Ολυμπιακός - Πυλαία 28-25: Δύσκολη η 2η νίκη στη Handball Premier για τους «ερυθρόλευκους»

Ο Ολυμπιακός/Όμιλος Ξυνή ήταν καλύτερος στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, νικώντας την Πυλαία με 28-25 για την 3η αγωνιστική της Handball League. Το πανόραμα της αγωνιστικής και η βαθμολογία.

Τη 2η νίκη του στο πρωτάθλημα σημείωσε ο Ολυμπιακός/Όμιλος Ξυνή, επικρατώντας 28-25 της Πυλαίας στο κλειστό της Ηλιούπολης, για την 3η αγωνιστική της Handball Premier.

Η ομάδα της Πυλαίας, όπως και με την ΑΕΚ, είχε ανταγωνιστικό πρόσωπο, παρά τις πολλές απουσίες (Μέτσης, Καραγκιοζόπουλος, Σεϊρεκίδης, Στογιάνοβιτς), βάζοντας δύσκολα στους «ερυθρολεύκους».

Στο 1ο ημίχρονο η Πυλαία προηγήθηκε με διαφορές τριών γκολ, φθάνοντας στο 7-4 (14'). Οι γηπεδούχοι προσπέρασαν 8-7 στο 19’, εκμεταλλευόμενος τη δίλεπτη στον Ζαφείρη, αλλά και τις επεμβάσεις του Μπάουερ, η μία σε πέναλτι του Τσαμεσίδη. Η Πυλαία αντέδρασε και πέρασε ξανά μπροστά (9-8) στο 21’ και οι δύο ομάδες πήγαν χέρι- χέρι έως το ημίχρονο 13-13.

Ο Ολυμπιακός/Όμιλος Ξυνή με σερί 5-0 προηγήθηκε 20-14 (37’). Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν 21-19 (47’) και 23-21 (50’), αλλά οι γηπεδούχοι με την εμπειρία τους κατάφεραν να κλειδώσουν τη νίκη με τα τέρματα του Νιοκάς και του Παπαδόπουλου για το 25-21 στο 53’, φθάνοντας στο τελικό 28-25.

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 3-5, 5-7, 8-9, 11-11, 13-13 (ημχ.), 18-14, 21-15, 21-17, 23-21, 26-23, 28-25.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ (Καρασσαβίδης): Κοτανίδης, Νυοκάς 3, Καραμπουρνιώτης 3, Παπαβασίλης, Κανδύλας, Παπαδόπουλος 7, Δομπρής 1, Βέμπερ 6, Πασσιάς 2, Μοντόρο, Λιόλιος, Σλαβούλιτσα 3, Οστρούσκο, Γκρατζάν 2, Μιχαηλίδης 1, Μπάουερ.
ΠΥΛΑΙΑ (Ανανιάδης): Μπαμπατζανίδης, Ζαφείρης, Μανωλούδης 1, Τσαμεσίδης 4, Λαχτσάκου 1, Γιαννακίδης, Κουκμίσης 9, Ορφανουδάκης, Μπάτζιος 1, Αλεξανδρίδης 3, Κυριακίδης, Σιγγιρίδης, Κυριακού 4 , Γιορανίδης 2, Αλατσατιανός.
Διαιτητές: Χαραλαμπίδης- Ζήσης, Δίλεπτα: 4-4, Πέναλτι: 3/3-2/3