Πινγκ πονγκ: Ο Ολυμπιακός πρωταθλητής Ελλάδας ανδρών, 3-1 σετ τον Παναθηναϊκό

Ο Ολυμπιακός κατέκτησε το πρωτάθλημα για τη σεζόν 201-2022 στο πινγκ πονγκ ανδρών, μετά το 3-1 επί του Παναθηναϊκού στην ομοσπονδιακή αίθουσα του Σταδίου Ειρήνης και Φιλίας.

Ο Ολυμπιακός είναι ο πρωταθλητής Ελλάδας ανδρών στο πινγκ πονγκ για την περίοδο 2021-2022. Στον συγκλονιστικό τελικό της Α1 εθνικής κατηγορίας με τον Παναθηναϊκό, το απόγευμα της Πέμπτης (26/05) στην ομοσπονδιακή αίθουσα του Σταδίου Ειρήνης και Φιλίας, επικράτησε με 3-1 σετ και ξαναπήρε τα σκήπτρα μετά το 2018. Σε αγώνα που παρακολούθησαν περισσότεροι από 100 φίλαθλοι, πήρε τη νίκη στις λεπτομέρειες και κατέκτησε το 15ο πρωτάθλημα ανδρών στην ιστορία του. Είχε παίκτη-κλειδί τον Γιάννη Σγουρόπουλο, που επικράτησε και στα δύο ατομικά παιχνίδια του και πήρε μία ακόμα νίκη από τον Κροάτη Τόμισλαβ Πουκάρ.

Στην… τιτανομαχία των δύο κορυφαίων ελληνικών σωματείων, στο ματς με το υψηλότερο αγωνιστικό επίπεδο, που έχει εμφανιστεί ποτέ στην ελληνική Α1, ήταν πανάξιος αντίπαλος ο Παναθηναϊκός, ο οποίος είχε ένα θετικό αποτέλεσμα από τον Κροάτη Αντρέι Γκάτσινα και τα έδωσε όλα για το πρώτο πρωτάθλημα ανδρών μετά από 47 χρόνια.

Την 3η θέση κατέκτησε ο ΑΣ Πέρα Αθηνών, ο οποίος με συνολικά καλή εμφάνιση κατέβαλλε με 3-1 τον ΟΕΑ Ρεθύμνου, ο οποίος παρατάχθηκε χωρίς ξένους αθλητές στα πλέι οφ.

Αναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 3-1:

Γιάννης Σγουρόπουλος- Γιακούμπ Ντίγιας 3-0 (11-9, 11-8, 11-8)

Αλεξάντερ Σιμπάεφ-Αντρέι Γκάτσινα 1-3 (11-4, 7-11, 5-11, 8-11)

Τόμισλαβ Πουκάρ-Χόρχε Κάμπος 3-1 (8-11, 11-6, 11-6, 11-8)

Σγουρόπουλος-Γκάτσινα 3-2 (9-11, 13-11, 10-12, 11-8, 11-9)

Το μεσημέρι κρίθηκε η 3η θέση με τον αγώνα μεταξύ του Πέρα και του Ρεθύμνου. Από τη στιγμή που η ομάδα της Κρήτης πήγε στην Αθήνα κυρίως με αναπληρωματικούς, οι «Πολίτες» είχαν τον πρώτο λόγο για τη νίκη. Το επιβεβαίωσαν, παρά την πίεση που δέχτηκαν από τη μοναδική απειλή του Ρεθύμνου, τον Νίκο Αντωνιάδη και με νίκη 3-1 κατέκτησαν το χάλκινο μετάλλιο. Δύο νίκες σημείωσε ο Παντασάκ Τανβιριγιαβετσακούλ από την Ταϊλάνδη και μία ο Στράτος Δαμιανής. Το Πέρα είχε 4ο παίκτη τον Μιχάλη Βακράκο, το Ρέθυμνο τον Σπύρο Κιούφη, αλλά δεν έγινε κάποια αλλαγή στις τριάδες.