ΑΕΚ - Νέα Ιωνία 18-23: Ήττα για την Ένωση στον πρώτο της αγώνα στην Α1 χάντμπολ γυναικών

Η ΑΕΚ είχε αρκετά καλή εικόνα στο πρώτο ιστορικό της παιχνίδι στο πρωτάθλημα χάντμπολ της Α1 γυναικών, όμως η Νέα Ιωνία είχε την εμπειρία να πάρει τη νίκη με 23-18 στο ΟΑΚΑ, το πανόραμα της 1ης αγωνιστικής.

Η Νέα Ιωνία είχε την εμπειρία να νικήσει τη νεοφώτιστη ΑΕΚ με 23-18 στην αίθουσα «Γ. Κασιμάτης» στο παιχνίδι που ολοκλήρωσε την 1η αγωνιστική στο πρωτάθλημα χάντμπολ της Α1 γυναικών.

Το παιχνίδι είχε εξαρχής ξεκάθαρο φαβορί τη Νέα Ιωνία, αλλά η ΑΕΚ ήταν ανταγωνιστική, ειδικότερα στο 2ο ημίχρονο έδειξε χαρακτήρα, προσπαθώντας να γυρίσει ένα ματς που έμοιαζε χαμένο.

Πρωταγωνίστριες ήταν οι δύο τερματοφύλακες που είχαν από ένα ημίχρονο, η Μάγδα Κεπεσίδου ήταν εξαιρετική για την Ιωνία στο πρώτο μέρος, ενώ στην επανάληψη η Μίλιτσα Ραντούλοβιτς της ΑΕΚ είχε πολύ καλά ποσοστά.

Η Νέα Ιωνία απέκτησε γρήγορα προβάδισμα και μάλιστα με σημαντικές διαφορές στο σκορ (1-4 στο 11’, 2-8 στο 20’, 4-11 στο 26’ και 5-12 στο 27’), εκμεταλλευόμενη τις επεμβάσεις της Μάγδας Κεπεσίδου (σταμάτησε και πέναλτι της Πατρώνη στο 17’) και τα επιθετικά προβλήματα της ΑΕΚ. Χαρακτηριστικό είναι πως η Ένωση κατάφερε να σκοράρει μόλις δύο γκολ (2-8) στα πρώτα 22 λεπτά του αγώνα. Στη συνέχεια η γηπεδούχος ομάδα βρήκε καλύτερο ρυθμό και κατάφερε να μειώσει σε 7-12 που ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Στο ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου η Νέα Ιωνία προηγήθηκε με διαφορά 10 γκολ (10-20) στο 44’. Και εκεί που φαινόταν πως όλα έχουν κριθεί, η ΑΕΚ έβγαλς αντίδραση και με σερί 7-0 σε 12 λεπτά (56’) ξαναμπήκε στο ματς (17-20). Η Νέα Ιωνία με την εμπειρία της διαχειρίστηκε σωστά την κατάσταση και «κλείδωσε» τη νίκη με γκολ των Κρίνιτς και Στουγιαννίδου για το 17-22 (58’).

ΑΕΚ- ΟΦΝ ΙΩΝΙΑΣ 18-23

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 1-4, 2-6, 2-8, 4-10, 7-12 (ημχ), 8-14, 10-18, 10-20, 12-20, 17-20, 18-23

ΑΕΚ (Ανταλής): Μάγγου 2, Καραγιάννη, Μανδαμαδιώτη, Φράγκα 1, Ψαριώτη, Κουτροδήμου, Μπουλάτοβιτς 3, Κατσικά 1, Μανδά, Παύλου, Λυτρίβη, Μπρεάνου, Ραντούλοβιτς, Παναγιωτίδου 1, Μπόργκες 8, Πατρώνη 2
ΟΦΝΙ (Ζιβούλοβιτς): Μ. Κεπεσίδου, Μανιά 2, Μουρατίδου, Ανδρίτσου 1, Κοτρώτσιου, Κρίνιτς 5, Παπουτσή, Μακρή, Φράγκου 1, Ν. Κεπεσίδου 7, Γιαννοπούλου, Ντιμτσούδη 1, Χαριτίδη, Νταβίντοβιτς 2, Μυλωνά, Στουγιαννίδου 4.
Διαιτητές: Χρηστίδη- Παπαματθαίου, Δίλεπτα: 5-4, Πέναλτι: 5/6-3/3