Οι Έλληνες του εξωτερικού (vids)

Φούντας, Βρουσάι, Μπακασέτας και Κονέ βρήκαν δίχτυα αυτή την εβδομάδα στους Έλληνες του εξωτερικού, με τον Ζέκα να δίνει μία ασίστ.

Τέσσερα γκολ και μία ασίστ ήταν ο απολογισμός των Ελλήνων του Εξωτερικού αυτή την εβδομάδα. Ο Ταξιάρχης Φούντας έφτασε τα 8 γκολ με την φανέλα της Ραπίντ Βιέννης, ο Μάριος Βρουσάι έφτασε τα δύο γκολ και τις ισάριθμες ασίστ με την Βίλεμ, ο Τάσος Μπακασέτας κερδίζει τις εντυπώσεις με την Αλάνιασπορ, ενώ και ο Παναγιώτης Κονέ βρήκε δίχτυα με την Γουέστερν Γιουνάιτεντ. Παράλληλα και ο Κάρλος Ζέκα δείχνει να βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση δίνοντας μία ασίστ για την Κοπεγχάγη.

ΑΓΓΛΙΑ
Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Βασικός στο εκτός έδρας 1-1 με την Τότεναμ.

Νίκος Καρέλης (Μπρέντφορντ): Ξεκίνησε βασικός στο 3-2 επί της Μίλγουολ, όμως αντικαταστάθηκε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Πάνος Ρέτσος (Μπάγερ Λεβερκούζεν): Είδε από τον πάγκο την ήττα με 3-0 στην έδρα της Άιντραχτ.
Κώστας Σταφυλίδης (Χόφενχαϊμ): Είδε από τον πάγκο τη νίκη επί της Σάλκε με 2-0 εντός έδρας.
Δημήτρης Διαμαντάκος (Σανκτ Πάουλι): Βασικός στην ήττα με 1-0 από την Ντάρμσταντ, στο Αμβούργο.
Στέλιος Κοκοβας (Μπόχουμ): Δεν ήταν στην αποστολή για το εντός έδρας 3-3 με την Καρλσρούη.
Γιάννης Γκέλιος (Χόλστεϊν Κέιλ): Βασικός στην εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Στουτγάρδης.

ΙΤΑΛΙΑ
Κώστας Μανωλάς (Νάπολι): Βασικός στην εντός έδρας νίκη με 2-0 επί της Βερόνα.
Ορέστης Καρνέζης (Νάπολι); Ειδε από τον πάγκο τη νίκη με 2-0 επί της Βερόνα στο Σάν Πάολο.
Παναγιώτης Ταχτσίδης (Λέτσε): Βασικός και με καλή απόδοση στο εκτός έδρας 2-2 επί της Μίλαν.
Χαράλαμπος Λυκογιάννης (Κάλιαρι): Δεν ήταν στην αποστολή για την εντός έδρας νίκη επί της Σπαλ με 2-0.
Γιώργος Κυριακόπουλος (Σασουόλο): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας με 4-3 από την Ίντερ.

ΙΣΠΑΝΙΑ
Δημήτρης Σιόβας (Λεβάντε): Έπαιξε και στα 90 λεπτά της εκτός έδρας ήττας με 2-0 από την Χετάφε.
Βασίλης Λαμπρόπουλος (Ντεπορτίβο Λα Κορούνια): Είδε από τον πάγκο την ήττα από την Μάλαγα με 2-0 μέσα στο Ριαθόρ.

