Ρεκόρ περιόδου ο Παπαμιχαήλ στα 20χλμ., ατομικό ο Καυκάς στα 35χλμ. στο ευρωπαϊκό βάδην

alexandrow papamichail

Ο Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ έκανε ρεκόρ περιόδου στα 20χλμ. βάδην και ο Γιάννης Καυκάς ατομικό ρεκόρ στα 35χλμ. στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ομάδων βάδην στο Ποντεμπράτι της Τσεχίας.

Ο Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ αγωνίστηκε στα 20χλμ. βάδην στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ομάδων βάδην, στο Ποντεμπράντι της Τσεχίας. Ο Έλληνας πρωταθλητής τερμάτισε στην 19η θέση σε 1ώρ.24:52 και βελτίωσε το φετινό του ρεκόρ, το οποίο ήταν 1ώρ.28:24 από το βαλκανικό πρωτάθλημα.

Ο Παπαμιχαήλ έκανε τον πρώτο δυνατό του αγώνα στην απόσταση, στο κυνήγι διεκδίκησης της πρόκρισης για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού.

Νικητής στα 20χλμ. βάδην ήταν ο Ιταλός Φραντσέσκο Φορτουνάτο με 1ώρ.18:59, ακολούθησαν ο Σουηδός Πέρσες Κάρλστρομ (1ώρ.19:27) και ο Ιταλός Μάσιμο Στάνο με (1ώ. 20:07).

Ο Γιάννης Καυκάς πήρε μέρος στα 35χλμ. βάδην στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ομάδων και συνδύασε την παρουσία του με καλή εμφάνιση. Ο αθλητής της Ντίνας Μπορνιβέλι τερμάτισε στην 18η θέση σε 2ώρ.40:53 και βελτίωσε το ατομικό του ρεκόρ σε μια διοργάνωση όπου οι συνθήκες ήταν αρκετά καλές και επέτρεψαν στους συμμετέχοντες να διεκδικήσουν καλές επιδόσεις.

Ο 36χρονος βαδιστής προσπάθησε από την αρχή της κούρσας να ακολουθήσει το ρυθμό και μπόρεσε να πετύχει τον αρχικό του στόχο, που ήταν μια επίδοση κάτω από το ατομικό του 2ώρ.45:19.

Νικητής αναδείχθηκε ο Ισπανός Αλβάρο Μαρτόν με 2ώρ.25.35 και νέο εθνικό ρεκόρ και ακολούθησε με ρεκόρ Γερμανίας ο Κριστόφερ Λίνκε σε 2ώρ.27:05 και τρίτος ήταν ο Μιγκέλ Λόπεζ με 2ώρ.27:33.