας τον θρίαμβο του Ρίο όπου κι εκεί είχε πάρει την 2η θέση.

Ο Κωνσταντινίδης, με το 38.68μ., χάρισε στην Ελλάδα, το τέταρτο μετάλλιο έως τώρα, στους Αγώνες της ιαπωνικής πρωτεύουσας.

Για την ιστορία, ο Κωνσταντινίδης εκτός των δύο πρώτων βολών, είχε ακόμη μία έγκυρη (την 5η) που μετρήθηκε 38.51μ.

Το προηγούμενο ρεκόρ Ευρώπης, με 37.19μ., κατείχε ο Πολωνός Σόκαλ από τον Ιούνιο του 2016 στο Γκροσέτο της Ιταλίας. Ο Σόκαλ ήταν και ο αθλητής που είχε στερήσει από τον Κωνσταντινίδη το χρυσό μετάλλιο στο Ρίο για... μόλις 22 εκατοστά (33.69μ. έναντι 33.91μ.).

Όσον αφορά στο προηγούμενο Πανελλήνιο ρεκόρ, το κατείχε ο ίδιος με 35.44μ. από τις 2 Ιουλίου 2016 στην Αθήνα.
Το χρυσό μετάλλιο του αγωνίσματος πήρε ο Κινέζος Λι Λιου με 45.39μ., επίδοση που αποτελεί νέο παγκόσμιο ρεκόρ.