ΓΑΛΛΙΑ
Ευθύμης Κουλούρης (Τουλούζ); Ξεκίνησε βασικός αλλά αντικαταστάθηκε στο 89' της νίκης με 2-1 επί της Λιλ.
Τάσος Δώνης (Ρεμς): Μπήκε στο 68ο λεπτό της νίκης με 1-0 επί της Μονπελιέ.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Οδυσσέας Βλαχοδήμος (Μπενφίκα): Δεν ήταν στην αποστολή για τη νίκη με 4-0 επί της Κόβα Πιεντάντε για το Κύπελλο Πορτογαλίας.
Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Βασικός στην εκτός έδρας νίκη με 4-0 επί της Κόβα Πιεντάντε για το Κύπελλο Πορτογαλίας, αλλά αντικαταστάθηκε στο 70'.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Κώστας Μήτρογλου (Αϊντχόφεν): Μπήκε στο 78' της ήττας με 3-0 στην έδρα της Ουτρέχτης.
Βαγγέλης Παυλίδης (Βίλεμ ΙΙ): Έπαιξε στα 79 πρώτα λεπτά της νίκης με 1-0 επί της Τβέντε.
Μάριος Βρουσάι (Βίλεμ ΙΙ); Βασικός και με δικό του γκολ η Βίλεμ πήρε τη νίκη με 1-0 επί της Τβέντε, εκτός έδρας.
Γιώργος Στρέτζος (Βίλεμ ΙΙ): Είδε από τον πάγκο τη νίκη με 1-0 στην έδρα της Τβέντε.
Δημήτρης Ιωαννίδης (Φορτούνα Σιτάρντ): Είδε από τον πάγκο τη νίκη με 1-0 στην έδρα της Έμεν.
Κώστας Λάμπρου (Φίτεσε): Είδε από τον πάγκο τη νίκη με 4-0 στην έδρα της Φένλο.
Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Μπήκε στο 68ο λεπτό της εντός έδρας ήττας από την Χέρενφεν με 4-2.

ΒΕΛΓΙΟ
Φιορίν Ντουρμισάι (Μπέβερν): Είδε από τον πάγκο την ήττα με 2-0 από την Γάνδη.
Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Έμεινε με τους αναπληρωματικούς στην εύκολη νίκη με 3-0 στην έδρα της Σερκλ μπριζ.

ΤΟΥΡΚΙΑ
Τάσος Μπακασέτας (Αλάνιασπορ): Ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής στη νίκη επί της Ρίζεσπορ με 5-2, πετυχαίνοντας ένα γκολ και έχοντας μία ασίστ.
Μανώλης Σιώπης (Αλάνιασπορ): Έπαιξε και στα 90 λεπτά της νίκης επί της Ρίζεσπορ με 5-2.
Γιώργος Τζαβέλλας (Αλάνιασπορ): Βασικός στη νίκη με 5-2 επί της Ρίζεσπορ.
Δημήτρης Χατζηϊσαΐας (Ρίζεσπορ): Ξεκίνησε βασικός στην ήττα με 5-2 στην έδρα της Αλάνιασπορ, αλλά αντικαταστάθηκε στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου.

Στέλιος Κίτσιου (Ανκαραγκουτσού): Βασικός στο εντός έδρας 0-0 με την Μπεσίκτας.

ΣΛΟΒΑΚΙΑ
Χρήστος Κουντουριώτης (Ζέμπλιν Μιχαλόβτσε): Μπήκε στο 73ο λεπτό της εκτός έδρας ισοπαλίας με την Ζίλινα.
Λάζαρος Ρότα (Ζέμπλιν Μιχαλόβτσε): Βασικός στο εκτός έδρας 1-1 με την Ζίλινα.
Κυριάκος Σαββίδης (Ζέμπλιν Μιχαλόβτσε): Έπαιξε και στα 90 λεπτά της εκτός έδρας ισοπαλίας (1-10 με την Ζίλινα.
Δημήτρης Πόποβιτς (Ζέμπλιν Μιχαλόβτσε): Αγωνίστηκε στα 80 πρώτα λεπτά του 1-1 με την Ζίλινα, εκτός έδρας.
Γιώργος Τζοβάρας (Σλόβαν Μπρατισλάβας): Δεν ήταν στην αποστολή για την εντός έδρας νίκη με 2-1 επί της Ποχρόνιε.

