Οι Έλληνες του εξωτερικού (vids)

Λίγα πράγματα από τους Έλληνες του Εξωτερικού, με τον Ταξιάρχη Φούντα και Ευθύμη Κουλούρη να χρίζονται σκόρερ από τους... λεγεωνάριους που βρήκε δίχτυα.

Επιστροφή* 100% στον αγώνα Λαμία - Παναιτωλικός και 200+ ειδικά στοιχήματα! (21+, *Ισχύουν Όροι και Προϋποθέσεις)

Μόλις δύο γκολ και μία ασίστ, ήταν ο απολογισμός των Ελλήνων του Εξωτερικού αυτή την εβδομάδα. Ο Ταξιάρης Φούντας πέτυχε το 7ο γκολ του για φέτος, ο Ευθύμης Κουλούρης βρήκε και πάλι δίχτυα, ενώ ο Μάριος Βρουσάι έδωσε την ασίστ για το γκολ που χάρισε τον βαθμό της ισοπαλίας στην Βίλεμ. Ο Παυλίδης μάλιστα, στο συγκεκριμένο παιχνίδι ήταν ο μοιραίος παίκτης για την ομάδα του, καθώς έχασε πέναλτι στο 86'.

AΓΓΛΙΑ
Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Άρσεναλ): Βασικός στην εντός έδρας νίκη με 1-0 επί της Μπόρνμουθ.
Ντίνος Μαυροπάνος (Άρσεναλ): Δεν ήταν στην αποστολή για την εντός έδρας νίκη επί της Μπόρνμουθ με 1-0.

Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Βασικός στο εντός έδρας 0-0 με την Σέφιλντ Γιουνάιτεντ.
Νίκος Καρέλης (Μπρέντφορντ); Μπήκε στο 76ο λεπτό της εκτός έδρας ήττας με την Νότιγχαμ με 1-0, αλλά δεν μπόρεσε να βοηθήσει την ομάδα του να ισοφαρίσει.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Κώστας Σταφυλίδης (Χόφενχαϊμ): Μπήκε στο 62ο λεπτό της μεγάλης εκτός έδρας νίκης με 2-1 επί της Μπάγερν Μονάχου.
Κυριάκος Παπαδόπουλος (Αμβούργο); Είδε από τον πάγκο τη νίκη με 2-0 επί της Γκρόιτερ Φιρτ, εντός έδρας.
Δημήτρης Διαμαντάκος (Σανκτ Πάουλι): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας ισοπαλία (1-1) στη Νυρεμβέργη.
Στέλιος Κοκοβας (Μπόχουμ): Δεν ήταν στην αποστολή για τη νίκη με 3-2 στην έδρα της Χέϊντεχαϊμ με 3-2.
Γιάννης Γκέλιος (Χόλστεϊν Κέιλ); Βασικός στην ήττα με 2-1 από την Γιαν Ρέγκενσμπουργκ με 2-1.

ΙΤΑΛΙΑ
Κώστας Μανωλάς (Νάπολι): Βασικός στην «λευκή» εκτός έδρας ισοπαλία με την Τορίνο.
Ορέστης Καρνέζης (Νάπολι): Είδε από τον πάγκο την ισοπαλία (0-0) στην έδρα της Τορίνο.
Παναγιώτης Ταχτσίδης (Λέτσε): Είδε από τον πάγκο την ήττα με 3-1 στην έδρα της Αταλάντα.
Χαράλαμπος Λυκογιάννης (Κάλιαρι): Δεν ήτταν στην αποστολή για το εκτός έδρας 1-1 με την Ρόμα.

ΙΣΠΑΝΙΑ
Δημήτρης Σιόβας (Λεγανιές): Βασικός στην εντός έδρας ήττα από την Λεβάντε με 2-1, όμως αντικαταστάθηκε στο 82'.
Βασίλης Λαμπρόπουλος (Ντεπορτίβο Λα Κορούνια): Ήταν στην αποστολή αλλά δεν αγωνίστηκε στο εντός έδρας 0-0 με την Αλμερία.

