Κολύμβηση: Στον τελικό των 100μ. μεικτής ατομικής ο Βαζαίος, ακυρώθηκε ο Τσεκόν

Κώστας Ευθυμιάδης

Ο Ανδρέας Βαζαίος κατάφερε να μπει στην 8αδα του αυριανού (10/12) τελικού στα 100 μέτρα μικτής ατομικής.

O Ανδρέας Βαζαίος έκλεισε άλλο ένα ραντεβού σε τελικό Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος κολύμβησης σε 25αρα πισίνα.

Ο Ελληνας πρωταθλητής αγωνίστηκε στον δεύτερο ημιτελικό των 100μ. μικτής ατομικής μαζί με τον Τσεκόν, όπου τερμάτισε 4ος με χρόνο 52.61. Η επίδοσή του ήταν η 7η καλύτερη, με τους κριτές πάντως να κάνουν video check για παράνομο στυλ στη διάρκεια της κούρσας.

Δύο αθλητές μάλιστα ακυρώθηκαν και αυτοί ήταν ο Τόμας Τσεκόν και ο Ρουμάνος Νικουσάν! Ετσι ο Βαζαίος ανέβηκε τελικά στην 6η θέση στο σύνολο, με την «βόμβα» του αποκλεισμού του Τσεκόν, να αφήνει ανοιχτό για όλους το βάθρο.

Ο τελικός θα πραγματοποιηθεί αύριο (10/12) στις 18:00.

Εκτός τελικού η Δρασίδου στα 50μ πρόσθιο

Αντίθετα, η Μαριλία Δρασίδου δεν τα κατάφερε στα 50 μέτρα πρόσθιο. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια κολύμπησε στην δεύτερη σειρά από την 8η διαδρομή, όπου γνώριζε πως θα είχε πολύ δύσκολη αποστολή, όμως ήθελε να καταρρίψει το δικό της πανελλήνιο ρεκόρ με 30.62 που κρατούσε από το 2021.

Τερμάτισε 8η με χρόνο 30.70, ακριβώς όσο είχε κάνει και το πρωί στον προκριματικό, για να καταταγεί τελικά 15η .

Η Ιταλίδα Πιλάτο έκανε 28.98 που είναι ρεκόρ αγώνων.