AEK – Xίος 13-11: Επέστρεψε στις νίκες η Ενωση

Η ΑΕΚ πέτυχε τη δεύτερη νίκη της στο φετινό πρωτάθλημα υδατοσφαίρισης της Α1 Ανδρών και έπιασε τον Εθνικό στην 4η θέση του Α’ ομίλου.

Η ΑΕΚ επιβλήθηκε με 13-11 επί του ΝΟ Χίου σε ένα μεγάλο ντέρμπι όπως εξελίχθηκε το ματς, για την 4η αγωνιστική του Α' Ομίλου στην Α1 πόλο ανδρών.

Ο ΝΟ Χίου μετά τη σημερινή ήττα και τη νίκη του Υδραϊκού έχει μείνει στην τελευταία θέση με 1 βαθμό.

Είχε την ευκαιρία του πάντως καθώς ισοφάρισε σε 11-11 στο τέλος του τρίτου 8λεπτου, όμως δεν κατάφερε να σκοράρει στην τελευταία περίοδο, κάτι που έκανε δύο φορές η ΑΕΚ με τον Μαρινάγη.

Οκτάλεπτα: 4-3, 5-7, 2-1, 2-0.

ΑΕΚ (Νίκος Βενετόπουλος): Καραμπέτσος, Αβαγιανός, Σταμέλος 1, Κοκκινάκης 1, Βούκσεβιτς 3, Γαλάνης, Νατσούλης, Μαρινάγης Γ. 4, Παπάκος, Στελλάτος, Αράγια 4, Μαυρωτάς Άρ., Χαϊδόπουλος.

ΝΟ ΧΪΟΥ (Γώργος Ντόσκας): Καρακούρος, Μιμίδης 1, Παππάς 2, Γιαϊσίνοβιτς 1, Χαλατζιάν 2, Καρακάσης 2, Κανδιόγλου 1, Τζώρτζης 1, Παζαΐτης, Χατζής, Βέκκος 1, Γαβαλάς Ι., Γιανναράς, Αμπάζης.

Υδραϊκός – Νηρέας 12-7: «Σεφτέ» για την ομάδα του Καραμάνη που κέρδισε την πρώην

Την παρθενική του νίκη στο 37ο πρωτάθλημα υδατοσφαίρισης της Α1 Ανδρών πέτυχε ο Υδραϊκός, που επιβλήθηκε με 12-7 επί του Νηρέα Χαλανδρίου, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του Α' Ομίλου.

Το συγκρότημα του Νίκου Καραμάνη ήταν κυρίαρχο στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα. Ο Υδραϊκός προηγήθηκε με 5-2 στο ημίχρονο και παρά το γεγονός ότι η Νηρέας αντιστάθηκε στην τρίτη περίοδο, με ένα ξέσπασμα στην τέταρτη οι Υδραίου εξασφάλισαν τη νίκη με μεγάλη διαφορά στο σκορ. Κορυφαίος σκόρερ ο Ιάπωνας Σουζούκι με 4 γκολ.

Οκτάλεπτα: 2-1, 3-1, 1-2, 6-3.

ΥΔΡΑΪΚΟΣ (Νίκος Καραμάνης): Μάμαλης, Μπεκές, Σουζούκι 4, Παπαδημητρίου, Γκαράνης 2, Παπαβασιλείου 1, Μπλάνης 3, Ρομπόπουλος, Ζώρζος, Τακάτα 2, Κοντονής, Μπερτόλης, Μητράκης, Δαλαμπέκης, Μακαντάνης.

ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ (Γιώργος Ιντζές): Καζάκος, Δανούρδης 2, Παπαδημητρίου 3, Χριστοφορίδης, Κουρμελές Γ. 1, Μαυρωτάς Λ., Κουρμελές Ε., Πανταζόπουλος, Στυλιανάκης, Τσιρώνης 1, Καρύδης, Κονταλέξης, Κακλής, Μανδαλιός, Μπερτόλης.