ΓΑΛΛΙΑ
Ευθύμης Κουλούρης (Τουλούζ): Πέτυχε το μοναδικό γκολ της ομάδας του στην εντός έδρας ήττα από την Μπορντό με 3-1.
Τάσος Δώνης (Ρεμς): Έπαιξε στα πρώτα 59 λεπτά της εκτός έδρας νίκης επί της Ρεν με 1-0.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Κώστας Μήτρογλου (Αϊντχόφεν): Μπήκε στο 80ο λεπτό της νίκης με 4-1 επί της Φένλο, εντός έδρας.
Βαγγέλης Παυλίδης (Βίλεμ ΙΙ): Βασικός και μοιραίος παίκτης για την Βίλεμ, καθώς έχασε πέναλτι στο 86' με το σκορ στο 1-1.
Μάριος Βρουσάι (Βίλεμ ΙΙ): Έδωσε την ασίστ για το γκολ με το οποίο η ομάδα του ισοφάρισε 1-1 το εντός έδρας παιχνίδι με την Άλκμααρ.
Γιώργος Στρέτζος (Βίλεμ ΙΙ): Είδε από τον πάγκο το εντός έδρας 1-1 με την Άλκμααρ.
Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Μπήκε στο 64ο λεπτό της ισοπαλίας με 1-1 στην έδρα της Βίλεμ.
Κώστας Λάμπρου (Φίτεσε): Είδε από τον πάγκο τη νίκη επί της Ουτρέχτης με 2-1, εντός έδρας.

ΒΕΛΓΙΟ
Φιορίν Ντουρμισάι (Μπέβερν): Μπήκε στο 73ο λεπτό της νίκης επί της Οστάνδης με 3-1.
Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Ξεκίνησε βασικός αλλά αντικαταστάθηκε στο 76ο λεπτό της εντός έδρας ήττας από την Άντερλεχτ με 2-1.

ΤΟΥΡΚΙΑ
Τάσος Μπακασέτας (Αλάνιασπορ): Έπαιξε σε όλο το εκτός έδρας παιχνίδι με την Μπεσίκτας, όπου η ομάδα του γνώρισε την ήττα με 2-0.
Μανώλης Σιώπης (Αλάνιασπορ): Βασικός στην ήττα με 2-0 στην έδρα της Μπεσίκτας.
Γιώργος Τζαβέλλας (Αλάνιασπορ): Αγωνίστηκε σε όλη την εκτός έδρας αναμέτρηση με την Μπεσίκτας, όπου η Αλάνιασπορ έχασε με 2-0.
Δημήτρης Χατζηϊσαΐας (Ρίζεσπορ): Βασικός στην εντός έδρας ήττα με 2-1 από την Τραμπζονσπορ.
Στέλιος Κίτσιου (Ανκαραγκουτσού): Βασικός στο 1-1 στην έδρα της Ανκαραγκούτσου.

ΣΛΟΒΑΚΙΑ
Χρήστος Κουντουριώτης (Ζέμπλιν Μιχαλόβτσε): Μπήκε στο 56ο λεπτό της ισοπαλίας με 2-2 με την Πορίνιε, εκτός έδρας.
Λάζαρος Ρότα (Ζέμπλιν Μιχαλόβτσε): Έπαιξε και στα 90 λεπτά του 2-2 στην έδρα της Πορόνιε.
Κυριάκος Σαββίδης (Ζέμπλιν Μιχαλόβτσε): Βασικός στην ισοπαλία με 2-2 με την Πορόνιε, εκτός έδρας.
Δημήτρης Πόποβιτς (Ζέμπλιν Μιχαλόβτσε): Αγωνίστηκε σε όλο το εκτός έδρας 2-2 με την Πορόνιε.
Γιώργος Τζοβάρας (Σλόβαν Μπρατισλάβας): Δεν ήταν στην αποστολή για το ισόπαλο 1-1 εκτός έδρας παιχνίδι με την Ρουζόμπεροκ.

