Τενερίφη - Γκραν Κανάρια 100-79

Η Τενερίφη πάτησε... γκάζι στην τελευταία περίοδο και πανηγύρισε μια άνετη νίκη (100-79) επί της Γκραν Κανάρια, για την 14η αγωνιστική της Liga Endesa.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο ημίχρονο (47-42, 20'), με τους γηπεδούχους να παίρνουν προβάδισμα στο 30ο λεπτό (72-62). Στην τέταρτη περίοδο, η Τενερίφη έκανε επιμέρους 28-17 κι έφτασε στην 9η νίκη της στο ισπανικό πρωτάθλημα.

Για τους νικητές, ο Σερμαντίνι είχε 32 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Γιούστα 22 πόντους, ο Χουέρτας 17 πόντους και 12 ασίστ,ο Σάλιν 13 πόντους και ο Ντίεθ 10 ριμπάουντ.

Ο Γιώργος Μπόγρης αγωνίστηκε για 09:41 και είχε 2 πόντους (1/2δ.), 2 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος.

Για την «ΓκρανΚα», ο Οκόγιε είχε 16 πόντους και οι Μπουρχανάντζε και Σούρνα από 12 πόντους έκαστος. Ο Γιάννης Μπουρούσης έπαιξε για 20:10 και μέτρησε 10 πόντους (2/4δ., 0/2, 6/6β.), 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος.

Τα δεκάλεπτα: 19-26, 47-42, 72-62, 100-79.