Πρεμιέρα με ήττα για την Ελλάδα στο Τορίνο

Η εθνική γυναικών ηττήθηκε με 13-9 από την Ουγγαρία και αποκλείστηκε από τα ημιτελικά του Europa Cup.

Εκτός τετράδας στην τελική φάση του Europa Cup έμεινε η Ελλάδα.

Η εθνική γυναικών ηττήθηκε με 13-9 από την Ουγγαρία στον προημιτελικό του Final-6 που διεξήχθη το απόγευμα της Παρασκευής στο Τορίνο και θα παίξει το Σάββατο (19:00) με την Ισπανία η οποία έχασε με 9-6 από την Ολλανδία, για τις θέσεις 5-6.

Η ομάδα του Γιώργου Μορφέση βρέθηκε να χάνει με 4-1 στο 1ο και με 8-4 στο ημίχρονο και παρά τη μεγάλη προσπάθεια που έκανε στο τέλος δεν μπόρεσε να κλείσει την... ψαλίδα που ήταν πάντα στα 4 γκολ και να διεκδικήσει τη νίκη.

Η Ελλάδα έχασε και 2 πέναλτι (Πλευρίτου Ε, Τσουκαλά) στην 1η και στη 2η περίοδο. Η Ελλάδα μ' αυτή την ήττα δεν θα παίξει φυσικά στην τελική φάση του Γουόρλντ Λιγκ.

Τα οχτάλεπτα: 4-1, 4-3, 3-3, 2-2

Ουγγαρία: Γκανγκλ, Σίλαγκι 1, Πάρκες 2, Γκουρισάτι 2, Σουτς 1, Χόρβατ 1, Ίλες 1, Κέτζελι 2, Βάλι 1, Γκιονγκιόσι 2, Τσαβάϊ, Γκάρντα, Τοτ

Ελλάδα: Σταματοπούλου, Τσουκαλά 2, Διαμαντοπούλου Β., Ελευθεριάδου 1, Πλευρίτου Μ., Αβραμίδου, Ασημάκη 1, Χυδηριώτη 2, Νίνου Ειρ. 1, Μπενέκου, Πλευρίτου Ελ. 1, Ξενάκη 1, Κοτσιώνη.