Φραντζεσκάκης: Εξαιρετικός στη βροχή με 6η θέση στην Ευρώπη και ατομικό ρεκόρ!

Ο Χρήστος Φραντζεσκάκης πέτυχε τον στόχο του και παρά τις αντίξοες συνθήκες, κατέκτησε την 6η θέση στον τελικό της σφυροβολίας με βολή στα 78,20μ. που είναι και η καλύτερη επίδοση της καριέρας του!

Ο Χρήστος Φραντζεσκάκης σε έναν τελικό που διεξήχθη κάτω από πολύ αντίξοες συνθήκες, όχι μόνο στάθηκε στο ύψος του, αλλά τα πήγε περίφημα, κατακτώντας την 6η θέση στην Ευρώπη με ατομικό ρεκόρ.

Είχε στόχο την 8αδα τουλάχιστον και η επιβράβευσή του για την φετινή του σεζόν, ήταν η 6η θέση στον κόσμο, η οποία ήρθε με βολή στα 78,20μ. στην τελευταία βολή, η οποία αποτελεί ατομικό ρεκόρ και πανελλήνιο ρεκόρ Κ23!

Είχε 78,13μ. φέτος και το βελτίωσε στην έκτη προσπάθεια, σε ένα σημείο μάλιστα όπου ακριβώς πριν από αυτή τη βολή οι Μπιγκό και Μίλερ τον είχαν ρίξει όγδοο, δείχνοντας την μαχητικότητά του ως το τέλος.

Μετά από σχεδόν μία ώρα καθυστέρηση λόγω βροχής και με τον κλωβό να μην είναι στη καλύτερη κατάσταση, ο Κρητικός πρωταθλητής μπήκε στον τελικό βελτιώνοντας την επίδοσή του σε κάθε προσπάθεια.

Γνωρίζοντας ότι τα μετάλλια θα παίξουν επίπεδα 80 μέτρων, ήθελε να έχει το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα. Και δεν τα πήγε καθόλου άσχημα, αφού η 8αδα που ήθελε, ήρθε και με το παραπάνω έστω και στην τελευταία βολή.

Η μάχη για τα μετάλλια εξελίχθηκε σε απόλυτο θρίλερ καθώς μόλις ένα εκατοστό ήταν η διαφορά από την πρώτη με την δεύτερη θέση! Ο Ούγγρος Χάλαζ έκανε ατομικό ρεκόρ με 80,92μ. και ήθελε να χαλάσει το 1-2 των Πολωνών. Ο Νοβίτσκι έριξε 80,91μ. και πάλεψε για να κάνει την ανατροπή, την οποία πέτυχε στην 5η βολή η οποία ήταν 82,00μ. και φυσικά η κορυφαία στον κόσμο για φέτος.

Ο Φάιτζεκ, που ήταν βασικό φαβορί για τα πρώτα δύο μετάλλια, λίγο έλειψε να μείνει εκτός 8αδας καθώς είχε άκυρες τις πρώτες δύο βολές. Στην τρίτη το έσωσε μπαίνοντας στην οκτάδα και σταδιακά βελτιώθηκε, αλλά με τα 79,15μ. έμεινε στην 4η θέση και εκτός βάθρου. Το χάλκινο πήγε στον Νορβηγό Χένρικσεν που είχε καλύτερη βολή στα 79,45μ.

Οι βολές του Φραντζεσκάκη: 71,76μ., 75,79μ., 76,92μ., 74,84μ., άκυρο, 78,20μ.