ΑΥΣΤΡΙΑ
Ταξιάρχης Φούντας (Ραπίντ Βιέννης): Βρήκε και πάλι δίχτυα, ανοίγοντας το σκορ στο εντός έδρας 1-1 με την Βόλφσμπεργκ.
Τάσος Αυλωνίτης (Στουρμ Γκρατς): Βασικός στο εντός έδρας 1-1 με την Σάλτσμπουργκ.

ΔΑΝΙΑ
Κάρλος Ζέκα (Κοπεγχάγη): Ήταν βασικός και έδωσε την ασίστ για το δεύτερο γκολ της ομάδας του στη νίκη με 3-1 επί της Έσμπιεργκ.

ΕΛΒΕΤΙΑ
Κώστας Δημητρίου (Βασιλεία): Δεν ήταν στην αποστολή για το 3-1 επί της Τουν, εντός έδρας.

ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ
Γιάννης Κάργας (Λέφσκι Σόφιας): Είδε από τον πάγκο τη νίκη με 2-1 επί της Άρντα εντός έδρας.
Δημήτρης Χαντάκιας (Τσέρνο Μόρε): Βασικός στη νίκη με 2-0 στην έδρα της Βιτόσα Μπίστριτσα.
Θεόφιλος Κουρούπης (Βιτόσα Μπίστριτσα): Μπήκε στο 71ο λεπτό της εντός έδρας ήττας από την Τσέρνο Μόρε με 2-0.

ΟΥΓΓΑΡΙΑ
Θεόδωρος Μπέριος (Βάρντα): Βασικός στη νίκη με 2-0 επί της Ρακότσζι.
Σταύρος Τσουκαλάς (Βάρντα); Δεν ήταν στην αποστολή στην εκτός έδρας νίκη με 2-0 επί της Ρακότσζι.

ΡΟΥΜΑΝΙΑ
Θανάσης Παπάζογλου (Βολουντάρι): Βασικός στο εκτός έδρας 0-0 με την Χέρμσταντ.

ΠΟΛΩΝΙΑ
Κώστας Τριανταφυλλόπουλος (Πογκόν Σέσιν): Έπαιξε σε όλο την εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Ζαγκλέμπιε Λούμπιν.
Μιχάλης Μανιάς (Πογκόν Σέσιν): Είδε από τον πάγκο τη νίκη επί της Ζαγκλέμπιε Λούμπιν, εκτός έδρας.

ΛΕΥΚΟΡΩΣΙΑ
Γιώργος Κατσικάς (Ντιναμό Μπρεστ): Δεν ήταν στην αποστολή για τη νίκη με 3-2 επί της Σλουτσκ, εντός έδρας.

ΑΖΑΡΜΠΑΙΤΖΑΝ
Βαγγέλης Πλατέλας (Νέφτσι): Μπήκε στο 70ο λεπτό της νίκης με 3-0 επί της Ζίρα.
Τάσος Παπάζογλου (Ζίρα): Βασικός στην ήττα με 3-0 στην έδρα της Νέφτσι.

ΣΚΩΤΙΑ
Μάριος Όγκμποε (Χάμιλτον): Έπαιξε στα 76 πρώτα λεπτά της εντός έδρας ισοπαλίας με την Χιμπέρνιαν με 1-1.

ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ
Παναγιώτης Κονέ
(Γουέστερν Γιουνάιτεντ): Βασικός και σκόρερ του μοναδικού γκολ της ομάδας του στην εντός έδρας ισοπαλίας με την Περθ Γκλόρι.

* H Άρσεναλ του Παπασταθόπουλου και του Μαυροπάνου, το Αμβούργου του Παπαδόπουλου, η Σλάβια Σόφιας τους Στεργιάκη, η Μποτοτσάνι του Χαλκιαδάκη και η Γκέτεμποργκ του Ανέστη παίζουν σήμερα