ΑΥΣΤΡΙΑ
Ταξιάρχης Φούντας (Ραπίντ Βιέννης): Με δικό του γκολ η Ραπίντ ισοφάρισε σε 1-1, πριν τελικά καταφέρει να πάρει την εκτός έδρας νίκη επί της Μάτερσμπουργκ με 3-2.
Τάσος Αυλωνίτης (Στουρμ Γκρατς): Βασικός στην ήττα με 1-0 από την Αούστρια Βιέννης, εκτός έδρας.

ΔΑΝΙΑ
Κάρλος Ζέκα (Κοπεγχάγη): Βασικός στην ήττα με 3-1 στην έδρα της Μπρόντμπι.
Σωτήρης Παπαγιαννόπουλος (Κοπεγχάγη): Είδε από τον πάγκο το παιχνίδι στην έδρα της Μπρόντμπι όπου η Κοπεγχάγη γνώρισε την ήττα με 3-1.

ΕΛΒΕΤΙΑ
Κώστας Δημητρίου (Βασιλεία): Δεν ήταν στην αποστολή για το ισόπαλο χωρίς γκολ ματς με την Σεντ Γκάλεν, εκτός έδρας.
Λεωνίδας Στεργίου (Σεν Γκάλεν): Βασικός στην λευκή εντός έδρας ισοπαλία με την Βασιλεία.

ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ
Αντώνης Στεργιάκης (Σλάβια Σόφιας): Είδε από τον πάγκο τη νίκη από την Τσάρκο Σέλο.
Δημήτρης Χαντάκιας (Τσέρνο Μόρε): Βασικός στη νίκη με 2-0 με την Μπερόε.
Γιάννης Κάργας (Λέφσκι Σόφιας): Είδε από τον πάγκο την ήττα με 2-0 στην έδρα της Λουντογκόρετς.
Θεόφιλος Κουρούπης (Βιτόσα Μπίστριτσα): Μπήκε στο 53ο λεπτό της εκτός έδρας ήττας με 4-0 από την ΤΣΣΚΑ Σόφιας.

ΟΥΓΓΑΡΙΑ
Θεόδωρος Μπέριος (Βάρντα): Έπαιξε στο πρώτο ημίχρονο του εντός έδρας 3-3 με την Ζαλαεγκερζέγκι.
Σταύρος Τσουκαλάς (Βάρντα): Δεν ήταν στην αποστολή για το εντός έδρας 3-3 με την Ζαλαεγκερζέγκι.

ΡΟΥΜΑΝΙΑ
Μιχάλης Χαλκιαδάκης (Μποτοτσάνι): Μπήκε στο 65ο λεπτό του εντός έδρας 1-1 με την Σέπσι.

ΠΟΛΩΝΙΑ
Κώστας Τριανταφυλλόπουλος (Πογκόν Σέσιν): Έπαιξε και στα 90 λεπτά της εντός έδρας ήττας με 2-1 από την Ράκοβ Τζεστότσοβα.
Μιχάλης Μανιάς (Πογκόν Σέσιν): Είδε από τον πάγκο την ήττα με 2-1 από την Ράκοβ Τζεστότσοβα, εντός έδρας.

ΣΟΥΗΔΙΑ
Γιάννης Ανέστης (Γκέτεμποργκ): Βασικός στην ήττα με 1-0 στην έδρα της Μάλμε.

ΛΕΥΚΟΡΩΣΙΑ
Γιώργος Κατσικάς (Ντιναμό Μπρεστ): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Νέμαν Γκρόντνο.

ΑΖΑΡΜΠΑΙΤΖΑΝ
Βαγγέλης Πλατέλας (Νέφτσι): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας νίκη με 2-1 επί της Σαμπάιλ.
Τάσος Παπάζογλου (Ζίρα): Έπαιξε σε όλο το εντός έδρας παιχνίδι με την Καμπάλα, το οποίο έληξε χωρίς νικητή (1-1).

ΣΚΩΤΙΑ
Μάριος Όγκμποε (Χάμιλτον): Είδε από τον πάγκο την βαριά εκτός έδρας ήττα από την Χάμιλτον με 5-0.

*Η Βολουντάρι του Παπάζογλου παίζει σήμερα και η Σασουόλο του Κυριακόπουλου την Τετάρτη.