Πινγκ Πονγκ: Ο Ολυμπιακός πήρε ρεβάνς από τον Παναθηναϊκό στην Α1 ανδρών

Επιμέλεια: Newsroom
Ο Ολυμπιακός πήρε ρεβάνς από τον Παναθηναϊκό στην Α1 ανδρών

O Ολυμπιακός βγήκε νικητής στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό στη Βέροια με 4-3 και απέκτησε προβάδισμα στην ισοβαθμία για την πρωτιά στην κανονική περίοδο στο πρωτάθλημα πινγκ πονγκ της Α1 ανδρών.

Ο Ολυμπιακός επικράτησε επί του Παναθηναϊκού στη Βέροια με 4-3 στον συναρπαστικό ματς κορυφής για την 9η αγωνιστική της Α1 ανδρών και απέκτησε το πλεονέκτημα για την κατάκτηση της πρωτιάς στην κανονική περίοδο.

Σε μία ακόμα υπέροχη «παράσταση» προς όφελος της επιτραπέζιας αντισφαίρισης, που αυτή τη φορά πρόσφεραν μόνο τοπ αθλητές της εθνικής μας ομάδας ανδρών, πήρε ρεβάνς με το ίδιο σκορ, που είχε χάσει στον 1ο γύρο και στην ισοβαθμία υπερτερεί λόγω σετ.
Η αναμέτρηση έγινε μπροστά σε περίπου 100 φιλάθλους, κράτησε 3,5 ώρες και πρόσφερε πλούσιο θέαμα, δύναμη, πάθος και αγωνία μέχρι το φινάλε.

Πέντε αγωνιστικές πριν από το τέλος ο Ολυμπιακός και ο Παναθηναϊκός είναι μαζί στην 1η θέση με 17 βαθμούς, οι Πειραιώτες είναι 31-29 στα σετ των δύο αγώνων, ωστόσο τα μεταξύ τους αποτελέσματα δεν σχετίζονται με τα πλέι οφ κι απλά υπολογίζεται η βαθμολογική θέση (ο 1ος της κανονικής διάρκειας θα συναντήσει τον 4ο και ο 2ος τον 3ο).

Αναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 4-3

Γιάννης Σγουρόπουλος-Παναγιώτης Γκιώνης 1-3 (11-7, 6-11, 8-11, 9-11)

Γιώργος Σταματούρος-Κωνσταντίνος Αγγελάκης 3-0 (11-7, 11-8, 11-1)

Τάσος Ρηνιώτης-Κωνσταντίνος Κωνσταντινόπουλος 1-3 (9-11, 11-6, 4-11, 1-11)

Σγουρόπουλος-Αγγελάκης 3-0 (11-6, 11-7, 11-7)

Ρηνιώτης-Γκιώνης 2-3 (11-6, 6-11, 7-11, 11-4, 9-11)

Σταματούρος-Κωνσταντινόπουλος 3-2 (3-11, 12-10, 11-6, 9-11, 11-3)

Σγουρόπουλος/Σταματούρος-Γκιώνης/Κωνσταντινόπουλος 3-1 (11-4, 12-14, 11-5, 11-9)