Φιλική ήττα στη Βόρεια Μακεδονία η Εθνική

Εθνική χάντμπολ

Την φιλική ήττα με 33-30 γνώρισε στην Βόρεια Μακεδονία η Εθνική ομάδα χάντμπολ σε ένα παιχνίδι προετοιμασίας για το EURO 2024.

Σε ένα δυνατό τεστ στο πλαίσιο της προετοιμασίας της ομάδας εν' όψει του Euro 2024, η Εθνική ομάδα γνώρισε την ήττα από την Βόρεια Μακεδονία στα Σκόπια με 33-30 σε φιλικό παιχνίδι. Η Βόρεια Μακεδονία έχει πάρει μέρος στις τελευταίες 13 μεγάλες τελικές φάσεις Ευρωπαϊκών (7) και Παγκοσμίων (6) πρωταθλημάτων, κάτι που δείχνει και το πόσο δυνατό ήταν το τεστ.

Η Εθνική ομάδα είχε πολύ καλή και ανταγωνιστική εικόνα στο πρώτο ημίχρονο, έχοντας το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του με εξαίρεση ένα πολύ κακό δίλεπτο μεταξύ 28-30, στο οποίο οι γηπεδούχοι μετέτρεψαν το 14-14 σε 18-14 με σερί 4-0.

Έως το 28’ η Εθνική ομάδα βρήκε πολλές λύσεις στην επίθεση με εξαιρετικές συνεργασίες περιφέρειας και πίβοτ με πρώτο σκόρερ τον Λιάπη (9 γκολ σύνολο)

Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 33’ η διαφορά έφτασε στο +6 (21-15) για τους γηπεδούχους με επιμέρους σκορ 7-1.

Παρά τη μείωση του σκορ σε 21-17, στη συνέχεια η διαφορά έφτασε το +7 (26-19).

Στο 50’ ο Κεδέρης με δύο συνεχόμενα τέρματα έκανε το 28-24 και ο Μάλλιος το 29-25 στο 53’, αλλά δύο αναπάντητα γκολ έφεραν το παιχνίδι στο 31-25 (55’).

Με τους Λιάπη και Παπάζογλου η Εθνική μείωσε σε 31-27 (56’) και με τους Παναγιώτου και Παπαδιονυσίου σε 32-29 στο 29’.

Η Εθνική δεν παράτησε το ματς και πάλεψε έως το φινάλε σκοράροντας μάλιστα με τον Σάββα για το τελικό 33-30 στο τελευταίο δευτερόλεπτο του αγώνα.

Οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν ξανά αύριο Παρασκευή 5/1 στις 19:00 στο ίδιο γήπεδο χωρίς την παρουσία θεατών.

ΒΟΡΕΙΑ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ- ΕΛΛΑΔΑ 33-30 (18-15 ημχ)

ΕΛΛΑΣ (Ζαραβίνας): Παπαντωντόπουλος, Παπαβασίλης 1, Σάββας 2, Πασσιάς, Κανδύλας, Καραμπουρνιώτης, Μιχαηλίδης 1, Τζηράς, Κεδέρης 2, Λιάπης 9, Παπαδιονυσίου 4, Αραμπατζής, Μάλλιος, Θ. Παπάζογλου, Τόσκας 2, Παναγιώτου 2, Τσακουρίδης, Mπόσκος 1, Μπουκοβίνας 1.

Διαιτητές: Μιτρέφσκι- Τοντορόφσκι (Βόρεια Μακεδονία), Δίλεπτα: 1-4, Πέναλτι: 4/5-0/2